Mi a craniosacralis terápia?
Egy olyan mélyreható és intenzív mozgásterápia, mely a pulzussal és az agy-gerincvelői folyadékkal, annak áramlásával foglalkozik, hiszen számtalan teória szerint a craniosacralis ritmust a liquor (gerincvelői folyadék) mozgása határozza meg. A gerincvelői folyadékot az agy és a gerincvelő termeli, mely védelmet is biztosít a traumás behatásokkal szemben. Az agyvíz egy olyan hártyarendszeren belül közlekedik, mely a koponyától (cranium-tól) egészen a keresztcsontig (sacrum-ig) húzódik.
A tapasztalt kezek érzik ennek a folyadéknak az áramlását - pulzálását - és a craniosacralis ritmusból számos egészségügyi problémára vonatkozó következtetést tudnak levonni.
A craniosacralis rendszer testünk legmélyebb rétegében található, mely mindenekelőtt az agyra, az idegekre és idegrendszerre, így ezáltal a fontos, testben lezajló pszichológiai és élettani folyamatokra van nagy hatással. A craniosacralis összeköttetés rendszere képes a csontok, membránok, a koponya és csigolyaoszlop fasciáinak enyhe manipulációjával becsléseket és korlátozásokat végezni és így támogatni tudja a test öngyógyító erőit. Egy képzett terapeuta követni tudja a szövetek belső finom mozgásait, így képes hozzáférni az ott tárolt tudatalatti információkhoz, legyen szó fizikális vagy emocionális traumákról. A korábbi érzelmi megrázkódtatások újraélésével és megértésével, illetve különböző viselkedési formák elhagyásával a kezelés segítségével létrejöhet egy mélyebb kikapcsolódás. A páciensek megtanulják a belső figyelmet és a felelősségvállalást saját állapotukért, ezáltal minden akadály elhárul az öngyógyító folyamatok végbemenetele előtt. A craniosacralis terápia a klasszikus „oki terápiákból“ fejlődött ki, amelyek magukba foglalják a tudatosság, az önszabályozás és a belső figyelem dimenzióit.
Ez a módszer nem elégszik meg azzal, hogy kizárólag a pszichoszomatikus gondokat, illetve a fizioterápiában gyakori problémákat oldja meg, hanem egy új teret kínál arra vonatkozóan, hogyan változzunk, változtassunk, hogy újraélhessük a tudatosságot, az éberséget.
Melyek a craniosacralis terápia alkalmazási lehetőségei? A következő betegségeket, panaszokat rendkívül pozitívan befolyásolja:
- stressz és annak következményei,
- pszichoszomatikus kórképek,
- balesetek, esések következményei,
- ostorcsapás sérülés,
- szülés során bekövetkező traumák,
- postoperatív terápia,
- osteoporosis és egyéb fájdalmas állapotok,
- migrén,
- reumás megbetegedések,
- vállízületi és derékfájdalmak,
- faciális parézis, tinnitus (fülzúgás),
- temporomandibuláris ízületi panaszok - CranioMandibuláris Diszfunkciók,
- centrális idegrendszeri betegségekben, zavarokban szenvedőkre is pozitív hatása van,
- Parkinson-kór, Sclerosis Multiplex, Cerebrális parézis, stroke betegek
Milyen egyéb, általunk kínált terápiával párosítható? Néhány példa:
- Temporomandibuláris Terápia - Craniomandibuláris Diszfunkciók Terápiája,
- Neuro-Ortopédiai Manuálterápia,
- Trigger- és Tenderpont Terápia,
- Dorn féle gerincterápia
- Typaldos módszer
- Fascia release terápia
- Gerincregeneráló porckorongmasszázs