A temporomandibularis ízület működésének zavarai, ezek kezelési lehetőségei egyre inkább előtérbe kerül a fizioterápiában, az orvoslás területén. Craniomandibuláris Diszfunkcióknak nevezzük azokat a zavarokat, amelyek a rágóízület működésével kapcsolatban vannak, amikor a hibás működés következtében az ízület felépítésében részt vevő képletek (pl. ízületi felszínek, discus, ízületi tok, szalagok), vagy a környező izmok (pl. rágóizmok, nyelvcsont feletti és alatti izmok), illetve a szomszédos testrészek területén bekövetkező változás zavarokat okoz az egész ízület, az egész rendszer működésében. Ízülettől távolabb eső területekre is kifejtve hatásukat, mint pl. fejfájás, fülzúgás stb. panaszokat produkálva. Emiatt számos kellemetlen tünet hátterében nagyon sokszor találhatjuk a rágóízület működésének zavarát. Panaszok, amelyek utalhatnak a rágóízület problémájára (néhány példa):
- gyakori éjszakai fogcsikorgatás a rágóizmok tónusának fokozódásához vezet, amely pedig okozhat erős fejfájást, migrénes rohamokat,
- gyakori vagy állandó fülzúgás (tinnitus),
- gerinc görbületeinek saggitalis irányú változásai: fokozott cervicalis és lumbalis lordosis, fokozott thoracalis kyphosis
- ízületi gyulladás (arthritis)
- alsó végtag hosszkülönbségének változása
- stressz
- baleset
- hosszú ideig tartó fogászati, szájsebészeti beavatkozások;
- Fejfájás
- Szájzár;
- Discus blokád;
- látászavarok
- Arcfájdalmak;
- Nem specifikus fogfájdalmak;
- nyelvési zavarok;
Páciensek vizsgálatánál megállapítjuk, hogy ezen panaszok, tünetek közül akár egy jelen van, fontosnak tartjuk a rágóízület, az állkapocs rendszer vizsgálatát és kezelését is. Gyakorlatban ezáltal szinte mindig nagyon sikeres a rágóízület vizsgálata utáni ok-okozati összefüggések felkutatása. Hiszen pl. a cervicális gerincszakasz területén keletkezett elváltozás (legyen az a fiziológiás lordózis megváltozása, vagy az izmok - extenzor - spazmusának fokozódása) kifejti hatását a rágóízületre. Próbálja ki mindenki saját magán. Mi történik akkor, ha hátrahajtjuk fejünket? Fej hátrahajtott helyzetében a rágóízület alkotásában részt vevő alsó állkapocs a felsőhöz képest hátrébb helyezkedik el, az ízületben nagyobb lesz a kompresszió. Hasonló kompresszió fokozódás figyelhető meg akkor is, ha a nyaki lordózis fokozott (amely bizony sok embernél jelen van). Ez a változás, a kompresszió negatívan fejti ki hatását a rágóízületre. Annak működése rosszabbodik, pl. finom krepitáció, ízületi fájdalom, fogfájás, esetleg fülzúgás, szédülés, fej- és/vagy arcfájdalom jelentkezhet. A rágás, a rágómozgások változnak, amely az izmok tónusának fokozódásához, triggerpontok kialakulásához ezzel pedig további kellemetlen tünetekhez vezethetnek pl. a rágóizmok, mimikai izmok, nyakizmok területén.
A rágóízület terápiája nagyon hasznos és hatékony kezelési lehetőség pl. a gyógytornász fizioterapeuta, orvos (fogorvos, ortopéd, reumatológus, traumatológus stb.) számára. Bad Füssingben, Európa egyik legnagyobb gyógykezelésekkel foglalkozó városában gyógytornászként dolgozom, ahol az egész Németország területéről, nyári hónapokban pedig Hollandiából, Spanyolországból, Olaszországból, Oroszországból, Dániából is fogadunk pácienseket. Mindennapos munkám során tapasztalom, hogy milyen nagy számban, sűrűn kell alkalmazni a Craniomandibuláris Diszfunkciók (rövidített nevén CMD) terápiáját betegeim kezelésénél. Naponta kerülök kapcsolatba olyan betegekkel, akik más, pl. gerincpanaszok miatt fordulnak hozzánk és sorban olyan tünetekről számolnak be, melyek a temporomandibuláris ízület érintettségét mutatják. Szerencsére a CMD terápiájával nagyon hatékony kezelési lehetőség áll rendelkezésünkre a problémák gyors megoldásában.
Craniomandibuláris Diszfunkciók terápiája az ízületen belüli és ízület körüli eltérések hatékony megszüntetésére tereli a hangsúlyt. Nagy figyelmet fordít az ízületi eltérések korrigálása, kezelése mellett az egész test statikai eltéréseinek hatására bekövetkező lágyrészelváltozás (izomspazmus, triggerpontok stb.) megszüntetésére is a rágóízület, a környező testrészek, illetve az egész test esetében.
