Elemek megjelenítése címkék szerint: triggerpont
Deréktáji panaszok a karzsibbadás hátterében.
Egy igen érdekes és terapeuták számára nem elhanyagolható, a háttérben lapuló kapcsolati rendszert szeretnék ma bemutatni, amely jól tükrözi a kötőszöveti terhelési vonalak háttérben működő összehangolt kapcsolati rendszerét és azt a szemléletmódot, amely sikeres állapotfelmérést és kezelést eredményezhet a gyakorlatban a kötőszöveti terhelési vonalak analizálása és kezelése által egy-egy adott problémára vonatkozóan, ugyanakkor kizárólag az egyéni terhelési sajátosságok figyelembe vételével.
Gerincpanaszok, mint kiinduló probléma, majd ennek hatására aktiválódott terhelési vonalak
A közelmúltban történt, hogy megkeresett minket egy 40-es éveiben járó sportoló egyre erősödő vállfájdalmakkal, illetve emellett a kisujjat is magában foglaló időszakosan jelentkező zsibbadásokkal. Elmondása szerint ezek a tünetek aztán erősödtek jelentősen, mikor intenzív kargyakorlatokat végzett súlyzóval, vagy kötelet mászott, vagy saját testsúlyos gyakorlatokat csinált az edzőteremben.
Ezen panaszok hallatán, mivel azok intenzív izommunka miatt fokozódtak gondolataink első körben lokális lágyrész elváltozásra, kötőszöveti tónusproblémákra, deformitásra, illetve sarcomer problémára (pl. triggerpont és ennek következményei) fókuszálódtak. Azonban páciensünk elmondása szerint a panaszok megjelenése előtt kb. 3 héttel intenzív deréktáji panaszokkal, fájdalmakkal kezelték, amely hirtelen történő, kerti munka közben rosszul végrehajtott előrehajlás miatt jelentkezett. A deréktáji panaszok viszonylag gyorsan, 2 alkalommal végzett manuálterápiára rendeződtek gyógytornászánál, így többet nem is jöttek elő a derekánál a fájdalmak. Annyira jó lett a dereka, hogy azonnal el is kezdte az edzéseket és 2-3 nap múlva jelentkeztek először a vállpanaszok.
Egymásra hatások és az időfaktor
Meghallgatva ezeket az egymás utáni történéseket, figyelmünk azonnal tágabb értelemben vett kötőszöveti terhelési vonalakra koncentrálódtak mind paretális, mint pedig vicerális oldalról. Tekintettel arra, hogy a parietális és vicerális érintettséget viszonylag gyorsan meg lehet speciális tesztsorozatok végrehajtásával különböztetni, így hamar diagnosztizálható volt a parietális érintettség, viscerális letapadások nélkül (az akut probléma szemszögéből nézve)
Fasciaháló és a funkcionális tesztek a terhelési vonalak függvényében
A funkcionális fasciateszteknél az volt megállapítható, hogy a lumbális gerincet a felső végtaggal hátul postero-mediálisan, valamint postero-laterálisan futó kötőszöveti terhelési vonalak mentén egyaránt provokálható a kar és ujjzsibbadás, miközben a páciens lumbális fasciális elemeit teszteltük a hátsó régióban. A combra vonatkozó teszteknél szintén előidézhetők voltak a panaszok és ez végig követhető volt a vádliig bezárólag. Közvetlenül a kar mozgásainál a vállövi-vállízületi tesztekén azonban lokális panasz is észrevehető volt, mégpedig a rotátor köpeny tagjainak érintettségét jelezve. Ezt azonban a kötőszöveti terhelési vonalak miatti másodlagos, de nem elhanyagolható problémának, azaz kötőszöveti láncok feszülése miatt kialakult következménynek tekintettük, melyet egy kezeléssel -viszonylag könnyen - helyre is hoztunk a musculus supraspinatis, a musculis infraspinatus, a musculus terres minor és a musculus terres major aktív triggerpontjainak csillapításával, lazításával ezáltal a triggerponthoz tartozó kisugárzó un. "zónafájdalmak" megszüntetésével.
