+36 1 790 9900 | WhatsApp: +36 70 311 1094 | « Ügyfélszolgálat 900 - 1800 | Hírlevél »
 
   
  
 
Kosár
0 Termékek - 0 Ft
A kosara üres!

Elemek megjelenítése címkék szerint: triggerpont terápia

szombat, 30 Március 2019 06:25

Deréktáji panaszok a karzsibbadás hátterében.

Egy igen érdekes és terapeuták számára nem elhanyagolható, a háttérben lapuló kapcsolati rendszert szeretnék ma bemutatni, amely jól tükrözi a kötőszöveti terhelési vonalak háttérben működő összehangolt kapcsolati rendszerét és azt a szemléletmódot, amely sikeres állapotfelmérést és kezelést eredményezhet a gyakorlatban a kötőszöveti terhelési vonalak analizálása és kezelése által egy-egy adott problémára vonatkozóan, ugyanakkor kizárólag az egyéni terhelési sajátosságok figyelembe vételével.

Gerincpanaszok, mint kiinduló probléma, majd ennek hatására aktiválódott terhelési vonalak

A közelmúltban történt, hogy megkeresett minket egy 40-es éveiben járó sportoló egyre erősödő vállfájdalmakkal, illetve emellett a kisujjat is magában foglaló időszakosan jelentkező zsibbadásokkal. Elmondása szerint ezek a tünetek aztán erősödtek jelentősen, mikor intenzív kargyakorlatokat végzett súlyzóval, vagy kötelet mászott, vagy saját testsúlyos gyakorlatokat csinált az edzőteremben.

Ezen panaszok hallatán, mivel azok intenzív izommunka miatt fokozódtak gondolataink első körben lokális lágyrész elváltozásra, kötőszöveti tónusproblémákra, deformitásra, illetve sarcomer problémára (pl. triggerpont és ennek következményei) fókuszálódtak. Azonban páciensünk elmondása szerint a panaszok megjelenése előtt kb. 3 héttel intenzív deréktáji panaszokkal, fájdalmakkal kezelték, amely hirtelen történő, kerti munka közben rosszul végrehajtott előrehajlás miatt jelentkezett. A deréktáji panaszok viszonylag gyorsan, 2 alkalommal végzett manuálterápiára rendeződtek gyógytornászánál, így többet nem is jöttek elő a derekánál a fájdalmak. Annyira jó lett a dereka, hogy azonnal el is kezdte az edzéseket és 2-3 nap múlva jelentkeztek először a vállpanaszok.

Egymásra hatások és az időfaktor

Meghallgatva ezeket az egymás utáni történéseket, figyelmünk azonnal tágabb értelemben vett kötőszöveti terhelési vonalakra koncentrálódtak mind paretális, mint pedig vicerális oldalról. Tekintettel arra, hogy a parietális és vicerális érintettséget viszonylag gyorsan meg lehet speciális tesztsorozatok végrehajtásával különböztetni, így hamar diagnosztizálható volt a parietális érintettség, viscerális letapadások nélkül (az akut probléma szemszögéből nézve)

Fasciaháló és a funkcionális tesztek a terhelési vonalak függvényében

A funkcionális fasciateszteknél az volt megállapítható, hogy a lumbális gerincet a felső végtaggal hátul postero-mediálisan, valamint postero-laterálisan futó kötőszöveti terhelési vonalak mentén egyaránt provokálható a kar és ujjzsibbadás, miközben a páciens lumbális fasciális elemeit teszteltük a hátsó régióban. A combra vonatkozó teszteknél szintén előidézhetők voltak a panaszok és ez végig követhető volt a vádliig bezárólag. Közvetlenül a kar mozgásainál a vállövi-vállízületi tesztekén azonban lokális panasz is észrevehető volt, mégpedig a rotátor köpeny tagjainak érintettségét jelezve. Ezt azonban a kötőszöveti terhelési vonalak miatti másodlagos, de nem elhanyagolható problémának, azaz kötőszöveti láncok feszülése miatt kialakult következménynek tekintettük, melyet egy kezeléssel -viszonylag könnyen - helyre is hoztunk a musculus supraspinatis, a musculis infraspinatus, a musculus terres minor és a musculus terres major aktív triggerpontjainak csillapításával, lazításával ezáltal a triggerponthoz tartozó kisugárzó un. "zónafájdalmak" megszüntetésével.

