A triggerpontok kezelésének alapja, lehetősége, rendszere amerikai orvosok által került először alkalmazásra. Témával kapcsolatos kutatások Janet G. Travell és David G. Simons nevéhez fűződnek.
A mozgás szervrendszerén belül, az izmokban létrejövő pontok - trigger-, vagy tenderpontok - nagyon sok esetben kiváltó okai a különböző területeken jelentkező fájdalmaknak. Ebben az esetben "csomókról" van szó az izomzatban, illetve az izom-ín átmenetnél, amely sokszor nem nagyobb mint egy borsó. Jellegzetessége azonban, hogy a triggerponthoz mindig tartozik egy terület, ahová a fájdalom kisugárzik. Pl. musculus quadratus lumborum területén található triggerpont a sacroiliacalis ízületbe kisugárzó fájdalmat okoz, így könnyen összekeverhető az ízület tényleges elváltozása miatti fájdalommal. A musculus trapesius triggerpontja a fej laterális területén jelentkező fájdalmat válthat ki. Tenderpontok esetében pedig a "csomóhoz" tartozó fájdalom lokálisan jelentkezik. Ennek legjellegzetesebb példája a m. levator scapulae.
A triggerpontok és tenderpontok ismeretének birtokában a fájdalom igazi kiváltó oka könnyen lokalizálható, amely pedig nagyon nagy segítség a betegkezelésben! Itt ugyanis az ok és a tünet, - mint következmény - viszonylag távol vannak egymástól és a fájdalom kiváltó okát könnyen félre lehet értelmezni. A terápiához tartozó vizsgálat, illetve kezelési technika azonban nagyobb mértékű biztonságot ad a kezelőnek a pontosabb differenciáldiagnózis felállításához.
Trigger- és tenderpontok amellett, hogy helyi, vagy kisugárzó fájdalmakat okoznak megnövelik az adott izom spazmusát is, melynek hatására további panaszok/tünetek alakulhatnak ki. Pl.
- - ín túlterhelése, tendopathia;
- - porc- és meniscus sérülés;
- - artrózis;
- - gerincpanaszok, porckorong bántalmak;
- - kisugárzó fájdalmak, pszeudoradikuláris tünetek;
- - arc-, fog-, fejfájás;
- - és még sok egyéb
Travell/Simon szerinti Trigger- és Tenderpont terápia (TTT) tanfolyamunkra jelentkezéssel lehetőség nyílik a trigger- és tenderpontok speciális vizsgálati lehetőségeinek, lokalizációjának, differenciáldiagnosztikai módszereinek, speciális kezelési lehetőségeinek megtanulására, gyakorlására testrészekre, izmokra lebontva.
Képzés struktúrális felépítése:
- Trigger- és tenderpontok kialakulásának elmélete, myofaszciális funkciólánc;
- Triggerpont és fascia. Különbségek és hasonlóságok a fascia disztorziók és a triggerpontok között.
- Trigger- és tenderpontok vizsgálati lehetőségei;
- Trigger- és tenderpontok különbsége, hasonlósága;
- Trigger- és tenderpontok speciális kezelésének elméleti háttere;
- Kinetikus lánc - alsó végtag területéről kiinduló láncreakciók sorozatának vizsgálata, kezelése;
- Trigger- és tenderpontok vizsgálata, kezelése a törzs területén;
- Trigger- és tenderpontok vizsgálata, kezelése a fej területén;
- Trigger- és tenderpontok vizsgálata, kezelése a felső végtag területén;
- Trigger- és tenderpontok vizsgálata, kezelése az alsó végtag területén;
- Kiegészítő kezelési lehetőségek a trigger- és tenderpont terápia után
- Eszközök használata a trigger- és tenderpontok kezelésénél, fascialazító gyakorlatok
- Triggerpont oldása lökéshullám terápiával.
TRIGGER- ÉS TENDERPONT TERÁPIA tanfolyam 4+1 nap, 20 kreditpont. Első kettő nap az alapismeretekkel, valamint a fej-, törzs területével foglalkozik, a következő 2 nap pedig az alsó- és felső végtagokkal, illetve a lökéshullám kezeléssel foglalkozik.
Képzések helye:
- PhysioVit, 1075 Budapest, Károly krt. 13-15. (Helyszín változtatás jogát fenntartjuk!)
Tervezett tanfolyami időpontok:
- BUDAPEST, 2025. február 14-16. és (1. modul online elmélet) és 2025. február 22-23. (2. modul gyakorlat személyes megjelenéssel– BUDAPEST) - Jelentkezési lehetőség megnyitva.
Tanulási forma szerinti tartalmi felosztás:
- 1.) Online elmélet és személyes megjelenéssel járó gyakorlat formáját választja, abban az esetben 3 nap az online tanulás és 2 nap személyes megjelenéssel járó gyakorlat.
- 2.) Amennyiben a klasszikus tanulási formát választja, amikor elmélet és gyakorlat egyaránt személyes megjelenéssel zajlik, abban az esetben az 1. modul a törzs és a felső végtagok izmainak triggerpontjait ismerhetik meg a jelenlévők, a 2. modul pedig az alsó végtagok, valamint a differenciál diagnosztikai halmazok témakörével foglalkozik majd.
Továbbképzéshez kapcsolódóan a 2 évente megújítanó rendszerben a legutolsó nyilvántartási számok: 1. modul: SZTK-A-36209/2022 és 2. modul: SZTK-A-36206/2022
2025-ös esztendőre vonatkozóan a megújítás alatt.
Csoportlétszám a gyakorlaton: 4-6 fő.
Akik a tanfolyamon részt vehetnek: orvosok, gyógytornászok, utolsó éves gyógytornász hallgatók és utolsó éves orvostan hallgatók, gyógymaszőrök. Tanfolyami részvételi feltételek a képzési szabályzatban olvashatók.
Órák száma a képzésben:
- Elméleti órák száma: 14 tanóra
- Gyakorlati órák száma: 33 tanóra
- Vizsga 6 tanóra
Tandíj:
- HUF: 89.000 Forint (5nap, 2 modul), amely magában foglalja az órai jegyzet és gyakorló anyagokat, az igazolások regisztrációját. PhysioVit Card/hallgatói kártya használattal a képzési díj 80.000 Ft (1+2. modulok összesen) Képzéshez kedvezményes csomagok tartoznak. Aktuális akciókról, kedvezményekről tájékozódjon ide kattintva: "Kedvezményes képzési csomagok."
- EUR: Tandíj törlesztése euróban is igényelhető. A díj mértéke az aktuális valutaárfolyam alapján kerül megállapításra. Ebben az esetben a jelentkezési lap "Megjegyzés" pontjához kell az igényt feltüntetni.
- Képzéshez tartozó kedvezménycsomagok pontos leírásáról, az igénybe vehető szolgáltatási lehetőségekről tájékozódjon a tanulmányi osztályunk által kibocsájtott kiadványból. Részletfizetési tájékoztató...
Hogyan fizesse egyszerűen, bankszámla nélkül a tandíjat?
Tanfolyam díja a jelentkezést követően PayPal rendszeren keresztül is elküldhető. Hogyan? Klikkeljen a PayPal ikonra, majd megnyílik egy új ablak és ott a "Pénz küldése" menüre klikkelve tudja hozzánk továbbítani a tanfolyami összeget.