Ezt követően lágy, fájdalommentes fasciamobilizálást, illetve kötőszöveti lazítást célzó manuális terhelést, majd fasciatréning gyakorlatokkal nyújtást végeztünk még további 3 alkalommal a panaszok teljes megszüntetéséhez, hogy páciensünk ezt követően viszonylag hamar el tudjon kezdeni ismét fájdalomtól mentes viszonyok között, irányításunk alatt szabadsúlyzós tréninget és saját testsúlyos gyakorlatokat végezni.
Fasciaterápiák? Sokoldalúság és komplex egység szemszögéből tekintve
Szemléletünk alapja a funkcionalitásban és komplex szerkezeti egységben működő fasciaháló és annak működése. Mindezen háló fontossága, terápiákban mutatott nélkülözhetetlensége a fent vázolt eset kapcsán is megmutatkozik. Erről egy korábbi cikkünkben már részletesen írtunk itt: Fasciaterápiák - Az élet folyójának bűvöletében.
Cikket írta: Kanyó Ildikó, gyógytornász, sportfizioterapeuta (DOSB)
Kérje a témában profi gyógytornászaink, sportfizioterapeutáink tanácsát a módszerről itt: +36 1 790 9900
Tisztelt Olvasó! Felhívjuk a figyelmet arra, hogy jelen cikk szerzői jogi védelem alatt áll. A cikk, vagy egy részének bármilyen felhasználásához ( másoláshoz , fordításhoz stb.) a szerző előzetes írásbeli engedélye szükséges. A szerzői jog megsértése súlyos jogi következményeket von maga után.
Fájdalmas izomcsomók és a szúró mellkasi fájdalom.
Tisztelt Olvasó! Felhívjuk a figyelmet arra, hogy jelen cikk szerzői jogi védelem alatt áll. A cikk, vagy egy részének bármilyen felhasználásához ( másoláshoz , fordításhoz stb.) a szerző előzetes írásbeli engedélye szükséges. A szerzői jog megsértése súlyos jogi következményeket von maga után.
Kérje a témában profi gyógytornászaink, sportfizioterapeutáink tanácsát a módszerről itt: +36 1 790 9900
Simons/Travell féle Trigger- és Tenderpont Terápia (TTT)
A triggerpontok kezelésének alapja, lehetősége, rendszere amerikai orvosok által került először alkalmazásra. Témával kapcsolatos kutatások Janet G. Travell és David G. Simons nevéhez fűződnek.
A mozgás szervrendszerén belül, az izmokban létrejövő pontok - trigger-, vagy tenderpontok - nagyon sok esetben kiváltó okai a különböző területeken jelentkező fájdalmaknak. Ebben az esetben "csomókról" van szó az izomzatban, illetve az izom-ín átmenetnél, amely sokszor nem nagyobb mint egy borsó. Jellegzetessége azonban, hogy a triggerponthoz mindig tartozik egy terület, ahová a fájdalom kisugárzik. Pl. musculus quadratus lumborum területén található triggerpont a sacroiliacalis ízületbe kisugárzó fájdalmat okoz, így könnyen összekeverhető az ízület tényleges elváltozása miatti fájdalommal. A musculus trapesius triggerpontja a fej laterális területén jelentkező fájdalmat válthat ki. Tenderpontok esetében pedig a "csomóhoz" tartozó fájdalom lokálisan jelentkezik. Ennek legjellegzetesebb példája a m. levator scapulae.
A triggerpontok és tenderpontok ismeretének birtokában a fájdalom igazi kiváltó oka könnyen lokalizálható, amely pedig nagyon nagy segítség a betegkezelésben! Itt ugyanis az ok és a tünet, - mint következmény - viszonylag távol vannak egymástól és a fájdalom kiváltó okát könnyen félre lehet értelmezni. A terápiához tartozó vizsgálat, illetve kezelési technika azonban nagyobb mértékű biztonságot ad a kezelőnek a pontosabb differenciáldiagnózis felállításához.
Trigger- és tenderpontok amellett, hogy helyi, vagy kisugárzó fájdalmakat okoznak megnövelik az adott izom spazmusát is, melynek hatására további panaszok/tünetek alakulhatnak ki. Pl.