Ezt követően lágy, fájdalommentes fasciamobilizálást, illetve kötőszöveti lazítást célzó manuális terhelést, majd fasciatréning gyakorlatokkal nyújtást végeztünk még további 3 alkalommal a panaszok teljes megszüntetéséhez, hogy páciensünk ezt követően viszonylag hamar el tudjon kezdeni ismét fájdalomtól mentes viszonyok között, irányításunk alatt szabadsúlyzós tréninget és saját testsúlyos gyakorlatokat végezni.

 

Fasciaterápiák? Sokoldalúság és komplex egység szemszögéből tekintve

Szemléletünk alapja a funkcionalitásban és komplex szerkezeti egységben működő fasciaháló és annak működése. Mindezen háló fontossága, terápiákban mutatott nélkülözhetetlensége a fent vázolt eset kapcsán is megmutatkozik. Erről egy korábbi cikkünkben már részletesen írtunk itt: Fasciaterápiák - Az élet folyójának bűvöletében.

 

Cikket írta: Kanyó Ildikó, gyógytornász, sportfizioterapeuta (DOSB)

 

Kérje a témában profi gyógytornászaink, sportfizioterapeutáink tanácsát a módszerről itt: +36 1 790 9900

 

 Tisztelt Olvasó! Felhívjuk a figyelmet arra, hogy jelen cikk szerzői jogi védelem alatt áll. A cikk, vagy egy részének bármilyen felhasználásához ( másoláshoz , fordításhoz stb.)  a szerző előzetes írásbeli engedélye szükséges. A szerzői jog megsértése súlyos jogi következményeket von maga után.

 

csütörtök, 15 Március 2018 03:24

Fájdalmas izomcsomók és a szúró mellkasi fájdalom.

A hétvégén megtartott Trigger- és Tenderpont terápia képzésen, amely az izmok lágyrész manuálterápiás lehetőségeinek egy szeletével foglalkozott nagyon érdekes kérdéskör került elő, amely véleményem szerint most mindenki számára tartogathat érdekességeket, ezért is készítem el mai bejegyzésem a témában. Az érdeklődői kérdés arra irányult, hogy hogyan foglal helyet a harántcsíkolt izmokban található csomók kezelése a mozgásszervi diagnosztikában, illetve mikor tudjuk, hogy a triggerpontok kezelését kell alkalmaznunk nekünk, gyógytornászoknak. Ennek bemutatására íme egy példa, amely az életminőséget is jelentősen befolyásoló erős, mozgás hatására fokozódó fájdalmak gyors lokalizálásában lehet iránymutató és nyújthat segítséget.
 
A napokban egy érdekes és egyben tanúságos problémával keresett meg engem egy kétségbeesett, erős, nehezen múló mellkasi fájdalmakkal küzdő sportoló. A fiatal páciens állandóan fennálló, mozgás és bizonyos testtartás változások esetén előjövő szúró mellkasi fájdalomról panaszkodott a szegycsonti régióban elől és hátul a lapockák között. Ez a kínzó fájdalom a mindennapi munkát, a sporttevékenységet erősen zavarta már évek óta, a kínzó fájdalom elviselhetetlenné vált. Ugyanakkor a probléma nem volt "elhanyagolva", hiszen a fiatal páciens orvostól orvosigjárt, ahol megállapították, hogy nincs a háttérben szív eredetű megbetegedés (amely szintén kiválthatja az erős mellkasi fájdalmakat), vagy gerincsérv, illetve rendszeres masszázs, gyógytorna, eletkroterápia szintén biztosította az izomzat, a gerinc állapotának javulásá. A testtartásában az évek óta fennálló, munka és a sportaktivitás (crossfit) miatt egyaránt meglévő egyoldalú terhelés minimális asszimetriát okozott.
 
Alapjában véve egy letapadt kötőszöveti lánc részlete, vagy a mellkason elől, illetve hátul elhelyezkedő izomspazmus, izomcsomó, csigolyablokk miatti lágyrész elváltozás okozhat az említett zónákban helyi szinten is fájdalmakat, azonban a páciens rendszeres gyógytorna és masszázskezelésnek, illetve orvos által végzett lökéshullám terápiának volt az elmúlt időszakban kitéve, ezáltal nem volt semmiféle csontos, ízületi, vagy lágyrész elváltozás az említett fájdalmas zónák területén, csak az állandó és kínzó fájdalom.
 
