Elemek megjelenítése címkék szerint: osteopathia
Koncentrációs zavar, fejfájás, szemfáradtság, fogcsikorgatás fülzúgás és nyaki panaszok?
Ha ezek közül egy, vagy több jelen van nálad is, akkor egy érdekes kapcsolati rendszerre hívjuk fel figyelmed, amelyre figyelj oda ülés és munka közben is.
A felsorolt tünetek mögött egy közös pont áll, az állkapocs-ízület. Hogyan függ össze a koncentrációs képesség, a látás, a hallás, a beszédfunkciók a testtartással? Mi köze ennek a nyaki gerincszakasz panaszaihoz, fájdalmaihoz? Hogyan lehet a nyaki gerinc egészségének megőrzésével fejleszteni a koncentrációs képességet, a látást, a hallást és a gesztikulációt, vagy a beszéd képességét? Mi köze van mindennek a rágóízülethez? Bemutatom.
Az ízület alkotásában a koponya egyik csontja, a halántékcsont, valamint az állkapocscsont vesz részt. Utóbbi csont, az állkapocs, kettő ízülettel kapcsolódik a koponyához, és lágyszöveti összeköttetések veszik körül. Kiemelt jelentősége van az izmoknak ezen belül a rágóizmoknak, a nyaki izmoknak (elől és hátul), a légzést segítő izmoknak, vagy a gesztikulációért is felelős mimikai izmoknak. Ezeket nevezhetjük lágyszöveteknek. Működésüket erősen befolyásolják a beszéd közben végzett nyelvmozgások, a számítógépen munka közben végzett szemmozgások, merev nézés, vagy a fej helyzetének változásakor létrejött merev tarkóizmok. Megváltoztatják ugyanis az állkapocsízület térbeli helyzetét, és ezzel nagyobb nyomásterhelést hoznak létre az állkapocsízületben, aminek későbbi időszakban már a hallás befolyásolásához is lehet köze szintén izomlánc-kapcsolatok által.
Mindez azt is magában hordozza, hogy bármelyik itt felsorolt területen terhelésváltozás áll be (például tartáseltérés, stressz miatt), vagy megbomlik az izmok összehangolt működése, azonnal hiba csúszik az egész nyak-vállöv-fej működési rendszerbe, és ez tünetek formájában nyilvánul meg a mindennapokban. Milyen tünetekben?
– Rágóizmok merevsége miatti fogcsikorgatás
– Szemgolyót mozgató izmok miatti szemfáradás, koncentrációs zavar, szájnyitási zavarok, vagy izomfeszesség miatti beszédzavarok
– Ízületi kattogás és fájdalom az izmok tónusváltozása miatt
– Nyálmirigyek nem megfelelő működése, szájszárazság
– Vérnyomás-emelkedés, fejfájás, melynek szintén köze van a nyaki izmok tónusváltozásához és az állkapocs-ízület körüli rágóizmok feszességéhez
– Halláscsökkenés, vagy fülzúgás, amelynek köze van a fülben elhelyezkedő, hangrezgések felfogásában és a dobhártya felé közvetítésében szerepet játszó csontocskákat (kalapácsot, üllőt, kengyelt) mozgató izmok feszességének
Nagyon sok okozója lehet az állkapocsízületi problémának. Van olyan eset, hogy a kiváltó okozó a nyakcsigolyáknál vagy a szemnél van, vagy éppen a fül-orr-gégészeti panaszokban keresendő. Tartáshibák, belső szervi, azaz viszcerális letapadások szintén lehetnek a hátterében.
Nézzünk néhány kérdést, amelyeket tegyél fel te is magadnak, ha tisztázni szeretnéd, hogy van-e az állkapocs-ízületedben nem harmonikus működésre utaló jelzés.
- – Kellemetlenségek, panaszok hol, mikor milyenek, hogyan jelentkeznek, mióta vannak és miért alakulnak ki?
- – Vannak-e olyan mozgások, amelyek a kellemetlen érzéseket, a panaszokat megszüntetik?
- – Vannak-e olyan mozgások, amelyek a kellemetlen érzéseket, a panaszokat fokozzák?
- – Volt-e, illetve ha igen, akkor mikor volt az utolsó fogászati kezelés? Milyen beavatkozásokat végeztek a fogorvosnál?
- – Használsz-e valamilyen fogászati sínt?
- – Kaptál e kezeléseket valamilyen mozgásszervi problémára és ha igen, akkor milyeneket?
- – Volt-e, illetve mikor és mi volt az utolsó rehabilitációs kezelésed? Az befolyásolta-e a panaszokat és ha igen, akkor mit változtatott?
