Elemek megjelenítése címkék szerint: zsigeri manuálterápia
Milyen érték a betegkezelésben egy terapeuta számára a viscerális osteopathia?
- Parietális osteopathia
- Cranialis osteopathia
- Fascialis osteopathia
- Visceralis osteopathia
- Motricitás a szerv passzív helyváltoztatását jelenti, olyan esetekben mint például ha jobbra dőlünk a törzsünkkel akkor a jobb oldali szervek komprimálódnak, bal oldalon pedig meg nyújtjuk a törzsfalat, a függelékek által egy húzást gyakorolunk.
- Mobilitás 2 szerv egymáshoz, vagy egy szerv a törzs falához képesti mozgathatósága. Ennek a mozgásnak a motorja lehet a motricitás vagy egyéb automatikus mozgások mint a rekeszizom mozgása e légzés során, a szívverés és a perisztaltika.
- Motilitás a szerv lassú frekvenciájú belső mozgása.
Írta: Gálfi Lotti - gyógytornász, sportfizioterapeuta, viscerálterapeuta
Hallgatóknak kiemelendő: Magyarországon nemzetközileg elismert képzési inzétezek által biztosított Osteopathia képzés kizárólag a PhysioVit-nél található, máshol sehol (!). Amennyiben minőségi és megbízható tudást szeretne az Osteopathia, vagy annak egyes területei (viscerális, cranialis, parietális, fasciális) esetében szerezni, fontos, hogy utána nézzen annak, hogy milyen szakmai továbbképzésre regisztrál. Továbbá a PhysioVit által képviselt minőségi és hazai környezetben is a nemzetközi trendeknek megfelelő Osteopathia ismeretek nálunk kizárólag olyan instruktoroktól kerülnek oktatásra, akiknek nem csak az osteopatha végzettségük van meg, hanem a jogosultságuk is arra, hogy oktassanak Osteopathiát, vagy annak részleteit. E tekintetben is egyedülállóak a PhysioVit Osteopathia tanfolyamai.
❶ Viscerális Osteopathia - IFAO 2019. decembertől; ❷ Craniosacralis Osteopathia - IFAO 2018. októbertől; ❸ Fasciális osteopathia - INOMT 2018. decembertől, IFAO 2019. márciustól; ❹ Parietális osteopathia - INOMT 2019. februártól
Tudta, hogy osteopathiát kizárólag olyan szakember oktathat, akinek van nemzetközi (5 éves) végzettsége és ezt követően 5 éves instruktori gyakorlata? Kiemelendő, hogy Magyarországon ezt az oktatói minőségi feltételt csak és kizárólag a PhysioVit tudja biztosítani az oktató személyét illetően.
Nőgyógyászati panaszok az állkapocs-ízület problémák hátterében? Igen.
Gondolom mindenki járt már fogászaton, ha másnem gyerekkorában ellenőrzésen. A legtöbben félünk tőle, még akkor is ha a világ legjobb, legtürelmesebb orvosával futunk össze. Szerencsére egyre több fogorvos dolgozik együtt gyógytornásszal, és képzi magát tovább különböző manuális képzésen, majd új ismereteiket alkalmazzák a gyakorlatban kiváló eredménnyel. A következő esetbemutatóban, egy olyan páciens történetét írom le, akinek panaszai egy fogászati kezelési sorozat következtében, annak hatására kezdődtek. Ez az eset is jól mutatja milyen nagy szerepe van az állkapocs-ízület és a test holisztikus szemléletű kezelésének
Mielőtt a páciens panaszai elkezdődtek több fogászati kezelésen is átesett, bal oldalt 3 fogra épített ideiglenes hídja van jelenleg, mely semmilyen panaszt nem okoz. Jobb oldalt az alsó állkapcson a bölcsességfogat is magába foglaló 4 fogra épített hídját elsőre maradandóra csinálták meg, azonban az egyre több panaszt okoz neki, egyre súlyosabbakat, pl. rendszeresen nem tud aludni éjszakánként, erős fájdalmai vannak. De végleges híd révén nem tudják csak úgy eltávolítani, kicserélni. A páciens nagyon jó testtudattal rendelkezik, így pontosan le tudta írni mit és hol érez. A fog, valamint állkapocs-ízületi problémák miatt kialakult kompenzációk tankönyvi pontossággal lekövethetőek egészen a lábujjak végéig.