Ebből adódóan az állapotfelmérés után azonnal kizártam bizonyos régiók kezelését, pl. a fájdalmas zóna közvetlen, manuális technikával végzett területét is, hiszen ott sem izomcsomó, csem csigolyablokád, idegbecsípődés nem volt. A funkionális terhelés, a mindennapi testartások, az esetleges asszimetrikus terhelések/provokálásának szemszögéből kezdtem vizsgálni az egyéb kezelendő zónákat, területeket, melyek távoli izomtani, vagy belső szervi kapcsolatban lehetnek a mellkassal, az ott megjelenő fájdalmakkal.
 
Így jutottunk el az állandó karemelés miatti supraclaviculáris háromszöghöz és a musculus scalenus anterior, medius és posterior izmokhoz, a I-II. bordához, ahol kőkemény myofasciális csomók/triggerpontok, csonthártya vastaagodások voltak. Ezek funkcionális provokációs próbái, manuálterápiás tesztjei jelezték is a szúró mellkasi fájdalmak at, azok megjelenését a beteg által rendszeresen panaszolt zónákban. Így hát a manuálterápiában azonnal az izomegyensúly helyreállítására kezdtünk fókuszálni és már 1 órán belül érezhető eredménnyel, enyhülő mellkasi fájdalmakkal.
 
Természetesen az első terápia folytatódik, hiszen a lazításokat követően az izomegyensúly felbomlását és az izomcsomók kialakulását okozó tényezők megszüntetésére kell majd fókuszálni, ami a stabilizáló, korrekciós tornával fejeződik be.
 
Összességében a példa alapján kiemelendő, hogy a nem múló, időszakosan visszatérő fájdalmak forrásának felkutatása, a vázizmokban található triggerpontok lokalizálása, speciális vizsgálata, kezelése szinte napi rendszerességgel előjön a rehabilitációs, sportrehabilitációs terápiák, tréningek során és szinte kihagyhatatlan a gyors állapotjavítás, fájdalomcsillapítás érdekében végzett manuális technikák sorából. Miért? Az izomcsomók helyének és a hozzájuk tartozó testi zónák ismerete biztosítja, hogy a terapeuta azonnal felismerje a kínzó fájdalmakat, izomerő és mozgástartomány csökkenést, esetleg érzészavarokat okozó izompontok helyét és néhány kezeléssel meg tudja azt szüntetni.
 
 
Cikket írta/szerző: Kanyó Ildikó (gyógytornász, sportfizioterapeuta/PhysioVit Group)
 

Tisztelt Olvasó! Felhívjuk a figyelmet arra, hogy jelen cikk szerzői jogi védelem alatt áll. A cikk, vagy egy részének bármilyen felhasználásához ( másoláshoz , fordításhoz stb.)  a szerző előzetes írásbeli engedélye szükséges. A szerzői jog megsértése súlyos jogi következményeket von maga után.

 

Kérje a témában profi gyógytornászaink, sportfizioterapeutáink tanácsát a módszerről itt: +36 1 790 9900

szerda, 03 Január 2018 16:31

Vállfájdalmak és a gyomorpanaszok kapcsolata

Szeretnénk röviden egy esettanulmány segítségével bemutatni hogyan kezeli egy osteopat a páciens panaszait, ezért mai témának a vállfájdalmak hátterében megbújó gyomorproblémákat emeljük ki Önöknek.
 
Egy 45 év körüli férfi vállproblémával jött el hozzánk a praxisba. Több hete vannak fájdalmai. Nem volt orvosnál, a váll még nem lett megvizsgálva. A férfi panaszkodik, hogy gyakran vannak gyomorpanaszai visszafolyással (reflux). Panaszkodik, hogy fáj a háta és gyakoriak nyaki panaszai, fájdalmai is. Autóbaleset miatt elszenvedett egy ostorcsapás sérülést kb. 15 évvel ezelőtt. Abban az időben készítettek röntgen felvételt és felírtak neki nyaki rögzítőt. A beteg kapott fizioterápiát miáltal a probléma viszonylag gyorsan megoldódott.
 