- - ín túlterhelése, tendopathia;
- - porc- és meniscus sérülés;
- - artrózis;
- - gerincpanaszok, porckorong bántalmak;
- - kisugárzó fájdalmak, pszeudoradikuláris tünetek;
- - arc-, fog-, fejfájás;
- - és még sok egyéb
Travell/Simon szerinti Trigger- és Tenderpont terápia (TTT) tanfolyamunkra jelentkezéssel lehetőség nyílik a trigger- és tenderpontok speciális vizsgálati lehetőségeinek, lokalizációjának, differenciáldiagnosztikai módszereinek, speciális kezelési lehetőségeinek megtanulására, gyakorlására testrészekre, izmokra lebontva.
Képzés struktúrális felépítése:
- Trigger- és tenderpontok kialakulásának elmélete, myofaszciális funkciólánc;
- Triggerpont és fascia. Különbségek és hasonlóságok a fascia disztorziók és a triggerpontok között.
- Trigger- és tenderpontok vizsgálati lehetőségei;
- Trigger- és tenderpontok különbsége, hasonlósága;
- Trigger- és tenderpontok speciális kezelésének elméleti háttere;
- Kinetikus lánc - alsó végtag területéről kiinduló láncreakciók sorozatának vizsgálata, kezelése;
- Trigger- és tenderpontok vizsgálata, kezelése a törzs területén;
- Trigger- és tenderpontok vizsgálata, kezelése a fej területén;
- Trigger- és tenderpontok vizsgálata, kezelése a felső végtag területén;
- Trigger- és tenderpontok vizsgálata, kezelése az alsó végtag területén;
- Kiegészítő kezelési lehetőségek a trigger- és tenderpont terápia után
- Eszközök használata a trigger- és tenderpontok kezelésénél, fascialazító gyakorlatok
- Triggerpont oldása lökéshullám terápiával.
TRIGGER- ÉS TENDERPONT TERÁPIA tanfolyam 4+1 nap, 20 kreditpont. Első kettő nap az alapismeretekkel, valamint a fej-, törzs területével foglalkozik, a következő 2 nap pedig az alsó- és felső végtagokkal, illetve a lökéshullám kezeléssel foglalkozik.
Képzések helye:
- PhysioVit, 1075 Budapest, Károly krt. 13-15. (Helyszín változtatás jogát fenntartjuk!)
Helyszín változtatásának jogát fenntartjuk!
Időpontok:
- BUDAPEST, 2024. május 24-26. (1. modul online elmélet) és 2024. június 01-02. (2. modul gyakorlat személyes megjelenéssel– BUDAPEST) - Jelentkezési lehetőség megnyitva.
- BUDAPEST, 2024. augusztus 02-04. (1. modul online elmélet) és 2024. augusztus 16-17. (2. modul gyakorlat személyes megjelenéssel– BUDAPEST) - Jelentkezési lehetőség megnyitva.
- BUDAPEST, 2024. november 15-17. (1. modul online elmélet) és 2024. december 6-07. (2. modul gyakorlat személyes megjelenéssel– BUDAPEST) - Jelentkezési lehetőség megnyitva.
Tanulási forma szerinti tartalmi felosztás:
- 1.) Online elmélet és személyes megjelenéssel járó gyakorlat formáját választja, abban az esetben 3 nap az online tanulás és 2 nap személyes megjelenéssel járó gyakorlat.
- 2.) Amennyiben a klasszikus tanulási formát választja, amikor elmélet és gyakorlat egyaránt személyes megjelenéssel zajlik, abban az esetben az 1. modul a törzs és a felső végtagok izmainak triggerpontjait ismerhetik meg a jelenlévők, a 2. modul pedig az alsó végtagok, valamint a differenciál diagnosztikai halmazok témakörével foglalkozik majd.
Továbbképzés nyilvántartási számai: 1. modul: SZTK-A-36209/2022 és 2. modul: SZTK-A-36206/2022
Csoportlétszám a gyakorlaton: 4-6 fő.
Akik a tanfolyamon részt vehetnek: orvosok, gyógytornászok, utolsó éves gyógytornász hallgatók és utolsó éves orvostan hallgatók, gyógymaszőrök.
