Elemek megjelenítése címkék szerint: gyógytorna
Manuálterápia - Sokszor halljuk ezt a szót. De mit jelent valójában?
Az ízületi manuálterápia kopások, ízületi fájdalmak, mozgásbeszűkülések esetén ajánlott. Szükség van rá akkor, amikor az ízületet alkotó csontok (ízületi fej és ízületi vápa) egymáshoz viszonyított elmozdulásának lehetőségei valamilyen okból adódóan beszűkültek. Ekkor az ízületi mozgások lehetősége szűkül be, un. ízületi blokk keletkezik.
Sok esetben tapasztaljuk, hogy szükség van e terápia esetében egy átfogó tájékoztatóra pácienseink részére, annak érdekében, hogy a terápiás beavatkozás szükségességét, okát és hatásait jobban megismerjék. Ezért ebben a cikkünkben összefoglaljuk, hogy melyek a manuálterápia vonatkozásában fontos szempontok és tények.
5 SZABÁLY A MANUÁLTERÁPIÁRÓL:
I. "MI A MANUÁLTERÁPIA?" A manuálterápia (röviden: MT) egy olyan fizioterápiás (gyógytornász, vagy orvos által végzett) kezelési forma, amely kiemelten alkalmas a mozgáskorlátozottság és az ebből eredő fájdalmak kezelésére. A gyógytornász/orvos -manuálterápiában jártas szakember - olyan szabad szemmel kevésbé látható húzásokat, kompressziókat, csúsztatásokat és gördítéseket végez, amely megerősíti az ízületi működést viselkedését. Mindezt az ízületi felszínek speciális mozgatásával. Ez a kezelési módszer nagyon gyengéd és csak nagyon ritka esetekben fájdalmas. Ezt a kezelést minden esetben megelőzi egy speciális manuálterápiás vizsgálat, un. manuálterápiás teszteken alapuló elemzés. Ennek eredménye alapján került sor majd a kezelési technikák megválasztására és a kezelési területek kiválasztására. A manuálterápia tehát hatékony lehetőség a mozgásszervi rendszer funkcionális rendellenességeinek gyógyításában.
II. "FÁJHAT E A MANUÁLTERÁPIA?" Amikor manuálterápiára van szükség, akkor az ízületben (pl. a szalagokban, ízületi tokban) mozgásbeszűkülés mellett olyan szöveti feszülések alakultak már ki amelyek stabilan fenntartják az ízület "rossz pozícióját". Ezek a feszülések önmagában manuálterápia nélkül is fájnak. Azonban amikor ezeket a fokozottan feszülő szöveteket a megszokott tónusukból kiemeljük, akkor fokozódik az egyébként is magas feszültség bennük és ez erősebb fájdalmat vált ki bizonyos mozgásoknál. De a terápia speciális fogásai ezt a fokozott szöveti feszülést és ezáltal a fájdalma hatékony technikákkal és relatíve gyors eredményekkel tudják oldani és a fájdalmat viszonylag gyorsan meg tudják szüntetni, hogy aztán az ízületi mozgástartomány, az I. részben említett mozgatások meg tudjanak valósulni.
III. "MILYEN PANASZOK ESETÉN SEGÍT A MANUÁLTERÁPIA?" A manuálterápia egy univerzális fegyver a mozgásrendszer funkcionális rendellenességeinek megoldására. Szinte minden panasz hátterében vannak olyan kompenzációk amelyek a test ízületeiben és azokat körülvevő un. lágyszövetekben (ízületi tok, ízületi szalagok, izmok stb.) olyan tónusváltozásokat okoznak, amelyhez ízületi mozgástartomány csökkenés, ezzel mozgás közben, vagy nyugalmi helyzetben fájdalmak keletkeznek. Így nagyon gyakran van szükség manuálterápiára a végtagok ízületeinél, vagy a gerinc ízületeinél.
A teljes lista felsorolása nélkül csak néhány példa:
- porckorongsérv
- lumbago
- arhrosis
- tartáshibák
- sérülések,
- balesetek,
- operációk utáni kialakuló mozgásbeszűklések esetén.
- Egyéb az ízületek funkcionális rendellenességei esetén.
- stb.
IV. "MANUÁLTERÁPIA ELŐTT ELÉG AZ ORVOSI DIAGNÓZIS?" Amikor manuálterápiára van szükség, akkor a gyógytornásznak (ki a kezelést végzi) nem elegendő az orvosi diagnózis ismerete. Az csupán irányt mutató diagnózis, de nem mutatja meg a beavatkozással kapcsolatos információkat. Ezért a manuálterápia speciális és részletes mozgásvizsgálatát kell minden esetben elvégezni, mielőtt a gyógytornász megkezdi a manuálterápiát.