Jelenleg a vállfájdalom mind éjjel, mind a nap folyamán érezhető. A fájdalom miatt a férfi alig bírja felemelni a karját. A vizsgálat során azonban a vállízületi mozgástartomány alig volt beszűkülve, ugyanakkor találtak egy fájdalmas mozgáskorlátozást, de a mobilitásszűkület a vállízületben jelentéktelen volt. Váll környéki izmokban triggerpontok voltak, úgymint supraspinatus, infraspinatus, pectoralis major, teres minor, subscapularis területén. A nyaki gerinc szignifikáns blokkját a második nyakcsigolyánál (C2) lehetett érezni. A háti gerinc közepénél a bal oldalon érezhető volt egy különálló izomkeményedés a paravertebralis izmokban.
 
A visceralis (zsigeri) vizsgálat kimutatott egy fokozott izomtónust a gyomortájban, a gyomortáji szögletben. A gyomor enyhén nyomásérzékeny volt. Továbbá voltak jelentős reflexzónák a hasnál, ami azt jelzi, hogy akut gyomorprobléma is kialakult és ez mivel akut esetre utal, dominál itt is a fájdalom és a sympathikus.  Ezért az első terápia ezt figyelembe veszi triggerpont kezelés alkalmazása által. Kezelések során használunk technikát, amellyel a vegetatív idegrendszert, itt a symapthikust befolyásoljuk, reprasing technikákat, cranialis osteopathiát  szintén a vegetatív idegrendszer befolyásolása érdekében. A második kezelés majd egy hét után következett. A beteg egy kicsit jobban érezte magát. A váll mozgása már nem volt annyira fájdalmas. Az amplitudó nagyobb volt, de a korlátozások még mindig fennálltak.
 
Mivel a fájdalom enyhült, most lehetett kezelni a nyaki gerincet. Egy C2 manipuláció és un. reprasing technikák, mobilizációs technikák a középső háti gerincszakasz területén. A háti gerincszakasz középső része biztosítja az általános sympathikus ellátást a gyomor területén. A diszfunkció a C2 környékén lehet a korábbi ostorcsapás sérülés miatt. De itt is található egy kapcsolat a gyomorral a bolygóidegen keresztül, amely a gyomrot a nyaki gerinchez kapcsolja.
 
Így könnyen lehet, hogy ez a gyomorprobléma kiváltó tényezője a triggerpont a C2 csigolyánál. Ez vezetett a nyaki gerincszakasz diszfunkciójához, ez befolyásolta a nyaki és a váll körüli izmokat. A harmadik kezelés újra kezdődött egy héttel később. A beteg már lényegesen jobban volt. Most már végeztünk kezeléseket háti gerincre is. Egy meszesedés alakult ki a háti gerincnél, amely a Th5-ös csigolyánál lett kezelve. A beteg táplálkozási tippeket kapott a gyomor kezelésére. A gyomorpanaszok is és a vállfájdalmak is megszűntek.
 
Összességében 3 komplex terápia elegendő volt az akut fájdalmak megszüntetése érdekében úgy, hogy mindhárom irány (gyomor, nyaki régió és háti-vállövi szakasz) kezelésére alaposan időt fordítottunk.
 
Cikket írta/szerző: Philipp Richter IFAO Osteopathia Institut/Németország - PhysioVit Magyarország 2017. november 22.

Tisztelt Olvasó! Felhívjuk a figyelmet arra, hogy jelen cikk szerzői jogi védelem alatt áll. A cikk, vagy egy részének bármilyen felhasználásához ( másoláshoz , fordításhoz stb.)  a szerző előzetes írásbeli engedélye szükséges. A szerzői jog megsértése súlyos jogi következményeket von maga után.


 

Kérje a témában profi gyógytornászaink, sportfizioterapeutáink tanácsát a módszerről itt: +36 1 790 9900

kedd, 26 Augusztus 2014 18:00

Triggerpont terápia

Számtalan esetben tapasztaljuk, hogy a krónikus, állandóan visszatérő fájdalmak, testmozgás, megerőltető fizikai terhelés, stressz hatására kialakuló izomspazmusok és izomfájdalmak, izomerő csökkenés, mozgásbeszűkülés, kisugárzó fájdalmak hátterében gyakran állnak a harántcsíkolt izmokban meglapuló szöveti feszülések, un. triggerpontok, jól korul határolható csomók, melyek nyomásra rendkívül érzékenyen reagálnak.

Hogyan kezeljük a triggerpontokat? Miért fontosak a diagnosztikában?

