Elemek megjelenítése címkék szerint: futó térd
Futó térd szindróma (ITBS)
A futó térd szindróma a tractus iliotibialis túlterhelése, súrlódása miatt létrejövő kórkép. Az iliotibialis szalag a comb oldalsó/lateralis részén található kötőszövetes lemez, amely összeköti a medencét a lábszárral. Fontos stabilizáló szerepe van a térd mozgásai közben. Az iliotibialis szalag érintettsége az oldalsó térdfájdalmak legfőbb okozója futó sportolóknál.
Futóknál miért gyakori probléma?
Mozgás közben, főképp térd flexiónál (hajlítás) a tractus iliotibialis érintkezik a femur lateralis condylusával (combcsont külső bütykével), ezáltal irritálódhat a szövet. Futóknál, mivel a térdízületi flexió és az extenzió (nyújtás) folyamatosan váltja egymást, könnyen kialakulhat a szalag gyulladása, túlerőltetése a térd oldalsó részén. Továbbá futóknál az igen gyakori elrugaszkodás, gyorsítás-lassítás, fékező mozgás miatt könnyen túlterhelődhet a terület, mely erős fájdalmat okoz. A futó térd szindróma kialakulásának hátterében általában a túlerőltetés, nem megfelelő terhelés áll, viszont az alsó végtagok tengelyeltérései (pl. genu varum= „O láb”), alsó végtagok hosszkülönbsége, a medenceasszimmetriák, izomerőgyengeség (pl.: m. quadriceps femoris), bizonyos izmok feszessége ( pl.: hamstring izomzat/combhajlítók), fascialánc túlterhelésből adódó kóros feszülése is rizikófaktorai lehetnek a futó térd szindrómának.
A fájdalom a térd külső oldalán jelentkezik, (főképp ahol a tractus iliotibialis „átugrik” a femur lateralis condylusán) viszont ki is sugározhat akár a térd feletti vagy a térd alatti területre. A fájdalom terhelésre általában fokozódik (pl.: lépcsőzés), viszont a terhelést követően megszűnik. A talajra érkezések, hirtelen irányváltoztatások, lejtőn sétálás (fékező mozgás) erős szúró jellegű fájdalmat válthatnak ki. Duzzanat, nyomásérzékenység jelentkezhet a condylus területén illetve a tractus iliotibialis lefutása mentén is.
Milyen lehetőségek javasoltak általában?
Kezdetben pihentetést, nyugalomba helyezést, a fájdalmat okozó mozgás kerülését, hűtést, felpolcolást, kompressziós terápiát, fájdalomcsillapító vagy gyulladáscsökkentő szerek alkalmazását javasolják elsődleges terápiaként. A tünetek enyhítése érdekében kinesiotape-t is alkalmazhatunk a túlerőltetett területre, mely a szöveteket lazítja, tehermentesíti, ezáltal csökkenti a fájdalmakat. Ezen kívül, mivel a szöveteket megemeli, könnyebben apad a duzzanat, beindul a terület vérkeringése és gyorsabban regenerálódnak a szövetek.
Milyen célzott terápiák javasoltak az okok tartós megszüntetésében?
Mivel a kötőszövetes lemezben struktúraváltozások történtek, ezért a fascia elváltozásait is szükséges kezelnünk. A Typaldos terápia (FDM-Fascia Disztorziós Modell Terápia), fascia-release terápia, SMR-henger és egyéb eszközök alkalmazásával a fasciákban létrejött változásokat lehet normalizálni, a szöveteket lazítani, ezáltal a fájdalmakat csökkenteni és a megfelelő terhelési viszonyokat helyreállítani. Egy másik igen hatásos módszer a Medical Flossing alkalmazása, mellyel a különböző szöveti letapadásokat fel tudjuk lazítani. Továbbá a Medical Flossing által kiváltott pumpahatást kihasználva az adott terület vérkeringését nagymértékben tudjuk fokozni, így a túlterhelt szövetek ellazulnak, és a gyógyulási folyamat gyorsabban játszódik le.
A gyógytorna, korrektív tréning során nagyon fontos a felbomlott izomegyensúly helyreállítása az alsó végtagok, illetve a törzs területén egyaránt. A gyengülésre hajlamos izmokat (pl. m. quadriceps femoris) erősíteni kell (saját testsúlyos gyakorlatokkal vagy akár eszközök használatával), a feszességre, a rövidülésre hajlamos izmokat pedig lazítani, nyújtani kell (pl.: hamstring izomzat, adductorok). A m. quadriceps femoris erősítésére is nagy hangsúlyt kell fektetni, mivel ez az izom a térdízület stabilitásában, a térdkalács/patella centralizálásában, így a megfelelő terhelés kialakításában fontos szerepet játszik.
A terápia illetve a megelőzés/prevenció során fontos szempontok:
- • megfelelő sporteszközök (pl.: cipő) kiválasztása (cipőváltás esetén a láb folyamatos szoktatása az új eszközhöz)
- • megfelelő futási technika/terhelés kialakítása
- • megfelelő talaj kiválasztása
- • a környező izomzat (pl.: hamstring izomzat) megfelelő bemelegítése (mozgás előtt) illetve nyújtása/stretchingje (mozgás után)
- • azon izmok erősítése, amelyek a térdízületet tehermentesítik, illetve stabilizálják (pl.: m. quadriceps femoris)
- • izomdysbalance helyreállítása
- • a tractus iliotibialis stretchingje illetve lazítása (fasciamasszázs, egyéb intenzív fascialazító terápiák, FRT, FDM-Typaldos technika, XBall, Fasciarolle, AchillX, SMR henger stb. stb.)
Írta: Kemény Nikolett, gyógytornász/Rehab Akadémia