Elemek megjelenítése címkék szerint: rehabilitációs tréner képzés
Aktív rehabilitáció - Szabadsúlyzós tréning és edzéstervezés
Aktív rehabilitáció elemeinek összeállításához nem elegendő csupán tornagyakorlatokat ismerni. Szükség van a tréninglehetőségek, a terhelhetőségi variációk, az adaptációs folyamatok, a sebgyógyulás fiziológiás folyamatainak, a szövetek fiziológiás működésének ismeretére is. A funkcionális diagnózis felállításával válik majd világossá a probléma/fájdalom valódi oka, amely a munkát, a sporttevékenységet, a mindennapi mozgásokat/mozdulatokat zavarja, illetve láncreakciót indít el a testben, hiszen lokális problémáról már rég nem beszélhetünk!
A fájdalmas mozgásokat el kell kerülni! Ezt a haszontalan útmutatót a rehabilitációban sajnos nagyon gyakran lehet hallani és nagyon gyakran alkalmazzák is. Eredménye hosszabb távon negatívan befolyásolja a páciens terhelhetőségét, meghosszabbítja a rehabilitációs időszakot.
Az aktív rehabilitáció céljainak legtökéletesebb elérése érdekében milyen területekre, milyen eszközökkel érdemes koncentrálni? Elsősorban a szabad súlyzókat érdemes használni. Ezek biztosítják ugyanis a hétköznapokhoz szükséges legjobb és legtökéletesebb alkalmazkodási lehetőségeket, azok gyors és hatékony elérését. Fitnesz gépek használata nem tilos, de azoknak soha nem szabad elsődleges szerepet betölteniük a rehabilitációban! Miért elsődlegesek a szabad súlyzók?
A koordináció a receptorok összehangolt csapatjátéka az ananlízis és a kontroll között, amelynek segítségével egy-egy specifikus mozgás létrejön. Amikor súlyzókkal tréningezünk, a legtöbb mozgásirány nem egy előre meghatározott úton megy végbe, ezáltal egy optimális és maximális koordináció biztosított, amely nagyon fontos szerepet játszik egy-egy gyakorlat kivitelezésénél rehabilitációban, prevencióban egyaránt.
Az aktív rehabilitációban nagy hangsúlyt fektetünk a balanszra, azaz az egyensúly megtartására zavaró körülmények között is (optikus, taktilis, akusztikus és mechanikus). Ez azért fontos feltétele a koordinációnak, mert a hétköznapokhoz szükséges biztonságot tudjuk vele megteremteni. Egy jó balansz kialakítása is a súlyzós edzésekkel valósítható meg. Szabad-súlyzós tréniggel a hétköznapokra felkészítve minden ízület stabilizálása megtanítható, ezáltal un. tiszta kivitelezés megvalósítható. A gépek, készülékek passzív stabilizációt tesznek lehetővé, amelyek a hétköznapok körülményeivel ellentétesek.
Sérülés után, vagy prevenciós célból fontos a proprioceptív feedback fejlesztése, hiszen a periartikuláris struktúrákból származó információk nélkülözhetetlenek a mozgásfolyamat kontrollálásáhz és koordinálásához. Nélkülözhetetlen bázis a stabilitás megteremtése, a koordináció és a balansz szempontjából ez a neuromuszkuláris tulajdonság szinén csak szabad súlyzókkal fejleszthető.
Szinkronizáció megteremtése az aktív rehabilitációban külön feladat. Egy perfekt bázist kell biztosítani a különböző izomcsoportoknak egy-egy mozgásirány, vagy mozdulat szabályos és helyes kivitelezése érdekében pl. egy tárgy talajról emelésének idején.
Nem elegendő a gyakorlatok elvégzése, azokat adaptálni kell a hétköznapi mozgásfolyamatokba, mozgásmintákba, a sportba. Gyakorlatok átvezetése, a transzfer biztosítása szintén nélkülözhetetlen elem, ha modern fizioterápiáról, aktív rehabilitációról beszélünk. Ehhez szükség van mozgás struktúrára, koordinációra, szinkronizációra, stabilizációra stb. Szabad súlyzókkal ez a transzfer minden szempontból jól megvalósítható, a gépekkel nem. Amennyiben páciensnek álló helyzetben van problémája, akkor álló helyzetben kell tréningezni, nem pedig a kezelőágyon, vagy egyéb, a transzfert nem biztosító pozíciókban. Technikai variációk tárháza áll lehetőségként a fizioterapeuta és a páciens előtt a szabad súlyzók alkalmazásával, variálható a pozíció, a testhelyzet, a mozgásminta, a mozgásirány stb. Ez a rendkívüli szabadság kell a rehabilitációhoz!