A triggerpontok és tenderpontok ismeretének birtokában a fájdalom igazi kiváltó oka könnyen lokalizálható, amely pedig nagyon nagy segítség a betegkezelésben! Itt ugyanis az ok és a tünet - mint következmény - viszonylag távol vannak egymástól és a fájdalom kiváltó okát könnyen félre lehet értelmezni. A terápiához tartozó vizsgálat, illetve az ezt követő kezelési technika azonban nagyobb mértékű biztonságot ad a kezelőnek a pontosabb differenciáldiagnózis felállításához.

Trigger- és tenderpontok amellett, hogy helyi vagy kisugárzó fájdalmakat okoznak megnövelik az adott izom tónusát, melynek hatására további panaszok és/vagy tünetek alakulhatnak ki. Ilyenek például:

  • ízületi porc- és meniscus sérülés
  • az ín túlterhelése miatti fájdalom, gyulladás,
  • csonthártya gyulladás,
  • tendopathia
  • gerincpanaszok,
  • porckorong károsodások
  • kisugárzó fájdalmak, amelyek idegi eredetű fájdalomhoz hasonlítanak, de nem a gerinc idegkilépési helyéről induló un. pszeudoradikuláris tünetek
  • fogfájás,
  • fülzúgás,
  • hangképzési zavarok,
  • mellkasi, vagy hasi fájdalmak, stb.

Egy alapos vizsgálat és állapotfelmérés után a terapeuta lokalizálja az izmot/izmokat és a hozzá tartozó triggerpontot, majd azt a környező szövetek állapotának függvényében előkészíti és kezeli. Manuális technikával oldja a csomót, ezáltal pedig megszűnik a hozzá tartozó testrész fájdalma. A kezelés ideje alatt a pontokban és a hozzá tartozó zónákban, un. "kisugárzási területeken" fájdalom léphet fel, ami a triggerpontok keringésének javulásával sokszor néhány perc alatt csökken vagy megszűnik. Ez a folyamat jele a triggerpont lazulásának, oldódásának, vérkeringésbe való visszakapcsolásának.

A kezelést követő napokban izomláz szerű fájdalom is felléphet a kezelt területen, ami néhány nap alatt elmúlik.

A kezelést követően a Páciensek azonnali fájdalom enyhülésről, megkönnyebbülésről, mozgékonyságról, mozgások javulásáról, mozgásbeszűkülés oldódásáról számolnak be, amely visszajelzések a feszült, görcsös izomzat lazulásának, az izmok tónuseloszlásának köszönhető.

A triggerpont terápián belül itt is törekszünk az önálló gyakorlatok betanítására, amellyel otthoni körülmények között, a kettő terápia közötti időszakban tovább lehet majd javítani a Triggerpont körüli testrész vérkeringését, a bőr alatti kötőszövet, a fascia és az izom lazítását eszközök segítségével tovább lehet végezni.

 

Információ kérése érdekében hívja ügyfélszolgálatunkat vagy írjon a képernyő jobb alsó sarkában megjelenő chat vonalon!

Telefonos elérhetőségünk munkanapokon 9:00-18:00 óra között a következő: +36 1 790 9900

 

Online

 

 

csütörtök, 02 Január 2014 12:29

Neuro-Ortopédiai Manuálterápia (NOMT)

Milyen típusú manuálterápia a Neuro-Ortopédiai Manuálterápia?

Továbbképzések alapja a biokibernetikus koncepció. Ez azt jelenti, hogy a klasszikus manuálterápia elemei közé sok neurofiziológia, neurodinamika, kötőszöveti fiziológia, mátrix rendszer van integrálva. A terápia, a komplex kezelések középpontjában minden esetben a Pácienst mint egységet helyezi, szemlélete szerint az ízületi felszínek, az ízületi tok, az ízületi szalagok, az izmok, a csontok, a kötőszövet,az  idegrendszer, a szomszédos szegmentumok kapcsolatban állnak egymással és ez az interakció fontos alapismeret a manuálterapeuta számára.

Miben más a biokibernetikus koncepció?

