Hát, derék vagy vállfájdalmak hátterében gyomor, máj, epe vagy egyéb szervi panaszok állhatnak?
Igen, és a háttérben rejtőző összefüggésekre, azok gyógyítására a zsigeri (viszcerális) oszteopátia kiváló megoldást kínál. A szervek, a csontok, az izmok és a kötőszövet szoros direkt/indirekt funkcionális kapcsolatban állnak egymással. Ennek köszönhetően a zsigeri szervekre ható oszteopátiás kezelés - amely a szervek manuálterápiájaként is tekinthető - előnyösen használható a test bármely rendszerében fellépő problémák esetén, a köztük lévő faszciális, vagy idegrendszeri kapcsolódáson keresztül.
Az élet egy folyamatos mozgás, változás és alkalmazkodás az új helyzetekhez. A zsigeri szervek is szabadon mozognak egymáshoz képest az őket körülvevő savós hártyák egymáson történő elcsúszásának köszönhetően. Ezek a zsigeri rendszerek a kismedencében, a mellkasban, a koponyában és a hasüregben találhatóak.
A szervek működését a csontok és az izmok állapota is befolyásolja a közöttük lévő összeköttetéseken keresztül. Ez fordítva is igaz, a belső szervek működése is kihatással van az izom és csontrendszerre. Mindenféle elváltozás korlátozza a szervek szabad mozgását is, megváltozhat a mozgásuk illetve hozzátapadhatnak más struktúrákhoz. Ezek az elváltozások a testet kompenzációra, alkalmazkodásra kényszerítik az új állapothoz. Ezt egy funkcionális elváltozás, például emésztési probléma fogja követni. Végezetül strukturális problémák, azaz "kicsapódik" a fájdalom, működési zavar jelenik meg ízületi és izom szinteken is, melyek korlátozhatják pl. a gerinc vagy az ízületek mozgásszabadságát.
Az oszteopata felkutatja ezeket a belső szervi okokat a mozgásszervi panaszok között, majd ezt követően közvetlenül a szerven vagy közvetetten a hozzá kapcsolódó szerveken dolgozik a letapadások csökkentése, a helyes mozgás és optimális működés visszaállítása érdekében. A terapeuta pontosan kitapintja az egyes szöveti struktúrák, ízületek működési és mozgási zavarát, és finom, lágy mozdulatokkal és fogásokkal stimulálja ezek normális funkcióját.