Mindez azt jelenti, hogy kiemelt figyelmet fordítunk a vizsgálatkor csupán csak néhány példát említve:
- - a járulékos mozgások és irányok terjedelmére;
- - az ízületi tok és szalagrendszer feszülési mintájára, azok jellegére és erősségére;
- - az idegrendszeri reakciókra és működésre;
- - tesztelés közben érzett panaszok jellegére, idejére, erősségére;
- - a környező, szomszédos testrészek kompenzációs viselkedésére, ennek mértékére;
- - az elváltozással kapcsolatos funkcionális zavarokra és terhelési kompenzációs körökre;
- - az addig alkalmazott kezelésekre és hatásaira, a gyógyszerelésre;
Összegezve, szükség van orvosi diagnózisra, de orvosi diagnózis nem elegendő a célzott manuálterápia megkezdéséhez, kivitelezéséhez. Annál több kell és több információra van szükség. Ezért is előzi meg a manuálterápiás beavatkozást komplex, átfogó a panasszal, annak kiváltó okaival és következményeivel foglalkozó átfogó vizsgálatra. A manuálterápia ilyen formában hatékony lehetőség a mozgásszervi rendszer funkcionális rendellenességeinek gyógyításában.
V. "MANUÁLTERÁPIA AZ A CSONTKOVÁCSOLÁS?" Nem! Semmi esetre sem! Kérjük a kettőt ne keverjék össze. A csontkovácsolásnak egyik óriási veszélye a helytelenül és nem megfelelő körültekintéssel végzett manipuláció a test ízületeiben. Közérthetőbb szóval a "ropogtatás". Ennek számos szövődményeit, káros következményeit tapasztaljuk meg rendszeresen a gyakorlatban, amikor páciensek egy-egy csontkovácsnál végzett "beavatkozás" után keresnek meg minket. Ilyen például a nyaki - pl. felső nyaki gerincszakasz - területen alkalmazott manipuláció, mely túlfeszítheti a gerinc mentén futó artériát, ezzel annak sérülését kockáztatva. Mindez az agy vérellátásának zavarát, súlyos, életveszélyes állapotokat is okozhat.
Csontkovácsolással szemben a manuálterápia ilyen veszélyes beavatkozásokat nem végez. Manuálterápia - melyet orvosok, gyógytornászok végeznek - célja a lágyszövetek egyensúlyának helyreállítása, a mozgástartomány javítása az ízület biomechanikai, anatómiai tulajdonságait, az idegrendszeri reakciókat figyelembe véve óvatos, lágy technikákkal.
Az írás elolvasása után kérdése van még a témában? Írjon nekünk a képernyő jobb alsó sarkában megjelenő chat vonalon, vagy hívjon minket munkanapokon9:00-18:00 óra között az ügyfélszolgálaton. +36 1 790 9900
Gerincferdülés kezelése – Modern scoliosis terápia Schroth módszer szerint
Tudta, hogy budapesti és vidéki rendelőnkben elérhető a gerincferdülés napjainkban leghatékonyabb és nemzetközileg elismert terápiája, a Schroth módszer szerinti 3 dimenziós korrekciós terápia?
Ezt a technikát a gyógytornán belül használjuk, ahol a gerinc 3 dimenziós (frontális, szaggitális és horizontális) deformitását korrigáljuk vele. Mindezt alulról a keresztcsonti/medencecsonti területektől fölfelé a fej irányában haladva tesszük, ahol különböző aszimmetrikus korrekciós helyzetekkel korrigálunk a 3 dimenzionális eltérést.
A gerincdeformitást a terápia során minden esetben aktív korrekciókkal végezzük, ahol kiegészítőleg proprioceptív és exteroceptív ingereket veszünk igénybe, valamint a korrekciók segítése érdekében speciális légzéstechnikát is alkalmazunk. A korrekciós tornagyakorlatok sokrétűek, komplexek és erős koncentrációt igényelnek a foglalkozások alkalmával.
Mi a célja a speciális gyógytorna gyakorlatoknak?
Célunk a tornagyakorlatokkal a növekedési zónák felszabadítása a kompresszió alól. Mindezt a "felszabadítást" elongációs helyzetben, deflexiós, derotációs komponenseket alkalmazva végezzük. Kiemelt figyelmet fordítunk az egyensúlyi helyzetekre is, valamint a növekedési zónák tehermentesítésére, a tartási sztereotípiák rendezésére pl. vizuális visszacsatolások, majd interoceptív ingerek és a kortikális kapcsolatok erősítése érdekében. Mindezt a gerincferdüléssel kialakult aszimmetriák csökkentése miatt.
Kiemelt figyelmet fordítunk a légzésre és a légzéskorrekciókra.
Miért fontos a légzés és a légzéskorrekció?
A gerincferdülés mellé társuló mellkasi deformitások miatt a konvex oldali mellkasrész inspirációs helyzetben, a konkáv oldali pedig exspirációs helyzetben rögzült. Ennek az aszimmetriának a feloldását végezzük el a korrekciós légzéssel, mindez nem csupán a mellkas és a tüdő, de a bordák gerinchez kapcsolódása miatt a gerinc funkciójának a javítását is segíti a görbületek korrekciójakor.
Gerincferdülés kezelése a Schroth szerinti modern scoliosis terápával a PhysioVit® gyógytorna, manuálterápia, sportrehabilitációs rendelőiben elérhetők. Időpont foglalásért hívja ügyfélszolgálatunkat vagy írjon a képernyő jobb alsó sarkában megjelenő chat vonalon!
Telefonos elérhetőségünk munkanapokon 9:00-18:00 óra között a következő: +36 1 790 9900
Vázizmok, a fehérjeszintézis, a stressz és a tréning kapcsolata.