Jobb oldali állkapocs ízület mozgástartománya, ízületi játéka csökkent, a környező izmok feszesek, fájdalmasak voltak, tartása antalgiás, próbálja védeni az érintett területet. A karja berotált, protrakcióban van, vállöv és vállízület mozgástartománya kissé csökkent. A vizsgálat során a kötőszöveti feszesség jól követhető volt a petefészek környékén kissé felerősödött. Ekkor a 46 éves páciens megemlítette hogy a problémás fogpótlást nem sokkal követve menstruációja hirtelen megszűnt mintha elvágták volna.
Tekintettel a rendelkezésre álló idő rövidségére és a páciens állapotára első kezelés során csak a környező kötőszövet lazítása, vérellátás javítás, és az alvásmegvonástól megfáradt idegrendszer nyugtatása volt a cél. Kezelés során nem csak az állkapocs környékére tértem ki, hanem az egész hasra, belső szervekre is, viscerális lazító technikákat alkalmazva. A terápia után a feszültség sokat csökkent, a kar mozgástartománya azonnal nőtt.
Mivel a végleges híd sorsa kérdéses, de mindenképp hozzá fognak nyúlni, így a későbbiekben is a kezelő fogorvossal történő együttműködést elengedhetetlennek tartom.
Sok esetben tudunk gyógytornászként segíteni olyan problémákon is , melyek esetében nem feltétlen gondolnak ránk az emberek. A legtöbb esetben a szervezet meg tudja oldani az őt ért károk helyreállítását, a létrejött változások panaszmentes, kompenzációját. Azonban vannak olyan esetek amikor kell egy kevés plusz, egy kis iránymutatás, támogatás a szervezet számára, amelyet megfelelően adagolva nagy sikereket lehet elérni.
A szervezet egy érzékeny rendszer, minden beavatkozás során tiszteletben kell tartanunk, és közös hullámhossza jutni vele a gyógyulás érdekében.
Bővebb információ kérése és időpont foglalás érdekében hívja ügyfélszolgálatunkat!
Elérhetőségünk munkanapokon 9:00-18:00 óra között a következő számok valamelyikén: +36 1 790 9900
Viscerális Osteopathia - Belső szervek és az izmok, ízületek összefüggései
Hát, derék vagy vállfájdalmak hátterében gyomor, máj, epe vagy egyéb szervi panaszok állhatnak?
Igen, és a háttérben rejtőző összefüggésekre, azok gyógyítására a zsigeri (viszcerális) oszteopátia kiváló megoldást kínál. A szervek, a csontok, az izmok és a kötőszövet szoros direkt/indirekt funkcionális kapcsolatban állnak egymással. Ennek köszönhetően a zsigeri szervekre ható oszteopátiás kezelés - amely a szervek manuálterápiájaként is tekinthető - előnyösen használható a test bármely rendszerében fellépő problémák esetén, a köztük lévő faszciális, vagy idegrendszeri kapcsolódáson keresztül.
Az élet egy folyamatos mozgás, változás és alkalmazkodás az új helyzetekhez. A zsigeri szervek is szabadon mozognak egymáshoz képest az őket körülvevő savós hártyák egymáson történő elcsúszásának köszönhetően. Ezek a zsigeri rendszerek a kismedencében, a mellkasban, a koponyában és a hasüregben találhatóak.
A szervek működését a csontok és az izmok állapota is befolyásolja a közöttük lévő összeköttetéseken keresztül. Ez fordítva is igaz, a belső szervek működése is kihatással van az izom és csontrendszerre. Mindenféle elváltozás korlátozza a szervek szabad mozgását is, megváltozhat a mozgásuk illetve hozzátapadhatnak más struktúrákhoz. Ezek az elváltozások a testet kompenzációra, alkalmazkodásra kényszerítik az új állapothoz. Ezt egy funkcionális elváltozás, például emésztési probléma fogja követni. Végezetül strukturális problémák, azaz "kicsapódik" a fájdalom, működési zavar jelenik meg ízületi és izom szinteken is, melyek korlátozhatják pl. a gerinc vagy az ízületek mozgásszabadságát.
Az oszteopata felkutatja ezeket a belső szervi okokat a mozgásszervi panaszok között, majd ezt követően közvetlenül a szerven vagy közvetetten a hozzá kapcsolódó szerveken dolgozik a letapadások csökkentése, a helyes mozgás és optimális működés visszaállítása érdekében. A terapeuta pontosan kitapintja az egyes szöveti struktúrák, ízületek működési és mozgási zavarát, és finom, lágy mozdulatokkal és fogásokkal stimulálja ezek normális funkcióját.