- – Mennyire van jelen a stressz napi tevékenységed során, és az hogyan változtatja a panaszokat?
- – Van-e hallásproblémád, vagy szembetegséged?
- – Szokott-e fájni a fejed és ha igen, hogyan, milyen gyakran?– Gerincpanaszaid vannak-e, és ha igen, hol és milyenek?
- – Volt-e korábban baleset miatt sérülésed, hasi operációd, vagy valamilyen ízületi műtéted? Ha igen, mikor, hol, és vannak-e annak a területnek panaszai?
- – Milyen cipőt használsz?
- – Mit és hogyan mozogsz naponta?
- – Ülőmunkát végzel többségében, vagy egyéb, például fizikai munkát?
- – Használsz-e szemüveget? Új az a szemüveg, vagy a már megszokott régebbi típus?
Nem is olyan egyszerű, ugye? Nem elég csak az állkapoccsal foglalkozni. Szükség van az egész test ismeretére is ahhoz, hogy megelőzzük, vagy legyőzzük az állkapocsízületi problémát. Ne csak a tünetet kezeljük, hanem az okot is, ezáltal az egész testet. Ha a feltett kérdések alapján legalább kettő „igen” választ kaptál, érdemes megvizsgáltatni, majd megelőző jelleggel aktívan tenni is a láncszerű panaszok, a láncolatok kialakulásának elkerülése érdekében.
Hol tudod az állkapocsízületet kivizsgáltatni?
Az elmúlt 11 évben kialakult egy fogorvosokból, szájsebészekből, gyógytornászokból álló un. CMD hálózat az országban, akik képzéseinket vettek részt és ismerik, tudják, hogyan kell az állkapocs-ízületi működéseket analizálni, panaszokat lokalizálni és megszüntetni.
Tanácsra van szükséged szakemberek keresésében, vagy szeretnél egy gyors állapotfelmérést az állkapocsízületi működések átvizsgálására, akkor várjuk jelentkezésed a PhysioVit Sport és Rehab Akadémián.
Ezt a cikket Kanyó Ildikó a Behaviour magazin nyomtatott és online sajtója számára írta.
Mi köze a vállfájdalmaknak a hasi műtétekhez, vagy a bokasérüléshez? Bemutatjuk!
Mennyire fontos a pontos diagnosztika?
A napokban jött hozzánk egy fiatal harmincas éveinek elején járó fiatalember, akinek erős vállfájdalmai voltak. Azzal a panasszal érkezett, hogy "napok óta nem tudja felemelni a karját, zsibbad" és erős, éles kisugárzó fájdalmai vannak a munkavégzés közben. Ezek a panaszok óráról órára erősödnek számítógép előtt munka közben, főleg ha "nagy a hajtás és szorít az idő, többfelé kell koncentrálni".
Megvizsgáltuk - többek között - a facialáncokat, a lapocka körüli izmokban elhelyezkedő lágyszövet változásokat és az ízületi mozgásbeszűkülések esetleges fennállását. Abból a holisztikus szemléletű megközelítésből adódóan indultunk el, hogy a szomszédos testrészek is bekapcsolódnak a panaszos terület kompenzációjába, vagy ha úgy teszik „megsegítésébe”, vizsgálatunk kiterjedt a teljes felső végtag, a nyaki-, a háti- és az ágyéki gerincszakasz, a keresztcsont, a medence-régió, a mellkas, valamint a zsigeri szervek területeire, a régiók kompenzációinak vizsgálatára is.
Ebben az esetben is végig analizáltuk az alsó végtagot a felső végtaggal és fejjel, a törzsön keresztül összekötő fascialáncokat, az "ősalapokat" magában foglaló osteopátiás szemléletünkkel, valamint funkcióban és terhelésben kialakuló panaszok ok-okozati összefüggéseit felkutattuk.
A páciensnél jelen volt az anamnézisben egy bokasérülés, azonos oldali végtagon combcsonttörés, mindkettőt operálták. Ezen kívül megvan az ülőmunka, a gerincferdülés, kettő gerincsérv, lágyéksérv, melyet korábban operáltak és a mozgásszegény életmód az anamnézisben, mint rizikófaktor.
Rizikófaktorok közül ,ha csak egy jelen van, az is erősen tudja befolyásolni a testi szimmetriákat, ilyen összetett formában azonban kompenzációs halmazokat hoznak létre.