Vázizmok, a fehérjeszintézis, a stressz és a tréning kapcsolata.
Vázizmok, izomatrófia (más néven izomsorvadás), izomfehérje, homeosztázis, endoplazmatikus retikulum, fiziológiás és kóros stressz, fehérjeszintézis, szabályozó mechanizmusok, tréning és tréningtervezés. Mi a közös ezekben? Bemutatjuk a cikkben.
Miért fontos a vázizom?
A vázizom az emberi test legnagyobb "szerve", testsúlyunk kb. 40%-át adja. Létfontosságú, mert számos funkciót biztosít testünkben a mozgást, az ízületek és belső szervek védelmét. Ez az izomtömeg hatalmas fehérjetároló, amelyet éhezés idején, vagy életveszélyes helyzetekben használnak. Ez utóbbi azonban nem mehet hosszú távon, mert izom energiaforrásként való folyamatos használata végül veszélyezteti annak működését.
Az izom egy metabolikusan aktív szövet. Glükózt használja fő energiaforrásként. Fiziológiai és kóros stressz szabályozza. Az izom homeosztázis egy rendkívül fontos tényező.
Testünket a mindennapok során fiziológiás és kóros stressz folyamatok érik és az izom ezekre a tömegének, vagy funkciójának csökkentésével, vagy növelésével válaszol. E szemszögből nézve fiziológiás izomtömeg csökkenésnek nevezhető pl. sporttevékenység befejezése után bekövetkező izomtömeg csökkenés, de talán még ide lehet sorolni azt is, amikor tehermentesítés miatt következik be a terhelés csökkenés és emiatt a tömeg csökkenés. Aztán az aktivitás visszaállításával ezek rendeződnek. Kóros izomtömeg csökkenése valamilyen társbetegségekhez társulva alakul ki és a társbetegségek során megváltozott működési egyensúlyi helyzetek/zavarok kapcsán keletkező és felszaporodott anyagok, anyagcsere termékek, bomlástermékek, visszafordíthatatlanul romló, vagy csak gyógyszerrel szabályozható szervi folyamatok miatt kóros funkcióváltozás is kialakul. Ilyen kóros pl. a beidegzés elvesztése valamilyen idegrendszeri betegség kapcsán, vagy olyan súlyos megbetegedésekben, mint a végstádiumú szívbetegség, daganatos betegség, veseelégtelenség, krónikus obstruktív légúti megbetegedés.
Izomfehérje homeosztázis bonyolult szabályozó rendszerek alapján biztosított
Az izomfehérje homeosztázist (Más néven proteosztázist) a fehérjeszintézis, a minőség ellenőrzés és a lebontás kritikus egyensúlya biztosítja. Az izomsorvadás során a kontraktilis fehérjéket az ubiquitin proteaszóma rendszer (UPR), az autofágia lizoszómális útvonal (ALP) és a proteázok, például a kalpainok és a kaszpázok lebontják.
Mi történik pontosan az izomsorvadás során?
ALP lizoszómális proteolitikus enzimeket alkalmaz a fehérje aggregátumok és membránfehérjék lebontására. Az UPR egy citoszolikus és nukleáris gépezet, amely a citoszolikus és nukleáris fehérjék célzott lebomlását közvetíti. A fehérjeminőség ellenőrzés részeként az UPR felelős a hibás fehérjék lebontásáért, pl. a nem teljes, rosszul hajtogatott, denaturált vagy oxidált fehérjékért, amelyek hajlamosak felhalmozódni és citotoxikus aggregátumokat képezni.
Az UPR számos betegségben szerepet játszik, mint például a rák, a neurológiai rendellenességek. vagy a gyulladás. Hiszen ez kulcsfontosságú pl. a sejtciklus szabályozásához, jelátvitelhez, a sejtfejlődéshez. Az immunrendszeren kívül tehát a vázizom is hozzájárul a gyulladást okozó citokininek termeléséhez és felszabadulásához
Mi az a fehérjeminőség ellenőrzés?
A fehérje lebontáshoz hasonlóan a fehérjeszintézist is szigorúan szabályozzák a miocitákban. Ezek a szabályozási mechanizmusok az endoplazmatikus retikulumban (rövidített nevén ER) fordulnak elő, amelyet az izmokban szarkoplazmatikus retikulumnak is neveznek. Az ER egy tubulusokból, hólyagokból és üregekből álló citoplazmatikus membránhálózat, a sejtmag membránjából a citoplazmába jut.
Az endoplazmatikus retikulum koordinálja a fehérjeszintézist és a kialakult fehérjék minőségének ellenőrzését is. Például az endoplazmatikus retikulum fehérjéket szabályozó képességét megzavarhatja a kalcium homeosztázisának zavara, hipoxia, vírusfertőzés, megnövekedett fehérje mennyiség, vagy megváltozott fehérje glikoziláció.
