A rehabilitációban, a prehabilitációban különféle fizikai energiák - többek között ilyen az un. a lökéshullám is - rendkívül jól alkalmazhatók a szövetek fiziológiás tulajdonságainak helyreállításában. A hullámok segítségével az emberi test számára generálunk egy akusztikus energiát a speciális készülék segítségével, amelyek a strukturálisan átalakult szövetet ingerelik.
Az akusztikus hullámok erőssége elsősorban a szövet típusától és az elváltozás súlyosságától függ. Természetesen itt is figyelembe vesszük a megváltozott szövetben elhelyezkedő receptorokat, azok természetes ingereit és ennek megfelelően állítjuk be a bar és a frekvencia értékeket, valamint a kezelési időt.
A lökéshullámok a szövetekben elnyelődnek, un. mechanotranszdukciót, ebből kifolyólag pedig gyógyító folyamatokat indítanak el. Mechanotranszdukció során a sejtek valamilyen mechanikai stimulust biokémiai aktivitássá konvertálnak, ennek következtében a kezelés területén a véredények kitágulnak, a vérkeringés fokozódik.
Kialakult helyi vérbőség hatására gyulladást csökkentő faktorok koncentrálódnak, a szövetek mikrocirkulációja és anyagcseréje javul, a lágyrészek lazulnak. Fontosnak tartjuk hangsúlyozni, hogy ez csak a szövet tulajdonságainak megfelelő erősség esetében van így, hiszen nem megfelelő erősségre beállított energiájú lökéshullámok (túl kicsi, vagy túl nagy) egyaránt negatív hatással vannak a gyógyító folyamatokra.
Lökéshullám pozitív hatásai:
- vérkeringés fokozódása
- anyagcsere javulás,
- izomlazítás, kötött izomzat lazulása, görcsoldás,
- gyulladáscsökkentés,
- különböző mozgásszervi kórképek jelentős javulása,
- öngyógyító mechanizmusok beindulása a szervezetben,
- közvetlen, azonnali és hosszútávú fájdalomcsillapítás,
- mozgékonyság fokozás,
- sejtstruktúra javulása, szövetstabilitás javulása
Mikor alkalmazható a lökéshullám terápia? Néhány példa:
- túlterhelés ( vagy más statikai zavar) következményeként kialakult gyulladásos ízületi- ízület körüli- fájdalom szindrómák
- sarokfájás ( sarokcsőr, sarok csontkinövés),
- plantaris fasciitis,
- Achilles-ín fájdalom ( tendinitis, tendinopathia)
- váll fájdalmak bizonyos területei ( bursitisek, ill sebészileg nem kezelendő váll szindrómák)
- Izom és ín sérülések korai és késői rehabilitációja
- masszázsterápiára nem, vagy rosszul reagáló izom csomók esetében - triggerpontok, tenderpontok
- talp fájdalmak ( lábközépcsont- metatarsus fájdalmak)
- teniszkönyök és golfkönyök ( epicondylitis lateralis és medialis )
- adductor tendinopathia
- bizonyos derék és hátfájások,
- tartós izomfájdalmak
- Bizonyos nyak és fejfájások
- Carpal tunnel szindróma
- pattanó ujj,
- Dupuytren kontraktúra
Lökéshullám terápia tanfolyam struktúrális felépítése (elmélet és gyakorlat) - 2 nap, 20 tanóra:
- Lökéshullám terápia elmélete: Fiziológiai alapok, biológiai hatások.
- Készülék és használata. Készülékek bemutatása.
- Szövetek viselkedése a kiválasztott frekvenciák és bar függvényében. - Variációs lehetőségek a patológiában.
- Standard indikációk - Szöveti elváltozások típusai szerint.
- Lökéshullám és fascia, harántcsíkolt izomzat, ízületi szalagok, inak. A különféle szövetek válasza a kezelésre.
- Terápia indikációi, kontraindikációi a sportrehabilitáció szemszögéből.
- Terápia alkalmazása a következő diagnózisok esetében: sarokfájás, plantaris fasciitis, Achilles-ín fájdalom ( tendinitis, tendinopathia), váll fájdalmak, izom és ín sérülések korai és késői rehabilitációja, triggerpontok, tenderpontok, metatarsus fájdalmak, epicondylitis lateralis és medialis, adductor tendinopathia, tartós izomfájdalmak, nyak és fejfájások, carpal tunnel szindróma, pattanó ujj, Dupuytren kontraktúra stb.
- Készülék használatával és a terápia alkalmazásával kapcsolatos szakmapolitikai információk.
- Vibrációs készülékek és a Lökéshullám. hasonlóságok és különbözőségek.
- Frekvenciatartományok hatása a szövetekre
Órák száma összesen:
- Elméleti órák száma: 6 tanóra
- Gyakorlati órák száma: 12 tanóra
- Vizsga: 2 tanóra (elméleti és gyakorlati)
Képzés helye:
- BUDAPEST: PhysioVit, 1075 Budapest, Károly krt. 13-15. (Helyszín változtatás jogát fenntartjuk!)
Digitális elméleti előadások ideje:
- 2024. április 13. (A szakmai továbbképzés elmélete digitális oktatás keretében indul. Hozzá tartozó, személyes megjelenéssel járó gyakorlati blokk ideje a szakmai továbbképzés 2. napja.) - Jelentkezési lehetőség nyitva.
- 2024. június 29. (A szakmai továbbképzés elmélete digitális oktatás keretében indul. Hozzá tartozó, személyes megjelenéssel járó gyakorlati blokk ideje a szakmai továbbképzés 2. napja.) - Jelentkezési lehetőség nyitva.