Teljesen új szemszögből, új nézőpontból szemléljük az ízületi manuálterápiát. Biomechanikai szempontból az ízületek mobilizációjának lehetősége változott, javult. Többek között felülvizsgáltuk a konvex-konkáv szabályokat, amely sok esetben pontatlan feltételezésen alapul (mindezt több tudományos vizsgálat támasztja alá). Ezen túl számos új technika kerül bemutatásra, amelyek un. "WalkEnd kompresszióként alkalmazhatók. Biokibernetikus oldalról nézve az egészséges szinoviális ízületben egyáltalán nincs transzlációs mozgás, csak rotációs csúszás, emiatt a manuálterápiát amennyire lehet funkcionális viszonyok között kell végezni, mert ez vezet a hatékony terápiás eredményhez.

Újdonságként hat a biokibernetikus koncepcióban, hogy itt jelenik meg egyedüliként a neurofiziológiai nézet.

Mit csinálunk máshogy a Manuálterápiában? Nézzük a lényeges pontokat:

  • Nem dogmatikus. Nem írjuk elő, hogyan kell a páciensnek feküdni, hogyan kell a kezelőnek elhelyezkedni, és hogyan kell megfogni. Nagyfokú szabadságot adnak a kezelőnek.
  • Tudományos faktorok felé orientálódik, szorgalmazza az "evidence based practice" szemléletet. Oszteo- és artrokinematikus mozgások, kompresszió-trakció fontossága az ízületben egy teljesen modern, tudományos megvilágításban.
  • Kötőszöveti fiziológia, a fasciatan aktualitásai (lágyrész manuálterápia) jelentős teret kapnak a képzési anyagban (mint a biokibernetikus szemlélet fontos alapja).
  • Arthrofasciális technikák a képzési anyagban kombinálva vannak a kompressziós, trakciós, rotátorikus csúsztatásokkal, a vibrációs technikákkal, myofasciális triggerpont technikákkal, a corpus liberum technikával, a Cyriax rendszerrel, oszteopáthiás technikákkal.
  • Különlegessége a képzésnek a neurofiziogiára épülő szemlélet.

Általunk kínált manuálterápia egy nyílt rendszert képvisel!

Mit jelent ez? Koncepció nem foglalkozik dogmákkal, ezáltal megtartja a terápia és a terapeuta szabadságát kezelések alatt! Ezen kijelentésnek könnyebb értelmezhetősége érdekében néhány példa: Amennyiben egy páciens vállízületében pl. a kirotáció irányában mozgásbeszűkülés van a neuro-ortopédiai manuálterápia koncepciójában ez nem azt jelenti, hogy a kezelőnek első alkalommal "azonnal" egy meghatározott irányú csúsztatást kell végezni. Első lépés minden esetben annak tisztázása, hogy miért alakult ki a mozgásbeszűkülés! A mozgásbeszűkülés oka az ízületi toknál, egy izomnál van, vagy az ízületi porc az oka stb.

Különböző eredetű mozgásbeszűküléseknél, különböző terápiák szükségesek. A kezelőnek pedig minden esetben tisztában kell lenni az okokkal, az okoknak megfelelő legspecifikusabb terápiás lehetőségekkel. A Neuro-Ortopédiai Manuálterápia koncepcióban ezért a legfontosabb szempont az információ, a kölcsönhatások ismerete, a kapcsolatok értelmezése, ezáltal az ok-okozati összefüggések feltérképezése, majd a kezelés, amely nálunk - a biokibernetikus koncepció szerint -  nem csak a klasszikus manuálterápia elemeinek használatát jelenti!

Manuálterápiában többféle jó technika van. Jelenleg Európában kb. 28-32 féle szemlélet, irányzat létezik. Például az OMT modell Kaltenborn és Evjenth szerint mechanikusan befolyásolt, Cyriax egy nagyon tökéletes vizsgálati rendszert alakított ki, a Maitlandnek is vannak kiváló ötletei, modellelképzelése stb. Vannak jó manuálterápia irányzatok, amelyek csak néhány európai országban terjedtek el (máshol nem is ismerik) pl. Csehország, Magyarország, Oroszország. A jelenleg létező minden egyedi koncepciónak, technikának megvannak a saját előnyei. 

A Neuro-Ortopédiai Manuálterápia koncepció, a klasszikus manuálterápia elemeken túl a biokibernetikus szemlélet értelmében magában foglal különféle kapcsolatokat a különböző rendszerek között. A már nyomatékosított neurofiziológia, kötőszöveti fiziológia, patofiziológia, interpretációk és a clinical reasoning nagyon fontos témakörök a modulok idején.