Stressz hatása a fehérjeszintézisre
Stress hatására az endoplazmatikus retikulumban felszaporodnak a rosszul hajtogatott fehérjék, amely aktiválja ezzel a minőség ellenőrző rendszerek működését (UPR rendszer). Vizsgálatok azt mutatják, hogy ellenállásos, vagy állóképességi edzések endoplazmatikus retikulumban stresszt váltanak ki, amely aktiválhatja a minőség ellenőrzések folyamatát, az UPS rendszereket. A rendszeres közepes intenzitású edzések pedig gyengítik a gének és fehérjék válaszait az endoplazmatikus retikulumban kialakult stresszel kapcsolatosan. Mindez a pozitív alkalmazkodás azonban csak akkor következik be és akkor eredményes, amikor az edzések intenzitásával és térfogatával arányos a pihenőidő is.
E tekintetben is fontos a tréning intenzitása, terjedelme és a szünetideje a rehabilitációban is? De nézzünk egyéb szempontokat is!
Vegyük csak alapul a sportrehabilitációban mindig hangoztatott szöveti sérülés típusától függő tréningtervezést. A tréningcélokat, a tréning szövetekre kifejtett hatását meghatározza az ismétlésszám, a szünetidő, a szériaszám, a tempó. Lehet mindezt lokálisan egy-egy izomcsoportra adekvátan megtervezni, de önmagában ez nem elegendő. Tágabb értelemben több izomcsoportra lokalizáltan, majd mozgáskoordinációs programban, illetve az idegrendszeri szabályozó mechanizmusok szemszögéből vezérelten is ki kell dolgozni a különféle sérülés típusokra jellemző un. piramis elveknek megfelelően a programokat.
Ezeknek az összeállítása, a kivitelezések irányítása, a betegvezetés, a többrétű visszacsatolások alapján újabb és újabb fejlesztési lehetőségek megteremtése stb. pedig már majd a speciálisan képzett gyógytornász, azaz a sport fizioterapeuta feladata: Miért? Mert egyedül ő rendelkezik olyan kompetenciával, amely a sérülés kezdetétől a gyógyulásig képes a helyes rehabilitációt biztosítani páciens számára. Ebbe az útba tudnak majd bekapcsolódni egyéb más szakmák képviselői is a megfelelő fázisokban.
Programok, tréningek, sportfizioterápia elérhető a PhysioVit® sportrehabilitációs rendelőben. Amennyiben baleset, vagy operáció után rehabilitációba kezd, ahol gyógytorna, manuálterápia, sportfizioterápia és trénigng szolgáltatások biztosítják a gyógyulását, akkor keressen fel minket rendelőnkben.
3000 nm-en komplex szolgáltatások csak az Ön egészsége érdekében! Időpont foglalásért hívja ügyfélszolgálatunkat vagy írjon a képernyő jobb alsó sarkában megjelenő chat vonalon!
Telefonos elérhetőségünk munkanapokon 9:00-18:00 óra között a következő: +36 1 790 9900
Témával kapcsolatos tanulmányok:
- Muscle endoplasmic reticulum stress in exercise Bruno B. Marafon, Ana P. Pinto, Eduardo R. Ropelle, Leandro P. de Moura, Dennys E. Cintra, José R. Pauli, Adelino S. R. da Silva (2022)
- Haberecht-Muller S, Kruger E, Fielitz J. Out of Control: The Role of the Ubiquitin Proteasome System in Skeletal Muscle During Inflammation. Biomolecules (2021)
- Langhans C, Weber-Carstens S, Schmidt F, Hamati J, Kny M, Zhu X, et al.. Inflammation-Induced Acute Phase Response in Skeletal Muscle and Critical Illness Myopathy.
- Hahn A, Kny M, Pablo-Tortola C, Todiras M, Willenbrock M, Schmidt S, et al.. Serum Amyloid A1 Mediates Myotube Atrophy via Toll-Like Receptors. J Cachexia Sarcopenia Muscle (2020)
- Zanders L, Kny M, Hahn A, Schmidt S, Wundersitz S, Todiras M, et al.. Sepsis Induces Interleukin 6, Gp130/JAK2/STAT3, and Muscle Wasting. J Cachexia Sarcopenia Muscle (2022)
- Busch K, Kny M, Huang N, Klassert TE, Stock M, Hahn A, et al.. Inhibition of the NLRP3/IL-1beta Axis Protects Against Sepsis-Induced Cardiomyopathy. J Cachexia Sarcopenia Muscle (2021)
Manuálterápia és vállízületi fájdalmak
Vállfájdalmak? Nehezen múlnak? Szüksége van hatékony segítségre a gyógyításban?
Napi szinten találkozunk a problémával a rendelőben. Van megoldás!
Funkcionális vizsgálatok és tesztek a hatékony megoldások megalapozásának első lépésében.
Manuálterápia és komplex gyógymódok.
Kiegészítésképpen csupán csak egy érdekesség a vállízületi panaszokhoz kapcsolódóan. Hogyan függ össze a vállpanasz a nyakkal?
A váll és a vállöv szegmentális beidegzése a nyaki régióban.
- Váll körüli csonthártya esetében: a C5-C7 nyaki szegmentumból kap beidegzéséhez ágakat.
- Vállízületi tok esetében: a C(3) 4-C7 nyaki szegmentumból kap beidegzéséhez ágakat.
- A váll körüli izmok pedig a C(1-3) 4-Th1 szegmentumokból kapnak a beidegzéshez ágakat.