Orvosok, gyógytornászok, gyógymasszőrök kompetenciái a tanfolyam esetében mindhárom szakmában mások. Ezért a tanfolyammal kapcsolatosan megkötött Továbbképzési szerződés külön-külön szabályozza a szakmacsoportok kompetenciáit, a megtanult tanfolyami anyag saját kompetenciába beillesztését, valamint azt, hogy melyik szakmacsoport határai hol helyezkednek el a tanfolyami anyag használhatóságát illetően.
Hogyan zajlik a jelentkezés? Jelentkezés elfogadásának feltétele az előképzettség valamelyikének megléte, amelyet a jelentkezéskor igazolni kell. Amennyiben megvan a szükséges előképzettség, akkor ki kell tölteni az online jelentkezési lapot. Sikeres elküldést követően a hozzánk beérkezett adatokat ellenőrizzük, majd amennyiben minden megfelelő, az előképzettség is megvan visszaigazoljuk azt Emailben a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. Email címről. Ezzel párhuzamosan egy másik Emailben proforma számlát küldünk a befizetési tájékoztatóval. A jelentkezési lapon is beküldhető az előképzettségi igazolás, de ebben az esetben kép formában (.jpg) javasoljuk, kis kiterjesztésben. A nyilvántartási szám megadása a jelentkezési lapon szintén kötelező. Ennek a nyilvántartási számnak az ellenőrzését az Országos Kórházi Főigazgatóságnál az előképzettség igazolásának beküldésével párhuzamosan elvégezzük.
Amennyiben gyógytornász, vagy orvostan hallgatóként venne részt a tanfolyamon, akkor kérjük olyan igazolást csatoljon, amely igazolja a hallgatói jogviszonyt. Ezt minden esetben a Főiskola/Egyetem tanulmányi osztálya állítja ki az Ön részére. Ezt kell csatolni .jpg formátumban, vagy külön Emailben elküldeni a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. címre. Hallgatóknak nyilvántartási száma az Országos Kórházi Főigazgatóságnál nincs.
Fontos! Csak és kizárólag akkor igazoljuk vissza a tanfolyami jelentkezés elfogadását, ha megvan az előképzettség. Kérjük, hogy a fent megjelölt előképzettség nélkül ne adja le a regisztrációját!
Órák száma a képzésben:
- Elméleti órák száma: 14 tanóra
- Gyakorlati órák száma: 33 tanóra
- Vizsga 6 tanóra
Elméleti és gyakorlati vizsgával záródó továbbképzés sikeres elvégzését követően a terapeuták külföldön is elismert TRP terapeutákká ("Trigger- és Tenderpont Terapeutákká) válnak!
Tandíj:
- HUF: 89.000 Forint (5nap, 2 modul), amely magában foglalja az órai jegyzet és gyakorló anyagokat, az igazolások regisztrációját. PhysioVit Card/hallgatói kártya használattal a képzési díj 80.000 Ft (1+2. modulok összesen) Képzéshez kedvezményes csomagok tartoznak. Aktuális akciókról, kedvezményekről tájékozódjon ide kattintva: "Kedvezményes képzési csomagok."
- EUR: Tandíj törlesztése euróban is igényelhető. A díj mértéke az aktuális valutaárfolyam alapján kerül megállapításra. Ebben az esetben a jelentkezési lap "Megjegyzés" pontjához kell az igényt feltüntetni.
- Képzéshez tartozó kedvezménycsomagok pontos leírásáról, az igénybe vehető szolgáltatási lehetőségekről tájékozódjon a tanulmányi osztályunk által kibocsájtott kiadványból. Részletfizetési tájékoztató...
Hogyan fizesse egyszerűen, bankszámla nélkül a tandíjat?
Tanfolyam díja a jelentkezést követően PayPal rendszeren keresztül is elküldhető. Hogyan? Klikkeljen a PayPal ikonra, majd megnyílik egy új ablak és ott a "Pénz küldése" menüre klikkelve tudja hozzánk továbbítani a tanfolyami összeget.