Azonban a kapcsolatok elemzése, értelmezése érdekében a Neuro-Ortopédiai Manuálterápia bizonyos felfogásokat hoz magával a különböző iskoláktól pl. Menell és Cyriax féle angol iskolától, Kaltenborn, Evjenth és Odd Hagen féle skandináv iskolától, az ausztrál iskolától - Maitland, Butler és Bogduk -, a cseh Lewitt és Janda, az új-zélandi McKenzie és Mulligan módszerétől, az amerikai Myofascialis Triggerpont Terápiától Simons és Travell szerint, tartalmaz elemeket az oszteopátia területéről (Still, Sutherland), vagy a holland többdimenziós terhelés-terhelhetőségi modelltől, néhány német modelltől (Ebenen-Modell, SMS-modell, Szegment-Ideg-Kötőszöveti terápia), a fasciák kezelési lehetősége stb. Ilyen formában a több területre kiterjedő, széleskörű látásmód a Neuro-Ortopédiai Manuálterápia esetében biztosított.

Nem csak a klasszikus manuálterápia elemeit kapja a résztvevő, hanem azokat a technikákat, kezelési formákat és lehetőségeket, amelyet sokszor, sok esetben a manuálterápia képesítés megszerzése után kiegészítő továbbképzésen tanulhat meg a Résztvevő.  Nálunk minden technika beépül a képzés 6 egységébe!

Ilyen kiegészítő technika amelyet nálunk nem kell külön képzés keretein belül elvégezni:

  • - Neurodinamika, perifériás idegmobilizáció,
  • - Fascia kezelési technikái,
  • - Arthrofasciális és myofasciális lágyrésztechnikák,
  • - Rágóízületi manuálterápia és lágyrésztechnikák,
  • - Cranium kezelésének manuális lehetőségei,
  • - Self Myofascial Release System

Milyen terápiákat, technikákat, módszereket tanítanak a továbbképzésen?

Első lépésben fontos egy mindenre kiterjedő szisztematikus, strukturális anamnézis, majd a specifikus és aspecifikus vizsgálati módszerek a manuálterápia elvei szerint. Az eredmények értelmezése, a „clinical reasoning“ alapján kell felállítani a kezelési tervet a leghatékonyabb eredmény elérése érdekében. Ennek megfelelően kell majd válogatni a különböző lehetőségek/technikák között, beépíteni a kezelésbe az ízületi technikákat, a biokibernetikus technikákat, a neuromechanikus és strukúrális technikákat (perifériás idegmobilizáció), myofasciális technikákat, triggerpont terápiát stb. Nagyon fontos azonban annak ismerete, melyik technikát melyik páciensnél kell alkalmazni! A Neuro-Ortopédiai Manuálterápia ennek a szempontnak maximális figyelembe vételével alakította ki a továbbképzés anyagának struktúráját, valamint a kezelési lehetőségek színes skáláját.

Manuálterápia tanfolyamunk struktúrális felépítése:

  1. Elméleti alapok: anatómia, biomechanika, neurofiziológia, kötőszöveti fiziológia, patológia, radiológia, rendszerteória és biokibernetika)
  2. Gyakorlati alapok - készségek és képességek elsajátítása: anamnézis, manuálterápia technikái, lágyrésztechnikák,
  3. Rendszer és módszertan, operációanalízis - Esetbemutatás, interpretációk, klinikai értékelések

Egységek tervezett felépítése: Továbbképzés ideje 2 év. Az általunk kínált manuálterápia összesen 6 egységből áll. 3 egység a végtagokkal, 3 egység pedig a gerinccel foglalkozik. 

Képzés tervezett indítása: 2025/2026.

 

Képzéshez szükséges előképzettség: gyógytornász, orvos (gyógytornász hallgatók esetében a 3. képzési évet teljesítők, orvostan hallgatók esetében a 4. képzési évet teljesítők jelentkezését tudjuk elfogadni)

Képzéseket vezető oktatók:

  • Andreas Lehner - gyógytornász, sportfizioterapeuta, biokibernetikus manuálterápia és Cyriax manuálterápia instruktor,
  • Jürgen Bendig - gyógytornász, sportfizioterapeuta, biokibernetikus manuálterápia és Cyriax manuálterápia, KG am Gerät, Craniomandibuláris Disztfunkciók terápiája instruktor,
  • Jens Brils - orvos/gyógytornász, manuálterápia instruktor

 

Képzés ára: 159.000 Forint/modul (Részvételi díj fizetése modulonként szükséges!) Képzéshez tartozó kedvezménycsomagok pontos leírásáról, az igénybe vehető szolgáltatási lehetőségekről tájékozódjon a tanulmányi osztályunk által kibocsájtott kiadványból. Részletfizetési tájékoztató...