Ezen túl a vállöv ízületei közül a lapocka és a kulcscsont közötti un. acromioclavicularis ízület a C(4) 5-C7 szegmentumokból kap beidegzéshez ágakat. A másik ízület, amely a szegycsont és a kulcscsont között található un. sternoclavicularis ízület a C3-C6 szegmentumokból kap beidegzéshez ágakat. Mindezek feltételezik az érintettséget akkor, ha nem múló vállpanaszok kezelésében pl. nyaki manuálterpia elvégzése is szükséges.
Komplex megoldások a hatékony gyógyításban.
Igen. Ez azért is kiemelten fontos, mert a váll-vállövi panaszok rendezéséhez nélkülözhetetlen a gerinc komplex terápiája is.
Információ kérése és időpont foglalás érdekében hívja ügyfélszolgálatunkat vagy írjon a képernyő jobb alsó sarkában megjelenő chat vonalon!
Telefonos elérhetőségünk munkanapokon 9:00-18:00 óra között a következő: +36 1 790 9900
Mi köze a vállfájdalmaknak a hasi műtétekhez, vagy a bokasérüléshez? Bemutatjuk!
Mennyire fontos a pontos diagnosztika?
A napokban jött hozzánk egy fiatal harmincas éveinek elején járó fiatalember, akinek erős vállfájdalmai voltak. Azzal a panasszal érkezett, hogy "napok óta nem tudja felemelni a karját, zsibbad" és erős, éles kisugárzó fájdalmai vannak a munkavégzés közben. Ezek a panaszok óráról órára erősödnek számítógép előtt munka közben, főleg ha "nagy a hajtás és szorít az idő, többfelé kell koncentrálni".
Megvizsgáltuk - többek között - a facialáncokat, a lapocka körüli izmokban elhelyezkedő lágyszövet változásokat és az ízületi mozgásbeszűkülések esetleges fennállását. Abból a holisztikus szemléletű megközelítésből adódóan indultunk el, hogy a szomszédos testrészek is bekapcsolódnak a panaszos terület kompenzációjába, vagy ha úgy teszik „megsegítésébe”, vizsgálatunk kiterjedt a teljes felső végtag, a nyaki-, a háti- és az ágyéki gerincszakasz, a keresztcsont, a medence-régió, a mellkas, valamint a zsigeri szervek területeire, a régiók kompenzációinak vizsgálatára is.
Ebben az esetben is végig analizáltuk az alsó végtagot a felső végtaggal és fejjel, a törzsön keresztül összekötő fascialáncokat, az "ősalapokat" magában foglaló osteopátiás szemléletünkkel, valamint funkcióban és terhelésben kialakuló panaszok ok-okozati összefüggéseit felkutattuk.
A páciensnél jelen volt az anamnézisben egy bokasérülés, azonos oldali végtagon combcsonttörés, mindkettőt operálták. Ezen kívül megvan az ülőmunka, a gerincferdülés, kettő gerincsérv, lágyéksérv, melyet korábban operáltak és a mozgásszegény életmód az anamnézisben, mint rizikófaktor.
Rizikófaktorok közül ,ha csak egy jelen van, az is erősen tudja befolyásolni a testi szimmetriákat, ilyen összetett formában azonban kompenzációs halmazokat hoznak létre.
- Abból indulunk ki, hogy a gerinc a test központi pillére, és az alsó, vagy a felső végtagok változása befolyásolja a gerinc terhelhetőségét, illetve fordítva. Egy strukturális eredetű gerincferdülés olyan feszülési folyamatokat indít meg a végtagok, a fej, valamint a mellkas és a belső szervi vonalak irányába, amely később számtalan negatív mozgásszervi és belső szervi – pl. emésztőrendszeri tünetet okozhat, amelynél több területet egyenként halmazokra bontva szükséges kezelni. Jó irányú, helyesen adagolt kezelési intenzitásokkal ezek egymást húzzák a gyógyulás irányába is, nem csupán csak a patológiás folyamatok felé.
- Az alsó végtagi sérülések, operációk miatti szöveti feszültségek, a sérülések (lsd. boka és csípő) és a műtét utáni duzzanatok, az esetleges immobilizáció miatti mozgásbeszűkülések a lábak felől centrálisan, azaz a fej irányába ható kötőszöveti láncreakciókat indítanak be, amelyek szintén színes problémakörök, egymásra épülő panaszok melegágyai lehetnek. Ezeket egyenként kezelni szükséges.
- A belső szervi feszültségek, a zsigerek mozgásszabadságának csökkenése, korábbi hasi operációk (pl. jelen esetben a sérvműtét) miatti letapadások, vagy önmagában csak az ülő életmód szintén rizikótényező a hasi oldalon fekvő lágyszövetek feszülésének, a mellkaskitérések csökkenésének terén (utóbbi esetben a légzőmozgások és a légzés változása). Az izmok ehhez igazodva befeszülnek, a legfontosabb légzőizmunk, a rekeszizom renyhévé válik. Mindez nem csak pozícióváltozásban, hanem kötőszöveti láncreakciókban is megnyilvánul, amely a tüdőn, a mellhártyán, a bordaközti izmokon és a gerinc területein keresztül azonnal kifejti hatását a vállra és ott okoz ezzel panaszokat, mozgásbeszűküléseket, fájdalmakat.