- 2024. augusztus 02. (A szakmai továbbképzés elmélete digitális oktatás keretében indul. Hozzá tartozó, személyes megjelenéssel járó gyakorlati blokk ideje a szakmai továbbképzés 2. napja.) - Jelentkezési lehetőség nyitva.
- 2024. október 04. (A szakmai továbbképzés elmélete digitális oktatás keretében indul. Hozzá tartozó, személyes megjelenéssel járó gyakorlati blokk ideje a szakmai továbbképzés 2. napja.) - Jelentkezési lehetőség nyitva.
- 2024. december 13. (A szakmai továbbképzés elmélete digitális oktatás keretében indul. Hozzá tartozó, személyes megjelenéssel járó gyakorlati blokk ideje a szakmai továbbképzés 2. napja.) - Jelentkezési lehetőség nyitva.
Online szakmai továbbképzésekhez tartozó gyakorlati blokk ideje:
- 2024. április 14. - Gyakorlati blokk - megnyitva
- 2024. június 30. - Gyakorlati blokk - megnyitva
- 2024. augusztus 03. - Gyakorlati blokk - megnyitva
- 2024. október 05. - Gyakorlati blokk - megnyitva
- 2024. december 14. - Gyakorlati blokk - megnyitva
Gyakorlati előadások helyszíne: 1075 Budapest, Károly krt. 13-15.
Továbbképzés nyilvántartási száma:
- SZTK-A-28491/2019 (korábban végzettek részére tájékoztató)
- SZTK-A-36155/2022 (ez az aktuálisan érvényes szám)
Csoportlétszám a gyakorlaton: 4-6 fő.
Akik a tanfolyamon részt vehetnek: orvosok, gyógytornászok, utolsó éves gyógytornász hallgatók és utolsó éves orvostan hallgatók, fizi(k)oterápiás asszisztensek, gyógymasszőrök
Orvosok, gyógytornászok, fizikoterápiás asszisztensek, gyógymasszőrök kompetenciái a szakmai tanfolyam esetében mind a négy szakmában mások. Ezért a tanfolyammal kapcsolatosan megkötött Továbbképzési szerződés külön-külön szabályozza a szakmacsoportok kompetenciáit, a megtanult tanfolyami anyag saját kompetenciába beillesztését, valamint azt, hogy melyik szakmacsoport határai hol helyezkednek el a tanfolyami anyag használhatóságát illetően. Ennek megszegése szankciókat von maga után.
Hogyan zajlik a jelentkezés? Jelentkezés elfogadásának feltétele az előképzettség valamelyikének megléte, amelyet a jelentkezéskor igazolni kell. Amennyiben megvan a szükséges előképzettség, akkor ki kell tölteni az online jelentkezési lapot. Sikeres elküldést követően a hozzánk beérkezett adatokat ellenőrizzük, majd amennyiben minden megfelelő, az előképzettség is megvan visszaigazoljuk azt Emailben a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. Email címről. Ezzel párhuzamosan egy másik Emailben proforma számlát küldünk a befizetési tájékoztatóval. A jelentkezési lapon is beküldhető az előképzettségi igazolás, de ebben az esetben kép formában (.jpg) javasoljuk, kis kiterjesztésben. A nyilvántartási szám megadása a jelentkezési lapon szintén kötelező. Ennek a nyilvántartási számnak az ellenőrzését az Országos Kórházi Főigazgatóságnál az előképzettség igazolásának beküldésével párhuzamosan elvégezzük.
Amennyiben gyógytornász, vagy orvostan hallgatóként venne részt a tanfolyamon, akkor kérjük olyan igazolást csatoljon, amely igazolja a hallgatói jogviszonyt. Ezt minden esetben a Főiskola/Egyetem tanulmányi osztálya állítja ki az Ön részére. Ezt kell csatolni .jpg formátumban, vagy külön Emailben elküldeni a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. címre. Hallgatóknak nyilvántartási száma az Országos Kórházi Főigazgatóságnál nincs.
Fontos! Csak és kizárólag akkor igazoljuk vissza a tanfolyami jelentkezés elfogadását, ha megvan az előképzettség. Kérjük, hogy a fent megjelölt előképzettség nélkül ne adja le a regisztrációját!
Tandíj:
HUF: 59.000 Forint (2 nap), amely magában foglalja az órai jegyzet és gyakorló anyagokat, az igazolások regisztrációját. PhysioVit Card/hallgatói kártya használattal a képzési díj 52.000 Ft.
- Képzéshez tartozó kedvezménycsomagok pontos leírásáról, az igénybe vehető szolgáltatási lehetőségekről tájékozódjon a tanulmányi osztályunk által kibocsájtott kiadványból: "Kedvezményes képzési csomagok."
- EUR: Tandíj törlesztése euróban is igényelhető. A díj mértéke az aktuális valutaárfolyam alapján kerül megállapításra. Ebben az esetben a jelentkezési lap "Megjegyzés" pontjához kell az igényt feltüntetni. Bővebben a tandíjfizetésről itt...
- Képzéshez - amennyiben a jelentkezés leadása és a képzés dátuma között min. 1 hónap áll rendelkezésre - részletfizetés is igényelhető. Részletfizetési tájékoztató...
Hogyan fizesse egyszerűen, bankszámla nélkül a tandíjat?
Tanfolyam díja a jelentkezést követően PayPal rendszeren keresztül is elküldhető. Hogyan? Klikkeljen a PayPal ikonra, majd megnyílik egy új ablak és ott a "Pénz küldése" menüre klikkelve tudja hozzánk továbbítani a tanfolyami összeget.