+36 1 790 9900 | WhatsApp: +36 70 311 1094 | « Ügyfélszolgálat 900 - 1800 | Hírlevél »
 
   
  
 
Kosár
0 Termékek - 0 Ft
A kosara üres!

Elemek megjelenítése címkék szerint: rándulás

Futó sportolóknál igen gyakran találkozhatunk a bokaízület rándulásával, melyhez társulhatnak a környező anatómiai struktúrák kisebb-nagyobb sérülései. Egy rossz lépés esetén, amikor nem figyelünk oda, vagy egyenetlen talajon futunk, könnyen „magunk alá fordulhat a lábunk”, kialakulhat a rándulás (distorsio) vagy ficam (luxatio).

Ilyen esetben a kül-és belbokát stabilizáló szalagrendszer sérülhet; megnyúlhat, részlegesen, vagy akár teljesen el is szakadhat, súlyosabb esetben a szalagszakadással együtt csontdarab is letörhet. Általában a szupinációs jellegű trauma fordul elő boka esetén (amikor befele fordul a lábfejünk), ilyenkor a külbokaszalagok az érintettek. Ha gyakran fordul elő ez a trauma, akkor a szalagokban mikrosérülések jönnek létre, az ízület instabillá válnak, amit a sportoló aktivitás közben érez és hátráltatja teljesítményének fokozásában. Nem tudja erőteljesebben terhelni az ízületeit, illetve egy idő után annyira gyengévé válhatnak a szalagok, hogy kisebb trauma hatására is szakadhatnak.

 

Milyen lehetőségeink vannak a rehabilitációban?

Instabil ízületnél nagyon fontos a környező izomzat erősítése, a propriocepció (ízületi helyzetérzékelés) fejlesztése, így tudjuk helyettesíteni a gyengült szalagok stabilizáló funkcióját. A gyógytornának, korrektív tréningnek mindenféleképpen tartalmaznia kell ezeket a technikákat. Izomerősítésnél lehet saját testsúlyos gyakorlatokat alkalmazni, különböző ellenállásokat (pl.: gumiszalag) természetesen a fokozatosság elvét betartva.

A propriocepció fejlesztésében különböző instabil felületeket alkalmazva fejlesztjük a sportolók ízületeinek alkalmazkodóképességét, helyzetérzékelését, így ha valamilyen külső trauma éri az ízületet (pl.: ficam esetén), könnyebben tud alkalmazkodni a harmónia megbomlásához.

Ezen kívül, fontos sportspecifikus gyakorlatok beépítése a terápiába. Instabil ízületnél a további sérülések megelőzéseként szoktak alkalmazni bokarögzítőt, de a hangsúlyt az aktív stabilizálásra (az izomműködés által) kell fektetni, azzal tudjuk javítani az ízület stabilitását.

Ajánlott a kinesiotape alkalmazása is, mely szenzorosan stabilizálja az ízületet, viszont mozgásszabadságot hagy a területnek, stimulálja az ízület körüli alkotóelemek (izmok, ínak, szalagok) működését. Amennyiben egy akut bokaficammal állunk szemben, akkor általában a pihentetést, nyugalomba helyezést, jegelést, rögzítést, végtag felpolcolását, fájdalomcsillapító készítmények szedését stb. javasolják terápiaként. Ilyenkor az ízület duzzadt, meleg, piros, haematomás (vérömleny), fájdalmas, funkcióképtelen, nem lehet terhelni. Fontos, hogy ezen negatív tüneteket enyhítsük, kezeljük, ezután kezdhetjük el újra a terhelést, később a sportot.

Ezzel szemben van olyan nézet, ahol ezt az immobilitási fázist kihagyják, máris elkezdik kezelni az ízületet, ezáltal lerövidül a gyógyulási idő, hamarabb terhelhető az ízület (lsd.: FDM terápia, bizonyos sportrehabilitációs irányzatok). Például az FDM terápia (más néven Typaldos-módszer) az ún. fascia disztorziókat kezeli speciális manuális fogásokkal.

Fascia disztorziókon a fasciák (speciális kötőszövet) elcsavarodását, letapadását, különböző 3 dimenziós deformálódását értjük, melyeket egy sérülést követően szükséges helyreállítani a megfelelő funkció illetve a fájdalmatlan mozgás elérése érdekében.