Páciensük esetében mindegyik folyamat jelen van a három felvázolt irányban. Ezeket, miután alaposan feltérképeztük, megoldási javaslatokat és komplex terápiákat kezdtünk meg, amely egyik fontos pillére a sokféle manuálterápiás korrekciók halmazából állt a test egész területén. Ez megoldja a panaszos gócpontokat, jelentősen enyhíti a fájdalmakat és egyéb negatív tüneteket mind a mozgás szervrendszere, mind az idegrendszer, mind az emésztőrendszer és légzőrendszer területein.
Ezt követően jön a még nehezebb lépés, az eredmény megtartása. Ebben nagyon nagy szükségünk van a korrekciós mozgásokra, az önkorrekciókra, a sportrehabilitációs alapokon nyugvó orvosi tréningterápiára, az intenzív erősítő tréningekre és a mozgásfunkciók átvezetésére, amely utóbbi speciális edzésfunkciók gyakoroltatásával készíti fel a testet a napi terhelések gond és probléma nélküli elviselésére, azaz a megelőzésre.
Példánkban bemutatott páciensük esete még az első héten jár, de már most látványos sikerrel jártunk. Egyik kiemelt szempont még a fent leírtak, a komplex egészségügyi és sporttudományi támogatások mellett mellett a motiváció megteremtése, az inspiráció biztosítása is.
Boldogan várjuk a folytatást!
Kérje a témában profi gyógytornászaink, sportfizioterapeutáink tanácsát a módszerről itt: +36 1 790 9900
PhysioVit® Rendelők - Gyógytorna és sportrehabilitáció
Különféle mozgásszervi panaszok, krónikus degeneratív megbetegedések, ízületi mozgásbeszűkülések, izomfájdalmak esetén érdemes gyógytornászaink segítségét kérni a szakszerű ellátás érdekében, legyen szó
- tartásbeli problémákról,
- sérülések, operációk utáni rehabilitációról,
- gerincsérv miatti gyógytornáról,
- ízületi kopások rehabilitációjáról,
- osteoporózis megelőzéséről, kezeléséről,
- általánosan a prevencióról.
Mozgásszervi rendelőkben komplex gyógytorna-fizioterápia és manuálterápia foglalkozások keretében pácienseink a klasszikus gyógytornától a modern rehabilitációs szolgáltatásokig bezárólag részesülhetnek összetett rehabilitációban, ahol kiemelt szerepet játszik a szakorvosi részvétel és a gyógytorna tevékenység. Pácienseink így részt tudnak venni egy helyen fizioterápiás - ezen belül gyógytorna, elektroterápia - és szakorvosi kezelésekben egyaránt.
Gyógytorna foglalkozás lépései:
1.) Mozgásszervi állapotfelmérés - Ennek alkalmából első lépésben anamnézist veszünk fel, melyben benne vannak korábbi panaszok, betegségek stb., azaz minden olyan információ amely a gyógytorna foglalkozások során elsődlegesen kezelendő tünetek, panaszok valódi forrása lehet és elsődlegesen kezelendő.
2.) Mozgásvizsgálatok - Itt különösen pl. a mozgástartományokra, izomerőre, mozgások közben jelentkező fájdalmakra és egyéb panaszokra, az esetlegesen előforduló kompenzációs mozgásokra fókuszálunk. Kiegészítve a vizsgálatot speciális és/vagy funkcionális tesztekkel.
3.) Állapotfelmérés során nyert vizsgálati eredmények kiértékelése alapján felállítjuk a rövid és hosszú távú kezelési tervet, melynek célja a hatékony állapotjavulás, a probléma kiküszöbölése és az eredmények egyéni alapállapothoz képest hosszútávú stabilizálása a feladat. Ezt követően különböző, a gyógytornász kompeteciájában elérhető technikákat alkalmazunk a gyógyítás érdekében. Ezeka technikák a rendelőben alkalmazott szakmai program alapján kerültek meghatározásra és a Nemzeti Népegszségügyi Központ által engedélyezettek.
Kiemelt mozgásszervi eltérések, panaszok és ezek rehabilitációja a rendelőben
Gyógytorna magánrendelés fő feladatainak a következőket határozzuk meg:
- Mozgásszervi panaszok hátterében álló betegség(ek) orvosi diagnózis meghatározást követő mozgásszervi vizsgálata, a kapott eredmények alapján olyan manuális terápiás eljárások kivitelezése, amely a gyógytorna eszköztárában lehetőséget biztosít a mozgásszervi állapot javítására akut és krónikus mozgásszervi megbetegedések gyógytornájában.
- Orvosi diagnózis hiányában partner rendelőket ajánlunk a hozzánk panaszokkal fordulóknak orvosi kivizsgálás céljából és folyamatos kapcsolatot tartunk fenn emiatt partner magánrendelőkkel.
- Élsportolók és hobbi sportolók részére biztosítunk kiegészítő gyógytorna szolgáltatást.
Célunk: Mozgásszervi fájdalmak csillapítása – lágyrész manuális terápiákkal és izom- ízületi struktúrák tónusát befolyásoló technikákkal, illetve fasciaterápiák alkalmazásával. Ezek tüneteit alapul vesszük a mozgásszervi vizsgálatoknál és a gyógytornán belül alkalmazott terápiák megválasztásában is.