A PHYSIOVIT-nél azért indítottuk el Temporomandibuláris Terápia - Craniomandibuláris Diszfunkciók alaptanfolyamunkat, hogy a szakembereknek egy hétvége alatt lehetőségük legyen betekintést nyerni ezen témakörbe, 2 nap alatt megszerezzék azt a tudást, mellyel a gyakorlatban hatékonyan tudják betegeiket kezelni. A német PHYSIOVIT által kapcsolatban állunk regensburgi és hamburgi iskolákkal, amely biztosítja az állandó tapasztalatcserét, az új ismeretek állandó szinten tartását e témakörben is. Minden tanfolyamunk esetében fontosnak tartjuk a gyakorlati tapasztalatokon alapuló oktatást, így ezt tartjuk szem előtt a Temporomandibuláris Terápia -Craniomandibuláris Diszfunkciók esetében is.
Alaptanfolyamunk ideje alatt a részvevők betekintést nyerhetnek:
- • a rágóízület fizioterápiában betöltött szerepébe,
- • megismerhetik az állkapocs rendszer és a környező testrészek speciális vizsgálati módszereit,
- • a különféle speciális teszteket,
- • ízületi struktúrák funkcionális kezelési lehetőségeit (pl. manuálterápia, PNF, triggerpont terápia, tenderpont kezelése, önkorrekciós gyakorlatok),
- • izmok kezelési lehetőségeit,
- • instabilitások kezelési lehetőségeit,
- • testtartás változásainak rágóízületre kifejtett hatásait,
- • a testtartás változások kezelési lehetőségeit a rágóízületi panaszok függvényében,
- • környező struktúrák differenciáldiagnózisának módszereit, valamint ennek függvényében a kezelési lehetőségek differenciálását.
TEMPOROMANDIBULÁRIS TERÁPIA - CRANIOMANDIBULÁRIS DISZFUNKCIÓK - ALAPOK - 20 tanórás, 2 napos szakmai továbbképzés
Képzések helyszínei:
- BUDAPEST: PhysioVit, 1075 Budapest, Károly krt. 13-15. (Helyszín változtatás jogát fenntartjuk!)
Aktuális időpontok (első nap digitális elméleti nap, második nap személyes megjelenéssel járó gyakorlati nap):
- BUDAPEST, 2024. április 12-13. (Első tanfolyami nap az online térben a PhysioVit Online Campuson belül, majd a második napon gyakorlati blokk személyes megjelenéssel.) - Jelentkezési lehetőség megnyitva.
- BUDAPEST, 2024. június 28-29. (Első tanfolyami nap az online térben a PhysioVit Online Campuson belül, majd a második napon gyakorlati blokk személyes megjelenéssel.) - Jelentkezési lehetőség megnyitva.
- BUDAPEST, 2024. szeptember 06-07. (Első tanfolyami nap az online térben a PhysioVit Online Campuson belül, majd a második napon gyakorlati blokk személyes megjelenéssel.) - Jelentkezési lehetőség megnyitva.
- BUDAPEST, 2024. november 29-30. (Első tanfolyami nap az online térben a PhysioVit Online Campuson belül, majd a második napon gyakorlati blokk személyes megjelenéssel.) - Jelentkezési lehetőség megnyitva.
Órák száma:
- Elmélet órák száma: 6 tanóra
- Gyakorlati órák száma: 14 tanóra
Továbbképzés nyilvántartási száma:
- SZTK-A-28478/2019 (korábban végzettek részére tájékoztató)
- SZTK-A-36071/2022 (ez az aktuálisan érvényes szám)
Kik vehetnek részt? Kötelező szakmacsoportok, mint a regisztráció feltétele: gyógytornászok, orvosok (fogászat, szájsebészet, traumatológia, ortopédia, reumatológia, neurológia, szemészet, orr-fül gégészet), III., vagy IV. éves gyógytornász, orvostan hallgatók, logopédusok részére.
Tanfolyami részvételi feltételek a képzési szabályzatban olvashatók.
Tandíj:
- HUF: 59.000 Forint (alapképzés), amely magában foglalja az órai jegyzet és gyakorló anyagokat, az igazolások regisztrációját. PhysioVit Card/hallgatói kártya használattal a képzési díj 49.000 Ft. Képzéshez kedvezményes csomagok tartoznak. Aktuális akciókról, kedvezményekről tájékozódjon ide kattintva: "Kedvezményes képzési csomagok."
- EUR: Tandíj törlesztése euróban is igényelhető. A díj mértéke az aktuális valutaárfolyam alapján kerül megállapításra. Ebben az esetben a jelentkezési lap "Megjegyzés" pontjához kell az igényt feltüntetni.
- Képzéshez tartozó kedvezménycsomagok pontos leírásáról, az igénybe vehető szolgáltatási lehetőségekről tájékozódjon a tanulmányi osztályunk által kibocsájtott kiadványból. Részletfizetési tájékoztató...