Van már PhysioVit kártyája? Tudta, hogy a kártyával képzési kedvezmények vehetők igénybe? Tájékozódjon a részletekről és igényeljen Ön is egy kártyát. A képzésre jelentkezők részére a hallgatói kártya regisztrálásra kerül és az első napon személyesen átvehető a regisztrációnál.
Simons/Travell féle Trigger- és Tenderpont Terápia (TTT)
A triggerpontok kezelésének alapja, lehetősége, rendszere amerikai orvosok által került először alkalmazásra. Témával kapcsolatos kutatások Janet G. Travell és David G. Simons nevéhez fűződnek.
A mozgás szervrendszerén belül, az izmokban létrejövő pontok - trigger-, vagy tenderpontok - nagyon sok esetben kiváltó okai a különböző területeken jelentkező fájdalmaknak. Ebben az esetben "csomókról" van szó az izomzatban, illetve az izom-ín átmenetnél, amely sokszor nem nagyobb mint egy borsó. Jellegzetessége azonban, hogy a triggerponthoz mindig tartozik egy terület, ahová a fájdalom kisugárzik. Pl. musculus quadratus lumborum területén található triggerpont a sacroiliacalis ízületbe kisugárzó fájdalmat okoz, így könnyen összekeverhető az ízület tényleges elváltozása miatti fájdalommal. A musculus trapesius triggerpontja a fej laterális területén jelentkező fájdalmat válthat ki. Tenderpontok esetében pedig a "csomóhoz" tartozó fájdalom lokálisan jelentkezik. Ennek legjellegzetesebb példája a m. levator scapulae.
A triggerpontok és tenderpontok ismeretének birtokában a fájdalom igazi kiváltó oka könnyen lokalizálható, amely pedig nagyon nagy segítség a betegkezelésben! Itt ugyanis az ok és a tünet, - mint következmény - viszonylag távol vannak egymástól és a fájdalom kiváltó okát könnyen félre lehet értelmezni. A terápiához tartozó vizsgálat, illetve kezelési technika azonban nagyobb mértékű biztonságot ad a kezelőnek a pontosabb differenciáldiagnózis felállításához.
Trigger- és tenderpontok amellett, hogy helyi, vagy kisugárzó fájdalmakat okoznak megnövelik az adott izom spazmusát is, melynek hatására további panaszok/tünetek alakulhatnak ki. Pl.
- - ín túlterhelése, tendopathia;
- - porc- és meniscus sérülés;
- - artrózis;
- - gerincpanaszok, porckorong bántalmak;
- - kisugárzó fájdalmak, pszeudoradikuláris tünetek;
- - arc-, fog-, fejfájás;
- - és még sok egyéb
Travell/Simon szerinti Trigger- és Tenderpont terápia (TTT) tanfolyamunkra jelentkezéssel lehetőség nyílik a trigger- és tenderpontok speciális vizsgálati lehetőségeinek, lokalizációjának, differenciáldiagnosztikai módszereinek, speciális kezelési lehetőségeinek megtanulására, gyakorlására testrészekre, izmokra lebontva.
Képzés struktúrális felépítése:
- Trigger- és tenderpontok kialakulásának elmélete, myofaszciális funkciólánc;
- Triggerpont és fascia. Különbségek és hasonlóságok a fascia disztorziók és a triggerpontok között.
- Trigger- és tenderpontok vizsgálati lehetőségei;
- Trigger- és tenderpontok különbsége, hasonlósága;
- Trigger- és tenderpontok speciális kezelésének elméleti háttere;
- Kinetikus lánc - alsó végtag területéről kiinduló láncreakciók sorozatának vizsgálata, kezelése;
- Trigger- és tenderpontok vizsgálata, kezelése a törzs területén;
- Trigger- és tenderpontok vizsgálata, kezelése a fej területén;
- Trigger- és tenderpontok vizsgálata, kezelése a felső végtag területén;
- Trigger- és tenderpontok vizsgálata, kezelése az alsó végtag területén;
- Kiegészítő kezelési lehetőségek a trigger- és tenderpont terápia után
- Eszközök használata a trigger- és tenderpontok kezelésénél, fascialazító gyakorlatok
- Triggerpont oldása lökéshullám terápiával.