Néhány kiemelt és speciális szakterületek a gyógytorna tevékenységen belül
Túlhasználatból és stresszből eredő helyi fájdalmi lágyrész-szindrómák
A valamelyik testrészhez köthető mozgásszervi panaszok egyik leggyakoribb magyarázata valamilyen ismétlődő, túlhajtott mozdulatsor, tartósan rögzült kedvezőtlen tartás vagy állandó feszült készenlét, pszichés állapot. A megterhelő mozdulatsor oka valamilyen monoton munkamozdulat vagy sporttevékenység, amely az összetett mozgást végző ízületek (váll, kezek, térd) szalagrendszerében és mozgatóizmaikban fellépő mikrosérülés, szakadás, később zsugorodás okozta fájdalmas mozgászavarban nyilvánul meg. A feszült testhelyzet vagy túl nagy fizikai megterhelés legtöbbször nyaki és ágyéki gerincfájdalmakat vált ki. Ha a megterhelt környezetben futó ideggyökök, idegek és erek is nyomás alá kerülnek, fonákérzés és keringési zavar is társulhat az adott mozdulat vagy tartás által kiváltott fájdalomhoz. Ezek megszüntetésének elsődleges eszköze a megterhelés okának felderítése, ami gyógytornászok által végzett mozgásszervi és funkcionális analíziseken, teszteken alapszik a mozgások elemzésén és pontos anatómiai tudáson, az alkalmazott terápiás lehetőségek szövetekre ható tényezőinek ismeretein alapszik. Szöveti regeneráció támogatása, segítése alkalmazott manuális terápiákkal (pl. lágyrészek manuális terápiája, lágyrészek lazítása szakmai továbbképzéseken tanult technikákkal).
Fibromyalgia, myofasciális és általános mozgásszervi fájdalom
A reumatológus szakorvos felügyelete mellett gyógytornászok komplex fizioterápiával, gyógytornával tudnak segíteni a kialakult probléma megszüntetésében.
Fibromialgiás fájdalmak megszüntetését célzó terápiáink a fájdalmak forrásának megállapítását, lokalizálását és a lágyrészekben rejlő kiváltó okok megszüntetését végzi olyan technikák, terápiák alkalmazásával, mint pl. fascia release terápia, dorn terápia , breuss masszázs, lökéshullám terápia, triggerpont terápia, tenderpont terápia.
Degeneratív (kopásos) ízületi betegségek: arthrosis, mechanikus gerincbetegségek
A gyógytorna feladata az ízületi porc regeneráció támogatása, a porc kopásához kapcsolódó lágyrész (kötőszövetben, ízületi tokban, szalagokban, izmokban, bőr alatti kötőszövetben létrejövő ) átalakulások lokalizálása, a fájdalmak jellegének azonosítása után, komplex gyógytorna, fizioterápia, tréning alkalmazása a mozgástartomány fenntartása, javítása és a lágyrészek tónusának normalizálása, az izomerő növelése és a fájdalmak megszüntetése miatt.
Az artrózis következtében kialakuló tartásbeli elváltozások megszüntetése, a terhelési viszonyok normalizálása és nem utolsósorban a megelőzése szintén kiemelten fontos szempontunk lesz a rendelőben végzett gyógytornász munkában. Mindezekhez gyógytornászaink rendelkeznek azokkal a tréningterv felállítási képességekkel/tudással, lágyrész mobilizációs technikákkal, melyek segítik a porckopást kezdeti stádiumban történő megállapítását követően a porcregeneráció támogatására a gyógytorna eszköztárán belül, speciális gyógytorna gyakorlatokkal. Célunk a porctáplálás segítése, valamint a degeneratív folyamatok lassítása.
Csontritkulás, osteoporosis kezelése és megelőzése
A rendelkezésre álló orvosi leletek alapján az egyéni terhelhetőségi szintet komplex állapotfelméréssel megállapítjuk, majd tréninggyakorlatokkal támogatjuk az izomerőt a csontszerkezet átalakulását különböző testhelyezetekben – különös figyelemmel a kompressziós terhelésre az oszteoporózis súlyosságának függvényében – a kialakuló lágyrész elváltozások megszüntetésére reumatológus orvos felügyelete mellett.
Gerincferdülés terápiája
Gerincferdülés 3 dimenziós terápiája, melynek célja a gerinc maximális aktív nyújtásával annak felegyenesítése, háromdimenziós forgató légzéssel a törzs korrekciója, ennek megtartása mellett intenzív izomerősítés és nyújtás.
Gyógytornász, speciálisan képzett Schroth terapeuta közreműködésével megtanult korrekciós helyzetek nagyon jól beépíthetők a hétköznapi életbe,a gyakorlatokkal a kialakult hibás tartás aktív korrekciója, a belső testkép normalizálása az elsődleges célunk. Mindezeket az életvezetést és izomerősítést egyaránt segítő speciális tornagyakorlatok szakszerű végzése történik a rendelőben alkalmazott Schroth tornán.