- Abból indulunk ki, hogy a gerinc a test központi pillére, és az alsó, vagy a felső végtagok változása befolyásolja a gerinc terhelhetőségét, illetve fordítva. Egy strukturális eredetű gerincferdülés olyan feszülési folyamatokat indít meg a végtagok, a fej, valamint a mellkas és a belső szervi vonalak irányába, amely később számtalan negatív mozgásszervi és belső szervi – pl. emésztőrendszeri tünetet okozhat, amelynél több területet egyenként halmazokra bontva szükséges kezelni. Jó irányú, helyesen adagolt kezelési intenzitásokkal ezek egymást húzzák a gyógyulás irányába is, nem csupán csak a patológiás folyamatok felé.
- Az alsó végtagi sérülések, operációk miatti szöveti feszültségek, a sérülések (lsd. boka és csípő) és a műtét utáni duzzanatok, az esetleges immobilizáció miatti mozgásbeszűkülések a lábak felől centrálisan, azaz a fej irányába ható kötőszöveti láncreakciókat indítanak be, amelyek szintén színes problémakörök, egymásra épülő panaszok melegágyai lehetnek. Ezeket egyenként kezelni szükséges.
- A belső szervi feszültségek, a zsigerek mozgásszabadságának csökkenése, korábbi hasi operációk (pl. jelen esetben a sérvműtét) miatti letapadások, vagy önmagában csak az ülő életmód szintén rizikótényező a hasi oldalon fekvő lágyszövetek feszülésének, a mellkaskitérések csökkenésének terén (utóbbi esetben a légzőmozgások és a légzés változása). Az izmok ehhez igazodva befeszülnek, a legfontosabb légzőizmunk, a rekeszizom renyhévé válik. Mindez nem csak pozícióváltozásban, hanem kötőszöveti láncreakciókban is megnyilvánul, amely a tüdőn, a mellhártyán, a bordaközti izmokon és a gerinc területein keresztül azonnal kifejti hatását a vállra és ott okoz ezzel panaszokat, mozgásbeszűküléseket, fájdalmakat.
Páciensük esetében mindegyik folyamat jelen van a három felvázolt irányban. Ezeket, miután alaposan feltérképeztük, megoldási javaslatokat és komplex terápiákat kezdtünk meg, amely egyik fontos pillére a sokféle manuálterápiás korrekciók halmazából állt a test egész területén. Ez megoldja a panaszos gócpontokat, jelentősen enyhíti a fájdalmakat és egyéb negatív tüneteket mind a mozgás szervrendszere, mind az idegrendszer, mind az emésztőrendszer és légzőrendszer területein.
Ezt követően jön a még nehezebb lépés, az eredmény megtartása. Ebben nagyon nagy szükségünk van a korrekciós mozgásokra, az önkorrekciókra, a sportrehabilitációs alapokon nyugvó orvosi tréningterápiára, az intenzív erősítő tréningekre és a mozgásfunkciók átvezetésére, amely utóbbi speciális edzésfunkciók gyakoroltatásával készíti fel a testet a napi terhelések gond és probléma nélküli elviselésére, azaz a megelőzésre.
Példánkban bemutatott páciensük esete még az első héten jár, de már most látványos sikerrel jártunk. Egyik kiemelt szempont még a fent leírtak, a komplex egészségügyi és sporttudományi támogatások mellett mellett a motiváció megteremtése, az inspiráció biztosítása is.
Boldogan várjuk a folytatást!
Kérje a témában profi gyógytornászaink, sportfizioterapeutáink tanácsát a módszerről itt: +36 1 790 9900
Mit és hogyan vizsgálunk egy oszteopátiás szemléletű állapotfelmérés során?
- mechanikai eredetű,
- helytelen testtartás vagy egyoldalú terhelés okozta túlterhelés,
- korábbi heg,
- letapadás okozta diszfunkció,
- vagy belső szervi problémák kivetülése.
- a keresztcsont, és koponyacsontok agyi, gerincvelői folyadék termelése-visszaszívódása által vezérelt mikromozgások,
- az állkapcsot érintő problémák is.
Kérje a témában profi gyógytornászaink, sportfizioterapeutáink tanácsát a módszerről itt: +36 1 790 9900
Tisztelt Olvasó! Felhívjuk a figyelmet arra, hogy jelen cikk szerzői jogi védelem alatt áll. A cikk, vagy egy részének bármilyen felhasználásához ( másoláshoz , fordításhoz stb.) a szerző előzetes írásbeli engedélye szükséges. A szerzői jog megsértése súlyos jogi következményeket von maga után.
Aki osteopathia területén belül szeretne szakmailag fejlődni, nálunk jó helyen jár.
- • A megtanultakat mennyire lehet alkalmazni munkahelyi környezetben?
- • Megfelelő a képzési tematika, nemzetközi szinten elismert, vagy nem?