TRIGGER- ÉS TENDERPONT TERÁPIA tanfolyam 4+1 nap, 20 kreditpont. Első kettő nap az alapismeretekkel, valamint a fej-, törzs területével foglalkozik, a következő 2 nap pedig az alsó- és felső végtagokkal, illetve a lökéshullám kezeléssel foglalkozik.
Képzések helye:
- PhysioVit, 1075 Budapest, Károly krt. 13-15. (Helyszín változtatás jogát fenntartjuk!)
Tervezett tanfolyami időpontok:
- BUDAPEST, 2025. január 17-19.. és és 2025. február 07-08. - Jelentkezési lehetőség megnyitva.
- BUDAPEST, 2025. február 14-16. és és 2025. február 22-23. - Jelentkezési lehetőség megnyitva.
Tanulási forma szerinti tartalmi felosztás:
- 1.) Online elmélet és személyes megjelenéssel járó gyakorlat formáját választja, abban az esetben 3 nap az online tanulás és 2 nap személyes megjelenéssel járó gyakorlat.
- 2.) Amennyiben a klasszikus tanulási formát választja, amikor elmélet és gyakorlat egyaránt személyes megjelenéssel zajlik, abban az esetben az 1. modul a törzs és a felső végtagok izmainak triggerpontjait ismerhetik meg a jelenlévők, a 2. modul pedig az alsó végtagok, valamint a differenciál diagnosztikai halmazok témakörével foglalkozik majd.
Továbbképzéshez kapcsolódóan a 2 évente megújítanó rendszerben a legutolsó nyilvántartási számok: 1. modul: SZTK-A-36209/2022 és 2. modul: SZTK-A-36206/2022
2025-ös esztendőre vonatkozóan a megújítás alatt.
Csoportlétszám a gyakorlaton: 4-6 fő.
Akik a tanfolyamon részt vehetnek: orvosok, gyógytornászok, utolsó éves gyógytornász hallgatók és utolsó éves orvostan hallgatók, gyógymaszőrök. Tanfolyami részvételi feltételek a képzési szabályzatban olvashatók.
Órák száma a képzésben:
- Elméleti órák száma: 14 tanóra
- Gyakorlati órák száma: 33 tanóra
- Vizsga 6 tanóra
Tandíj:
- HUF: 89.000 Forint (5nap, 2 modul), amely magában foglalja az órai jegyzet és gyakorló anyagokat, az igazolások regisztrációját. PhysioVit Card/hallgatói kártya használattal a képzési díj 80.000 Ft (1+2. modulok összesen) Képzéshez kedvezményes csomagok tartoznak. Aktuális akciókról, kedvezményekről tájékozódjon ide kattintva: "Kedvezményes képzési csomagok."
- EUR: Tandíj törlesztése euróban is igényelhető. A díj mértéke az aktuális valutaárfolyam alapján kerül megállapításra. Ebben az esetben a jelentkezési lap "Megjegyzés" pontjához kell az igényt feltüntetni.
- Képzéshez tartozó kedvezménycsomagok pontos leírásáról, az igénybe vehető szolgáltatási lehetőségekről tájékozódjon a tanulmányi osztályunk által kibocsájtott kiadványból. Részletfizetési tájékoztató...
Hogyan fizesse egyszerűen, bankszámla nélkül a tandíjat?
Tanfolyam díja a jelentkezést követően PayPal rendszeren keresztül is elküldhető. Hogyan? Klikkeljen a PayPal ikonra, majd megnyílik egy új ablak és ott a "Pénz küldése" menüre klikkelve tudja hozzánk továbbítani a tanfolyami összeget.
Van már PhysioVit kártyája? Tudta, hogy a kártyával képzési kedvezmények vehetők igénybe? Tájékozódjon a részletekről és igényeljen Ön is egy kártyát. A képzésre jelentkezők részére a hallgatói kártya regisztrálásra kerül és az első napon személyesen átvehető a regisztrációnál.
Fascia? Rendkívül titokzatos szövet a bőr alatt.
Az elmúlt évek kutatási eredményeinek köszönhetően végre sikerült tudományosan is bizonyítani, hogy a testet hálóként körülfonó fasciarétegek felelősek izmaink teljesítőképességéért, a test rugalmasságáért, receptoraink helyes működéséért.