Különböző vizsgálatok mutatják, hogy a szabad súlyzók használata sokkal hamarabb biztosítja az erőfejlesztést, mint a gépeken végzett tréningek. Jó példa erre, hogy a klasszikus erőfejlesztő programokból soha nem hiányozhat a basic squat és a deadlift.
Szabad súlyzókkal lehetőségünk van koncentrikus gyorsulást és excentrikus fékezést gyakoroltatni. Gondoljunk a ciklusos explozív erőre és rugalmasságra, mint az aciklusos mozgások bázisára pl. dobásnál, ütésnél, ugrásnál, vagy egy nélkülözhetetlen tréninggyakorlatra a vállsérülések, a hát- és deréktáji panaszok prevenciójában, optimális rehabilitációs tréningjében. Az excentrikus és koncentrikus kontrakciók átmenetének gyakoroltatása (figyelembe véve a korábban leírt szempontokat) a helyes és nélkülözhetetlen neuromuszkuláris fejlődés elérése érdekében szintén csak a szabad súlyzók alkalmazásával végezhető (Golgi- ínorsó-izomorsó).
Minél több izomcsoport igénybevételére kerül sor a tréning során, annál nagyobb lesz a hormonális válasz, ezáltal a tréningeffekt. Az, hogy milyen hormonok vállnak szabaddá, befolyásolható a szabad súlyzós gyakorlatok tempójával, szünetidejével, szériaszámával, terjedelmével.
További nagy előnye a súlyzós edzéseknek, hogy a páciens otthonában is tudja folytatni a tréningeket individuális, a számára kidolgozott edzésterv alapján. Így kisebb az esélye, hogy függővé válik a terapeutától, azaz megtanul felelősséget vállalni saját egészségének visszanyerése és megőrzése érdekében.
Az elkövetkező néhány évben egyre több fizioterapeuta kapcsolódik be a modern rehabilitációs szemléletbe megnyitva ezáltal az utat egy, a jelenleginél is hatékonyabb rehabilitációs irányzat felé, amely az alkalmazott koncepciók sokszínűségét rejtve egyaránt alkalmas lesz a krónikus megbetegedések kezelésére, illetve a sportsérülések modern szemléletű rehabilitációjára.
A továbbképzés tartalmi felépítése:
1. rész, 10 tanóra - Szabadsúlyzós tréning és kiemelt rehabilitációs gyakorlatok felsőtestre
- Mellizom edzése. - Szabadsúlyzós gyakorlatok lokáció szerint.
- Karizmok edzése, kiemelve a m. biceps brachii és m. triceps brachii rehabilitációs lehetőségeire vonatkozó tréningelemeket. - Szabadsúlyzós gyakorlatok lokáció szerint.
- Hátizmok edzése (mély hátizmokról később, a 3. részben). - Szabadsúlyzós gyakorlatok lokáció szerint.
- Váll területén elhelyezkedő izmok edzése. - Szabadsúlyzós gyakorlatok lokáció szerint.
- Edzésterv összeállítása. Edzéstervek típusai, variációs lehetőségei.
2. rész, 10 tanóra - Szabadsúlyzós tréning és kiemelt rehabilitációs gyakorlatok alsótestre
- Négyfejű comibzom erősítése. - Szabadsúlyzós gyakorlatok lokáció szerint.
- Combhajlító erősítése. - Szabadsúlyzós gyakorlatok lokáció szerint.
- Guggolás alapvető hiábái, helyes kivitelezési formái. - Szabadsúlyzós gyakorlatok lokáció szerint.
- Combközelítő-combtávolító erősítése. - Szabadsúlyzós gyakorlatok lokáció szerint.
- Farizom erősítése. - Szabadsúlyzós gyakorlatok lokáció szerint.
- Vádli erősítése. - Szabadsúlyzós gyakorlatok lokáció szerint.
- Tévhitek az edzésnél, katabolizmus, túledzés, regenerálódási idő jelentősége, táplálkozásról röviden a különböző edzéstípusoknál.
3. rész, 10 tanóra - Szabadsúlyzós tréning és kiemelt rehabilitációs gyakorlatok hasizomra, core izmokra
- Haránt hasizom-egyenes hasizom erősítése. - Szabadsúlyzós gyakorlatok lokáció szerint.
- Oldalsó ferde hasizom erősítése, Hasozom alsó részérnek erősítése. - Szabadsúlyzós gyakorlatok lokáció szerint.
- Hasizom gyakorlatok lokáció szerint, kezdőknek-haladóknak. - Szabadsúlyzós gyakorlatok lokáció szerint.
- Pihenőidő jelentősége.
- Gerincstabilizáló izmok erősítése kezdő és haladó gyakorlatok.
- Stabilizációs gyakorlatok.