Gerincsérv
A porc egy "élő szövet" állandóan átépül a külső környezeti hatások (kompressziós, torziós erők stb.), valamint a táplálkozás befolyásolja ennek ütemét. Szakadások szinte mindenkinél lehetnek, de sok esetben tünetmentesek, hiszen optimális körülmények mellett (megfelelő terhelés, táplálkozás stb.) regenerálódnak. A tünetek akkor kezdődnek, amikor a porckorong kocsonyás állománya kitüremkedve nyomás alá helyezi a szalagok kötőszövetes elemeit, vagy a gerinccsatornából éppen ott kibújó ideget.
Kiemelten fontos problémakör azonban, hogy a fájdalom miatt azonnal beindul egy izomvédekezési reakció (tónusnövekedés), mely kímélő testtartással párosul. Mindez elegendő ahhoz, hogy az ízületi szalagok, a gerinc kisízületei, valamint az izmok területén futó kötőszöveti csatornák megfeszüljenek és a későbbi panaszok kiváltó okaivá váljanak. Ezek pedig kizárólag speciális kötőszöveti (fascia) kezelésekkel oldhatók fel a terhelések során kialakuló egyéni fascialáncok mentén. A feszülési láncok pedig minden embernél más-más képet mutatnak majd.
A kötőszöveti feszülések sajnos minden esetben terhelés, testmozgás hatására (pl. előrehajlás, majd talajról nehéz tárgy emelése) szúró, tompa, kisugárzó, éles izom-, vagy ízületi fájdalmat, merevségérzést, érzészavart hozhatnak létre. Pácienseink ilyen esetekben sorra arról számolnak be, hogy ha megmozgatják a problémás testrészt, vagy "kiropogtatják", akkor utána egy darabig elmúlik a fájdalom, a mozgás könnyebb, de valamiért aztán a panaszok mégiscsak visszatérnek. Ez az információ mindig megerősít minket abban, hogy jó irányban gondolkodunk és a kötőszöveti láncokat azonnal manuális technikákkal el kell kezdenünk lazítani.
Az általunk alkalmazott manuális technika típusa mindig attól függ, milyen jellegű a kötőszöveti elváltozás, amely a fájdalom forrása. Pl. kötőszövet (fascia) letapad, megvastagszik, csavarodik, csomósodik, vagy nyúlik, illetve van benne szöveti ödéma, vagy nincs. Fontos az alkalmazott manuális terápia szemszögéből, hogy csonthártyát, inat, izmot, ízületi tokot, szalagot, vagy a bőr alatti kötőszövetet kell kezelni, panaszmentessé tenni. További kiemelten elemzésre váró tényező a munkavégzés, a testtartás, a napi aktivitás, testmozgás, annak körülményei stb. a funkcionális terhelések viszonylatában. Annak érdekében, hogy a panaszokat rendkívül hatékonyan tudjuk szüntetni, számunkra kiemelt szempont a terápiák alkalmazhatóságának sokszínűsége, egyedisége, individuális jellege.
Ízületi gyulladás kezelése
A gerinc és az ízületek krónikus gyulladásai (rheumatoid arthritis, arthritis psoriatica, spondylarthritisek, köztük a Bechterew betegség) esetén célunk a párhuzamos orvosi terápia mellett az ízületek mozgástartományának megőrzése, az ízület körüli lágyrészek lazítása, tónusának normalizálása. A komplex gyógytorna ezen területekre terjed majd ki a rendelőben.
Mozgásszervi fájdalmak csillapítása – lágyrész manuális terápiák, fasciatechnikák alkalmazásával
A fascia legfontosabb tudnivalói:
- A fasciának közvetítő szerepe van az izmok és a csontok között. Több stabilizációs funkciót tud ellátni, mint az izmok, azonban egyidejűleg több mobilitással rendelkezik, mint a csontok.
- Fascia a test minden részén található, minden egyes sejtet is ez vesz körül. Még ha sikerülne is a fasciaborítás tartalmát eltávolítani, megmaradna az ember ’váza’.
- Robert Schleip bizonyította, hogy a fascia kontraktilis elemeket is tartalmaz. Folyamatos, hosszan tartó stressz esetén a vegetatív idegrendszeren keresztül a fascia tónusnövekedése következik be, melyet mi feszülésként és merevségként élünk meg.
- A fasciát az érzékszervek közé sorolhatjuk. Több idegrostot tartalmaz, mint pl. bőrünk, vagy szemünk. Ezért vezethet egy probléma a fasciában nagyon erős fájdalomhoz.
- A fascialáncon keresztül az egész testben eloszlanak a feszülések. Fiziológiásan ez a fellépő erők eloszlatására szolgál, patológiásan azonban egy pont leszorítása egy akár távoli testrész hibás feszülését eredményezi.
- A fascia segíti az izomzatot összehúzódáskor. Alakjában tartják az izmot, és támpontot adnak az erőkifejtéshez.
PhysioVit rendelő elérhető Budapesten és a Mátrában egyaránt:
- PhysioVit gyógytorna és sportrehabilitációs rendelő budapesti központ: 1135 Budapest, Béke utca 23.
- PhysioVit gyógytorna és sportrehabilitációs rendelő mátrai központ: 3060 Pásztó, Hunyadi út 12.
Renelőink a Nemzeti Népegészségügyi Központ által ellenőrzött és felügyelt tevékenységet folytat magánegészségügyi szolgáltatóként.
- Működési engedély száma: 000069
- Működési engedély számok: 000016583