A hagyományos szemlélet alapján egy ilyen sérülést követően a sérülés súlyosságától függően szupinációs traumát követően legalább 2-3 hétig tehermentesíteni kell az ízületet, viszont az FDM terápia szerint kb. 2-4 kezelést követően vissza lehet térni a sporttevékenység adta fokozatos terheléshez, a gyógyulási idő lecsökken, ezáltal elkerülhetőek az immobilitásból származó szövődmények (izomerő csökkenés, izomsorvadás, mozgástartományok beszűkülése, kontraktúrák stb.). Ennek elkerülése azért is fontos, mert immobilizáció után a már kialakult szöveti letapadás "kitolja" a rehabilitációs időszakot, meghosszabbítva a kezelések számát.

 

Hogyan reagálnak a sérülésre a környező testrészek?

Egy bokaficam esetén a környező kötőszövetben, izületekben is különböző deformációk jöhetnek létre, ill. ennek hatására a szövetek nem megfelelő terhelésmegoszlása miatt a szomszédos testrészekben túlterhelés és fájdalom alakulhat ki. Egy hirtelen külső erő hatására a fasciákban elcsavarodások, pontszerű kitüremkedések, kötegesedések alakulhatnak ki, illetve a környező ízületekben is kialakulhatnak különböző elváltozások a nem megfelelő terhelés miatt. A megfelelő funkció helyreállítása érdekében ezeket az elváltozásokat is kell kezelni a már említett Typaldos technika, illetve fascia-release terápia, vagy akár önmasszázs segítségével (különböző speciális eszközökkel).

 

Bokaficam megelőzésének fontossága, ill. terápia!

  • megfelelő sporteszközök (pl.: cipő) kiválasztása (cipőváltás esetén a láb folyamatos szoktatása az új eszközhöz)
  • megfelelő futási technika/terhelés kialakítása
  • megfelelő talaj kiválasztása
  • környező izomzat (pl.: vádli/m. triceps surae) megfelelő bemelegítése (mozgás előtt) illetve nyújtása/stretchingje (mozgás után)
  • boka stabilitásáért felelős izmok erősítése
  • propriocepció/ízületi helyzetérzékelés fejlesztése (instabil felületeken)
  • sportspecifikus gyakorlatok végzése
  • kialakult fascia deformációk helyreállítása különböző speciális technikákkal vagy fascialazító eszközökkel (pl.: XBall, Fasciarolle, AchillX, SMR henger)

 

Írta: Kemény Nikolett-gyógytornász, PhysioVit Rehab Akadémia - Egészségcentrum és orvosi központ

A cikket másolni, sajátként feltüntetni tilos. Ezzel kapcsolatos szerzői jogi nyilatkozatunkat itt olvashatja.

Rehab Akadémia speciális PhyDoArt® RunSport programja egy sportspecifikus, egyénre szabott rehabilitációs és prevenciós koncepció kifejezetten futók részére. Részletek itt...

Sporttevékenységeknél - mint pl. labdarúgás, kosárlabda, kézilabda, futás stb. kapcsolatban bizonyára sok ember látott már, vagy átélt hasonlókat, amikor mérkőzés közben bekövetkező hirtelen rossz mozdulatnál létrejön a sérülés, a inverzió (köznapi nyelven szóval kibicsaklik a boka), majd az orvos, a gyógytornász, a rehabilitációs team mindent megtesz már a pályán, hogy a negatív szöveti átalakulási folyamatok megakadályozása, a gyógyulás első pillanattól történő szabályozása érdekében. Ennek alapján minden szakember olyan effektív terápiás tervet dolgoz majd ki, amely lehetőséget biztosít a modern szemléletek, technikák alkalmazására, így lehetővé válhat a mielőbbi gyógyulás. Mit tekint fontosnak a fizioterápiás protokoll a inverziós (más szóval szupinációs) traumák esetében? Pihentetést, jegelést, kompressziót, rögzítést, felpolcolást.

Vajon ez a helyes út, vagy a szöveti letapadások megszüntetése és a megfelelő időben elkezdett tréningtervek kivitelezése a gyors gyógyulás érdekében? A balesetek következményeként létrejött sérüléseknél az egyik legrosszabb, hogy olyan hirtelen bekövetkezik, hogy nincs idő arra felkészülni, tehát egy hatalmas hiba, hogy az edzéseknél a sportoló, a magánszemély nincs felkészítve a megfelelő reakciókra, illetve a fékezésekre annak érdekében, hogy minimalizálja a sérülést. Mivel a sérülések váratlanul következnek be, szupinációs irányú elmozdulás gyors, a boka laterális oldalán elhelyezkedő képletek (fascia, izmok, inak, ízületi tok, szalagok, csonthártya) olyan stressz szituációnak van kitéve, amely miatt kóros irányban reagál és átalakulások jönnek létre lokálisan. Ennek következményei a fájdalom, a mozgásfunkció romlása, szakadás esetén mozgáskiesés, melynek rehabilitációja a gyógytornász feladata. Mivel manapság már rengeteg terápia áll rendelkezésre a manuális technikákon kívül a rehabilitációs tréningekig bezárólag, így a szakemberek választási lehetősége hatalmas. Minden esetben azonban fontos az egyénre szabott, individuális és azonnal elkezdett terápiás terv kivitelezése.