Vizsga: Edzésterv összeállítása gyakorlatok bemutatásával
Klasszikus tape tanfolyam - 30 tanórás, 3x1 napos szakmai továbbképzés
Képzés helye: PhysioVit Rehab Akadémia, 1143 Budapest, Hungária krt. 130. (Helyszínváltozás jogát fenntartjuk.)
Időpont:
- 1.rész - BUDAPEST, 2017. július 1
- 2.rész - BUDAPEST, 2017. augusztus 12.
- 3.rész - BUDAPEST, 2017. szeptember 02.
Csoportlétszám: A továbbképzés min.10 fővel indul. Maximum létszám 20 fő.
Tanfolyam ajánlott: gyógytornászok, gyógytornász hallgatók, orvosok, orvostan hallgatók, személyi edzők, diplomás sporttanárok, gyógymasszőrök, sportmasszőrök, ergoterapeuták (rehabilitációs tevékenység terapeuták), sportolók, hobbi sportolók részére.
Tandíj:
- HUF: 79.000 Forint (30 tanóra+vizsga), amely magában foglalja az órai jegyzet és gyakorló anyagokat, az igazolások regisztrációját. Képzéshez kedvezményes csomagok tartoznak. Aktuális akciókról, kedvezményekről tájékozódjon ide kattintva: "Kedvezményes képzési csomagok."
- EUR: Tandíj törlesztése euróban is igényelhető. A díj mértéke az aktuális valutaárfolyam alapján kerül megállapításra. Ebben az esetben a jelentkezési lap "Megjegyzés" pontjához kell az igényt feltüntetni.
- Tandíj törlesztéséhez részletfizetés igényelhető! Ennek pontos leírásáról, az igénybe vehető szolgáltatási lehetőségekről tájékozódjon a tanulmányi osztályunk által kibocsájtott kiadványból. Részletfizetési tájékoztató...
24 nemzetközi szinten jegyzett, magyar sportrehabilitációs szakember kezdheti meg munkáját
2014-et írunk, első évfolyam Sportfizioterápia, Rehabilitációs tréner vizsgájánál járunk. Most már végérvényesen elmondhatjuk, hogy teljes mértékben úttörők lettünk a magyar Sportrehabilitációban! International Academy For Sportscience és BAM van Wingerden licensze alatt álló 2 éves képzésünk Sportfizioterapeutái, Rehabilitációs trénerei május 16-án, 2 napos, 3 fordulós sikeres elméleti és gyakorlati vizsgát követően megszerezték az országban egyedülálló képesítésítésüket! Most már Magyarországnak is van 24 új, nemzetközi szinten is jegyzett Sportrehabilitációs szakembere (WART/USA, WART/Európa).
Külön öröm számunkra, hogy a magyar labdarúgás meghatározó csapatai (DVTK, Videoton, Paks, Kaposvár FC, FTC, Honvéd stb.) szintén képviseltették magukat a képzésen. A sportrehabilitáció fejlődéséért folytatott "küzdelmünk", amely 2011-ig nyúlik vissza, innentől kezdve most már közös cél. Amennyiben közös célunkat, az eredményekben gazdag munkát a sportolók rehabilitációjának területén a jövőben elérjük, akkor elmondhatjuk, hogy érdemes volt közös utunkat elkezdeni! Ebben a küldetésben természetesen most már számíthatunk minden új I.A.S. Sportfizioterapeutára, vagy I.A.S. Rehabilitációs trénerre.
Gratulálunk a csapatnak! Gratulálunk az oktatónak, Prof.Dr Bert van Wingerdennek (PhD)! Szép munka volt!
Ami a jövőt illeti, mi a PhysioVit-nél továbbra is fontosnak tartjuk, hogy a jelenleginél is több szakemberrel ismertessük meg a sportrehabilitáció speciális területét, ezáltal a jelenleginél több sportfizoterapeuta kezdje meg munkáját a kórházakban, járóbeteg szakellátásban, praxisokban, sportkluboknál. Még több sportrehabilitációs tréner, rehabilitációs tréner kezdje meg munkáját a kórházak járóbeteg szakrendelőiben, a magánrendelőkben, a sportkluboknál. Azok a szakemberek is kaphassanak speciális képesítést, akik a kórházakban először találkoznak a sérült sportolóval, a sérült pácienssel! Ezt azért is tartjuk kiemelkedően fontos szempontnak, mert minden későbbi rehabilitációs lehetőség, irány, időtartam, korai és/vagy késői qualitativ és quantitativ eredmények sokszor már itt megpecsételődnek.
Jövőben is fontosnak tartjuk az élsport, a teljesítményfokozás és a gyakran előforduló sportsérülések megelőzése, kezelése területén dolgozó edzők, orvosok, terapeuták felkészítését a legnaprakészebb, tudományos kutatásokon alapuló, és a nemzetközi gyakorlatban is bevált sportrehabilitációs és prevenciós módszerekbe.