- • Kitől, milyen tapasztalt instruktortól tanulható meg az óriási, több területet átfogó tudásanyag?
- • Milyen szabályozásnak kell megfelelni egy ostaopatha számára?
Tisztában vagyunk a döntés súlyosságával, hiszen nehéz eligazodni a számtalan, ugyanakkor a nemzetközi osteopathia kritériumoknak minden szempontból egyáltalán nem minden képzés esetében megfelelő hazai kínálat terén. Ajánlat, lehetőség és egyéni, valamint munkahelyi igény/elvárás között, mégis felelősen kell választania. Az is fontos szempont sokak esetében, hogy a képzés díja megfizethető, vagy sem. Küldetésünknek megfelelően szeretnénk Önt valós, hiteles dokumentációval alátámasztott, tényszerű információkkal segíteni abban, hogy a legjobb képzéseket kapja nemzetközi tapasztalatainknak köszönhetően, magas színvonalon és minőségben valóban osteopatha instruktoroktól/oktatóktól tanulhasson, figyelembe véve az aktuális magyar és nemzetközi szabályozásokat, trendeket.
Hallgatóknak kiemelendő információ az Osteopathia képzések tekintetében:
Tudta, hogy osteopathiát kizárólag olyan szakember oktathat, akinek van nemzetközi szintű (5 éves) végzettsége a témában és ezt követően 5 éves instruktori (oktatói) gyakorlata, melyet igazolnia kell? Kiemelendő, hogy Magyarországon ezt az oktatói minőségi feltételt csak és kizárólag a PhysioVit tudja biztosítani az oktató személyét illetően.
Magyarországon nemzetközileg elismert képzési intézetezek által biztosított Osteopathia képzés jelenleg kizárólag a PhysioVit-nél található, máshol sehol (!). Amennyiben minőségi és megbízható tudást szeretne az Osteopathia, vagy annak egyes területei (viscerális, cranialis, parietális, fasciális) esetében szerezni, fontos, hogy utána nézzen annak, hogy milyen szakmai továbbképzésre regisztrál.
Továbbá a PhysioVit által képviselt minőségi és hazai környezetben is a nemzetközi trendeknek megfelelő Osteopathia ismeretek nálunk kizárólag olyan instruktoroktól kerülnek oktatásra, akiknek nem csak az osteopatha végzettségük van meg, hanem a jogosultságuk is arra, hogy oktassanak Osteopathiát, vagy annak részleteit. E tekintetben is egyedülállóak a PhysioVit Osteopathia tanfolyamai.
- ❶ Viscerális Osteopathia - IFAO 2019. decembertől;
- ❷ Craniosacralis Osteopathia - IFAO 2018. októbertől;
- ❸ Fasciális osteopathia - INOMT 2018. decembertől, IFAO 2019. márciustól;
- ❹ Parietális osteopathia - INOMT 2019. februártól
Partnereink a nemzetközileg elismert, előképzettségre épülő osteopathia témakörben indított szakmai továbbképzésekben:

Nőgyógyászati panaszok az állkapocs-ízület problémák hátterében? Igen.
Gondolom mindenki járt már fogászaton, ha másnem gyerekkorában ellenőrzésen. A legtöbben félünk tőle, még akkor is ha a világ legjobb, legtürelmesebb orvosával futunk össze. Szerencsére egyre több fogorvos dolgozik együtt gyógytornásszal, és képzi magát tovább különböző manuális képzésen, majd új ismereteiket alkalmazzák a gyakorlatban kiváló eredménnyel. A következő esetbemutatóban, egy olyan páciens történetét írom le, akinek panaszai egy fogászati kezelési sorozat következtében, annak hatására kezdődtek. Ez az eset is jól mutatja milyen nagy szerepe van az állkapocs-ízület és a test holisztikus szemléletű kezelésének
Mielőtt a páciens panaszai elkezdődtek több fogászati kezelésen is átesett, bal oldalt 3 fogra épített ideiglenes hídja van jelenleg, mely semmilyen panaszt nem okoz. Jobb oldalt az alsó állkapcson a bölcsességfogat is magába foglaló 4 fogra épített hídját elsőre maradandóra csinálták meg, azonban az egyre több panaszt okoz neki, egyre súlyosabbakat, pl. rendszeresen nem tud aludni éjszakánként, erős fájdalmai vannak. De végleges híd révén nem tudják csak úgy eltávolítani, kicserélni. A páciens nagyon jó testtudattal rendelkezik, így pontosan le tudta írni mit és hol érez. A fog, valamint állkapocs-ízületi problémák miatt kialakult kompenzációk tankönyvi pontossággal lekövethetőek egészen a lábujjak végéig.