Mi az inverziós trauma?

A láb lateralis (külső) oldalán található szövetek sérülése, leggyakrabban egy hirtelen, túlzott mértékű, a mozgáshatáron túli inverzió miatt, mely a következő lehet:

  • dorzálflexióval kombinált,
  • plantárflexióval kombinált,

Ezek mértéke szabja meg a szalagképletek érintettségének fokát is.

A szöveti sérülés következménye az instabilitás, fájdalom, haematoma, mozgástartomány csökkenés stb. Az első pillanatban végzett ellátás, a helyes és szakszerű ellátás megkezdése (a sérülés pillanatától számítva) fontos és nélkülözhetetlen a gyors gyógyuláshoz, hiszen a sportaktivitás megkezdése ettől függ.

Milyen terápiás eljárások ajánlottak?

Mai világunkban számos klasszikus és modern terápiás eljárások léteznek, melyek megosztják a szakmákat. Sokféle kutatás abból indult ki, hogy akut sportsérülésnél még a szokásos PRICE modell működik, mely a kulcsfontosságú pontokat foglal magában: védelem, pihentetés, jegelés, nyomás, és polcolás. Ezen beavatkozások jelentősége a szöveti analízisek oldaláról kérdőjeleződött meg, hiszen a kérdések fókuszában sokszor a pihenő idő és a mögötte rejtőző szöveti átalakulások vannak. Ugyan a PRICE számos tudományos vizsgálatban a trauma alapvető kezeléséhez tartozik, szerencsére már Magyarországon is sok szakember azon a véleményen van, hogy ennek változnia kéne a POLICE-ra.

Hogyan reagálnak a sérülésre a környező testrészek?

Egy trauma esetén a környező kötőszövetben, ízületekben is különböző deformációk jöhetnek létre, ill. ennek hatására a szövetek nem megfelelő terhelésmegoszlása miatt a szomszédos testrészekben túlterhelés és fájdalom alakulhat ki. Egy hirtelen külső erő hatására a fasciákban elcsavarodások, pontszerű kitüremkedések, kötegesedések alakulhatnak ki, illetve a környező ízületekben is kialakulhatnak különböző elváltozások a nem megfelelő terhelés miatt. A megfelelő funkció helyreállítása érdekében ezeket az elváltozásokat is kell kezelni a már említett Typaldos technika, illetve fascia-release terápia, vagy akár önmasszázs segítségével (különböző speciális eszközökkel).

 

Kibicsakló boka, azaz az inverziós trauma kezelésének fontossága, ill. a megelőzés!

  • megfelelő sporteszközök (pl.: cipő) kiválasztása (cipőváltás esetén a láb folyamatos szoktatása az új eszközhöz)
  • megfelelő futási technika/terhelés kialakítása
  • megfelelő talaj kiválasztása
  • környező izomzat (pl.: vádli/m. triceps surae) megfelelő bemelegítése (mozgás előtt) illetve nyújtása/stretchingje (mozgás után)
  • boka stabilitásáért felelős izmok erősítése
  • propriocepció/ízületi helyzetérzékelés fejlesztése (instabil felületeken)
  • sportspecifikus gyakorlatok végzése
  • kialakult fascia deformációk helyreállítása különböző speciális technikákkal vagy fascialazító eszközökkel (pl.: XBall, Fasciarolle, AchillX, SMR henger)

 

Rehab Akadémia speciális PhyDoArt® RunSport programja egy sportspecifikus, egyénre szabott rehabilitációs és prevenciós koncepció kifejezetten futók részére. Részletek itt...

PhysioVit® központ

physioVit kozpont

Top

Honlapunk cookie-kat használ annak érdekében, hogy az Ön számára a legjobb böngészési élményt nyújtsa.
A weboldal használatával Ön elfogadja jelen felhasználási cookie-kat.