Képzés ára tartalmazza:

  • 1.) 600 oldalas elméleti és gyakorlati oktatási anyagot
  • 2.) Neuro-Ortopédiai Manuálterápia modulzáró vizsga értékelési díját.
  • 3.) Neuro-Ortopédiai Manuálterápia Oklevelet (magyar és német nyelven) és egyéb szükséges igazolásokat.
  • 4.) Cyriax Manuálterápia Oklevelet (magyar és német nyelven) és egyéb szükséges igazolásokat.

 A részvételi díj nem tartalmazza az 5 napos vizsga díját. 

 * A tájékoztatóban megjelenített összeg a képzés meghirdetésének és a jelentkezés leadásának időpontjában aktuális árakat tartalmazza, amelynek kalkulálásában minden esetben figyelembe kell venni  az INOMT előírásainak megfelelően alkalmazott változásokat, valamint az aktuális devizaárfolyamot.

 

 

Kategória: Képzések leírása
vasárnap, 28 Augusztus 2011 02:29

Biokibernetikus Osteopathia (BO)

Biokibernetikus Osteopathia (BO) egy moduláris szakmai továbbképzés, amely az INOMT koncepcióra alapozva, a WHO által előírt szabályoknak megfelelő előírások szerint kerül megrendezésre a PhysioVit kizárólagos szervezésében Magyarországon.

Mit jelent a WHO szabályozás? Az osteopathia óraszáma a WHO által nemzetközileg kerül meghatározásra, amely alapján 1020 órás elméleti/gyakorlati tanóra szükséges egy osteopath képesítés megszerzéséhez. A hallgatók részére ajánlott képzési időszak a 400 órás tudományos elméleti, illetve a gyakorlati órákra való tekintettel min. 4, max. 5 év.

Biokibernetikus Osteopathia (BO) képzés egyedisége, hogy a szigorú óraszám szabályozás mellett rendkívül nagy szabadságot ad a hallgatóknak, hiszen a jelentkezőre van bízva melyik modult milyen sorrendben végzi majd el. Ez az individualitás mindenki számára lehetővé teszi az egyéni órarend alapján történő óralátogatást és tanulást. Modulok között, témaköröknek megfelelően a hallgató döntheti el melyik képzési anyaghoz van szüksége több egyéni gyakorlati időre.

Különböző képzési egységek épülnek be a 1020 tanórába un. kiegészítőként. Ezek a parietalis, visceralis, fascialis, craniosacralis, egyéni tudományos témakörök mellett az anamnézis, kommunikáció, clinical reasoning, táplálkozásélettan, pszicho endokrin  immunológia, statisztika, tudományos munka, filozófia, szakmai etika.

Hallgatók részére ajánlott képzési időszak - különös tekintettel az individualitásra, illetve a 400 órás tudományos elméleti, illetve a gyakorlati munkára - min. 4 év, max. 5 év. Ezen belül egyénileg meghatározott sorrendben minden modul elvégzésére szükség van a Biokibernetikus Osteopathia (BO) képesítés megszerzéséhez, az 50 órás vizsgára jelentkezéshez.

 

Tananyag felosztása Biokibernetikus Osteopathia (BO) képzésben

TÉMAKÖRÖK

Parietális terápia

Fascia terápia

KÉPESÍTÉS

Manuálterapeuta (INOMT)

Fascia terapeuta (INOMT)

MODULOK

6x5 nap

2x4 nap 

ÓRASZÁM      

420

80 

Visceralis terápia

Craniosacralis terápia   

Tudományos munka       

Visceralterapeuta (INOMT) 

Craniosacralis terapeuta (INOMT)    

 

4x5 nap   


4x5 nap  

 

     

200

 
200   

400

 

 

Kategória: Képzések leírása

PhysioVit® központ

physioVit kozpont

Top

Honlapunk cookie-kat használ annak érdekében, hogy az Ön számára a legjobb böngészési élményt nyújtsa.
A weboldal használatával Ön elfogadja jelen felhasználási cookie-kat.