Jobb oldali állkapocs ízület mozgástartománya, ízületi játéka csökkent, a környező izmok feszesek, fájdalmasak voltak, tartása antalgiás, próbálja védeni az érintett területet. A karja berotált, protrakcióban van, vállöv és vállízület mozgástartománya kissé csökkent. A vizsgálat során a kötőszöveti feszesség jól követhető volt a petefészek környékén kissé felerősödött. Ekkor a 46 éves páciens megemlítette hogy a problémás fogpótlást nem sokkal követve menstruációja hirtelen megszűnt mintha elvágták volna.
Tekintettel a rendelkezésre álló idő rövidségére és a páciens állapotára első kezelés során csak a környező kötőszövet lazítása, vérellátás javítás, és az alvásmegvonástól megfáradt idegrendszer nyugtatása volt a cél. Kezelés során nem csak az állkapocs környékére tértem ki, hanem az egész hasra, belső szervekre is, viscerális lazító technikákat alkalmazva. A terápia után a feszültség sokat csökkent, a kar mozgástartománya azonnal nőtt.
Mivel a végleges híd sorsa kérdéses, de mindenképp hozzá fognak nyúlni, így a későbbiekben is a kezelő fogorvossal történő együttműködést elengedhetetlennek tartom.
Sok esetben tudunk gyógytornászként segíteni olyan problémákon is , melyek esetében nem feltétlen gondolnak ránk az emberek. A legtöbb esetben a szervezet meg tudja oldani az őt ért károk helyreállítását, a létrejött változások panaszmentes, kompenzációját. Azonban vannak olyan esetek amikor kell egy kevés plusz, egy kis iránymutatás, támogatás a szervezet számára, amelyet megfelelően adagolva nagy sikereket lehet elérni.
A szervezet egy érzékeny rendszer, minden beavatkozás során tiszteletben kell tartanunk, és közös hullámhossza jutni vele a gyógyulás érdekében.
Bővebb információ kérése és időpont foglalás érdekében hívja ügyfélszolgálatunkat!
Elérhetőségünk munkanapokon 9:00-18:00 óra között a következő számok valamelyikén: +36 1 790 9900
Viscerális Osteopathia - Belső szervek és az izmok, ízületek összefüggései
Hát, derék vagy vállfájdalmak hátterében gyomor, máj, epe vagy egyéb szervi panaszok állhatnak?
Igen, és a háttérben rejtőző összefüggésekre, azok gyógyítására a zsigeri (viszcerális) oszteopátia kiváló megoldást kínál. A szervek, a csontok, az izmok és a kötőszövet szoros direkt/indirekt funkcionális kapcsolatban állnak egymással. Ennek köszönhetően a zsigeri szervekre ható oszteopátiás kezelés - amely a szervek manuálterápiájaként is tekinthető - előnyösen használható a test bármely rendszerében fellépő problémák esetén, a köztük lévő faszciális, vagy idegrendszeri kapcsolódáson keresztül.
Az élet egy folyamatos mozgás, változás és alkalmazkodás az új helyzetekhez. A zsigeri szervek is szabadon mozognak egymáshoz képest az őket körülvevő savós hártyák egymáson történő elcsúszásának köszönhetően. Ezek a zsigeri rendszerek a kismedencében, a mellkasban, a koponyában és a hasüregben találhatóak.
A szervek működését a csontok és az izmok állapota is befolyásolja a közöttük lévő összeköttetéseken keresztül. Ez fordítva is igaz, a belső szervek működése is kihatással van az izom és csontrendszerre. Mindenféle elváltozás korlátozza a szervek szabad mozgását is, megváltozhat a mozgásuk illetve hozzátapadhatnak más struktúrákhoz. Ezek az elváltozások a testet kompenzációra, alkalmazkodásra kényszerítik az új állapothoz. Ezt egy funkcionális elváltozás, például emésztési probléma fogja követni. Végezetül strukturális problémák, azaz "kicsapódik" a fájdalom, működési zavar jelenik meg ízületi és izom szinteken is, melyek korlátozhatják pl. a gerinc vagy az ízületek mozgásszabadságát.
Az oszteopata felkutatja ezeket a belső szervi okokat a mozgásszervi panaszok között, majd ezt követően közvetlenül a szerven vagy közvetetten a hozzá kapcsolódó szerveken dolgozik a letapadások csökkentése, a helyes mozgás és optimális működés visszaállítása érdekében. A terapeuta pontosan kitapintja az egyes szöveti struktúrák, ízületek működési és mozgási zavarát, és finom, lágy mozdulatokkal és fogásokkal stimulálja ezek normális funkcióját.