A fascia fiziológiás szöveti struktúrájának sportban, rehabilitációban, sérülések megelőzésében (prevencióban) borzasztóan nagy jelentősége van. Ez a felfedezés új utat nyitott az alkalmazott tréningekben és terápiás lehetőségekben a sport mellett a gyógykezelések területén is (lsd. Fascia Release Terápia).
Triggerpont terápia
Számtalan esetben tapasztaljuk, hogy a krónikus, állandóan visszatérő fájdalmak, testmozgás, megerőltető fizikai terhelés, stressz hatására kialakuló izomspazmusok és izomfájdalmak, izomerő csökkenés, mozgásbeszűkülés, kisugárzó fájdalmak hátterében gyakran állnak a harántcsíkolt izmokban meglapuló szöveti feszülések, un. triggerpontok, jól korul határolható csomók, melyek nyomásra rendkívül érzékenyen reagálnak.
Hogyan kezeljük a triggerpontokat? Miért fontosak a diagnosztikában?
A triggerpontok és tenderpontok ismeretének birtokában a fájdalom igazi kiváltó oka könnyen lokalizálható, amely pedig nagyon nagy segítség a betegkezelésben! Itt ugyanis az ok és a tünet - mint következmény - viszonylag távol vannak egymástól és a fájdalom kiváltó okát könnyen félre lehet értelmezni. A terápiához tartozó vizsgálat, illetve az ezt követő kezelési technika azonban nagyobb mértékű biztonságot ad a kezelőnek a pontosabb differenciáldiagnózis felállításához.
Trigger- és tenderpontok amellett, hogy helyi vagy kisugárzó fájdalmakat okoznak megnövelik az adott izom tónusát, melynek hatására további panaszok és/vagy tünetek alakulhatnak ki. Ilyenek például:
- ízületi porc- és meniscus sérülés
- az ín túlterhelése miatti fájdalom, gyulladás,
- csonthártya gyulladás,
- tendopathia
- gerincpanaszok,
- porckorong károsodások
- kisugárzó fájdalmak, amelyek idegi eredetű fájdalomhoz hasonlítanak, de nem a gerinc idegkilépési helyéről induló un. pszeudoradikuláris tünetek
- fogfájás,
- fülzúgás,
- hangképzési zavarok,
- mellkasi, vagy hasi fájdalmak, stb.
Egy alapos vizsgálat és állapotfelmérés után a terapeuta lokalizálja az izmot/izmokat és a hozzá tartozó triggerpontot, majd azt a környező szövetek állapotának függvényében előkészíti és kezeli. Manuális technikával oldja a csomót, ezáltal pedig megszűnik a hozzá tartozó testrész fájdalma. A kezelés ideje alatt a pontokban és a hozzá tartozó zónákban, un. "kisugárzási területeken" fájdalom léphet fel, ami a triggerpontok keringésének javulásával sokszor néhány perc alatt csökken vagy megszűnik. Ez a folyamat jele a triggerpont lazulásának, oldódásának, vérkeringésbe való visszakapcsolásának.
A kezelést követő napokban izomláz szerű fájdalom is felléphet a kezelt területen, ami néhány nap alatt elmúlik.
A kezelést követően a Páciensek azonnali fájdalom enyhülésről, megkönnyebbülésről, mozgékonyságról, mozgások javulásáról, mozgásbeszűkülés oldódásáról számolnak be, amely visszajelzések a feszült, görcsös izomzat lazulásának, az izmok tónuseloszlásának köszönhető.
A triggerpont terápián belül itt is törekszünk az önálló gyakorlatok betanítására, amellyel otthoni körülmények között, a kettő terápia közötti időszakban tovább lehet majd javítani a Triggerpont körüli testrész vérkeringését, a bőr alatti kötőszövet, a fascia és az izom lazítását eszközök segítségével tovább lehet végezni.
Információ kérése érdekében hívja ügyfélszolgálatunkat vagy írjon a képernyő jobb alsó sarkában megjelenő chat vonalon!
Telefonos elérhetőségünk munkanapokon 9:00-18:00 óra között a következő: +36 1 790 9900