+36 1 790 9900 | WhatsApp: +36 70 311 1094 | « Ügyfélszolgálat 900 - 1800 | Hírlevél »
 
   
  
 
Kosár
0 Termékek - 0 Ft
A kosara üres!
Mit és hogyan vizsgálunk egy oszteopátiás szemléletű állapotfelmérés során?
Ez az állapotfelmérés több részre osztható ugyan úgy, mint ahogy oszteopátiát ágakra bonthatjuk (visceralis, craniosacralis. parietalis, fascialis).
 
A vizsgálat minden esetben egy anamnézis felvétellel kezdődik, melyből nagyon sok minden ki szokott derülni. Minden korábbi sérülés és más tényezők is fontosak hiszen a testünk már az anyaméhben elkezd alkalmazkodni az őt ért ingerekhez, igyekszik fenntartani a homeosztázist, vagyis a belső környezet állandóságát. Amennyiben a testnedvek áramlása akadályozottá válik a test számára problémát fog jelenteni a külső és belső kórokozókkal való küzdelem. A sérült testrészek funkciódeficitjét is kompenzálja, mely hosszú távon másodlagos panaszok kialakulásához vezethet. 
 
Ezt követően az úgynevezett globális hallgatózási tesztet végezzük el, azaz a hallgatózást a fasciákban. A teszt során először a páciens áll, a terapeuta egyik kezét a fejtetőre másikat a keresztcsontra teszi. A tesztet álló és ülő helyzetben is elvégezzük, nyitott majd csukott szemmel. A kiértékelés során azt figyeljük meg, hogy a test merre igyekszik a fasciális feszülésén oldani a testtartás megváltoztatásával.  Fasciális feszüléseket okozhatnak például hegek, letapadások, a kikezeletlen kötőszöveti sérülés miatti feszülések tovább terjedhetnek a terhelési láncokon. 
 
Ezt követi a gerinc majd a nagyobb ízületek vizsgálata, mely során arról is képet kapunk hogy összefüggés van- e a váll, csípő probléma és a belső szerveket érintő feszülés között. Itt megnézzük hogy érinti-e zavar az ízületek mozgását, esetleg jelen van-e ízületi blokk. Az ízületi komplexumot érintő diszfunkciók jelenlétére utalhat a  mozgáspálya beszűkülése, a mozgás során, terhelésre jelentkező vagy véghelyzetben érzett fájdalom. Oka lehet szerteágazó, például:
  • mechanikai eredetű,
  • helytelen testtartás vagy egyoldalú terhelés okozta túlterhelés,
  • korábbi heg,
  • letapadás okozta diszfunkció,
  • vagy belső szervi problémák kivetülése. 
 
Ezt a zsigerek regionális vizsgálata követi. Sok panasz hátterében állhatnak, hiszen idegrendszeri összeköttetésen keresztül kihathatnak akár egészen távolra is. Például egy császármetszés hege és a térd panaszok között is lehet szoros összefüggés. A zsigerek ugyan úgy ízületeket alkotnak egymással mint csontjaink, így érintheti őket mozgásbeszűkülés, mely miatt funkciózavar alakulhat ki. Ezt pedig a szervezet próbálja megoldani a maga módján, például egy gyomor panasz esetén igyekszik tehermentesíteni helyileg amely gyakran nyilvánul meg az azonos oldali kar mozgásbeszűkülésében.
A zsigeri problémákra sok minden utalhat az adott szervet érintő funkciózavar jeleitől pl. vérkép értékek, a puffadásig, helyi diszkomfort érzetig sok minden. Az okok is pont ilyen szerteágazóak lehetnek, a terapeuta a leletek és a teszteredmények alapján jól tud tájékozódni. Az orvosi kivizsgálást igénylő problémákra, mint például heveny epehólyag gyulladás vagy vakbélgyulladás külön tesztek vannak. 
 
 A fasciális rendszer vizsgálata mellett elvégezzük a craniosacralis rendszer vizsgálatát is. A craniosacralis rendszerhez tartoznak:
  • a keresztcsont, és koponyacsontok agyi, gerincvelői folyadék termelése-visszaszívódása által vezérelt mikromozgások,
  • az állkapcsot érintő problémák is.
Ezen a területen gyakran vezet problémához koponyatrauma, fogászati beavatkozások, helytelen testtartás miatt kialakult túlterhelés, de akár éjszakai fogcsikorgatás is. A panaszok között gyakran szerepel:
fejfájás, migrén, 
állkapocs kattogása,
szem orr körüli fájdalom,
látászavar,
orr- szájnyálkahártya nedvességének zavara,
könnytermelés zavara,
fülzúgás. A halántékcsont mozgászavara okozhat mind magas tónusú sziszegő , illetve alacsony tónusú pulzáló fülzúgást.
 
A vizsgálati eredményeket minden esetben összességében értékeljük hiszen habár részekre osztjuk mégis közösen alkotnak egy egységet. Ezáltal juthatunk közelebb a kiváltó okokhoz és tudunk olyan sorrendben végig menni a kezelendő részeken, hogy azzal a testet a lehető leghatékonyabb módon támogassuk a gyógyulásban. 

 

 

Kérje a témában profi gyógytornászaink, sportfizioterapeutáink tanácsát a módszerről itt: +36 1 790 9900

 

 Tisztelt Olvasó! Felhívjuk a figyelmet arra, hogy jelen cikk szerzői jogi védelem alatt áll. A cikk, vagy egy részének bármilyen felhasználásához ( másoláshoz , fordításhoz stb.)  a szerző előzetes írásbeli engedélye szükséges. A szerzői jog megsértése súlyos jogi következményeket von maga után.

 

Megjelent: 5239 alkalommal
A hozzászóláshoz be kell jelentkezned

PhysioVit® központ

physioVit kozpont

Top

Honlapunk cookie-kat használ annak érdekében, hogy az Ön számára a legjobb böngészési élményt nyújtsa.
A weboldal használatával Ön elfogadja jelen felhasználási cookie-kat.