Elemek megjelenítése címkék szerint: Dorn terápia
Fájdalommentesen Dorn terápiával? 9 éve segít a gyógyításban a Dorn féle gerincterápia Magyarországon.

Hol a különbség Dorn terápia és Dorn módszer között?
Számunkra, szakmabéliek számára mit jelent a Dorn módszer?
Mit is jelent a terápia kifejezés akkor, amikor Dorn koncepcióról van szó?
2015-ben választ kellett találni a következőkre Dorn témában:
- 1.) Maradjunk a tudományt nem effektíven követő, inkább az eredeti hagyatékra koncentráló, azt szabályokba, un. dogmákba tömörítő, mindenki számára elérhető Dorn módszer mellett, amely a koncepció hatásmechanizmusát továbbra sem az aktuális tudományterületeknek megfelelően magyarázza, ragaszkodva Dieter Dorn által klasszikusan képviselt hatásmechanizmusi magyarázatokhoz, reakciókhoz? VAGY!
- 2.) Kövessük az aktuális eredményeket állandóan figyelő, azt magévá tevő, a gyógyításban minden szempontból elfogatott terápia irányzatot? Ezáltal pedig értelmezhetővé, tudományosabbá, naprakészebbé téve a hatásmechanizmusokat. Tudva azt is, hogy finanszírozást illetően a módszert nem, de a terápiát a privát biztosítók pl. Németországban fizetett kezelésként elfogadják/elismerik és költségét a beteg helyett állják. A módszer nincs ilyen szerencsés helyzetben a biztosítókkal történő elszámolásban. Magyarországon erről a finanszírozásról nem beszélhetünk, hiszen csak privát kezelés formájában létezik a Dorn koncepció.
- 3.) Csatlakozzunk teljes mértékben egy idén induló Dorn-mozgalomhoz, megtagadva ezáltal a szakmai elveket, vagy maradjunk szigorúan a szakmai elvek mellett bizonyos szempontból hátat fordítva a Dorn hagyatékot őrző dogmáknak, az idén elindult Dorn-mozgalomnak?
A Dorn módszer és a Dorn terápia közötti különbözőséget 16 pontban foglaltuk össze és a képzések is ezeken a pontokon jelentősen eltérnek majd egymástól:
- Alkalmazhatóság.
- Fájdalom megítélése
- Aktív, vagy passzív korrekció?
- Végtaghossz különbség vizsgálata
- Csípőízületi blokk
- Térdízület kezelési különbözőségei.
- Bokaízület korrigálásának lehetőségei
- Sacroiliacalis ízület kezelésének problematikája
- Csigolyablokk és lágyrészblokk
- Nyaki gerinc korrigálásának különbsége.
- Állkapocs ízületi komplexum
- Felső végtagi ízületek kezelésének szemléletbeli különbsége
- Önkorrekciós gyakorlatok paletta-különbsége
- Fasciaterápia és sportrehabilitációs szöveti analízis.
- Önkorrekciós rendszerek.
- Megtanulhatóság és szabályozás különbsége.

Melyik csigolya blokád, melyik belső szervvel áll kapcsolatban? Nézze meg a térképen!
Tisztelt Olvasó! Felhívjuk a figyelmet arra, hogy jelen cikk és fotó szerzői jogi védelem alatt áll. A cikk, vagy egy részének bármilyen felhasználásához ( másoláshoz , fordításhoz stb.) a szerző előzetes írásbeli engedélye szükséges. A szerzői jog megsértése súlyos jogi következményeket von maga után.
Dorn féle gerincterápia bemutatása
Összességében a Dorn terápia egy komplex, sokoldalú lehetőségeket magában foglaló terápia amely egyszerre fejti ki hatását a csontvázrendszer struktúrális viszonyaira, az izmokon keresztül a központi idegrendszerre, illetve a csigolyákkal szegmentálisan kapcsolatban álló belső szervekre és az akupunktúrás pontok kezelésén keresztül a meridiánokra.
Egy rendkívül hatékony, komplex módszer a gerinc megbetegedéseinek kezelésében. Németországból (Lautrach) kiinduló terápia nevét Dieter Dornról kapta, aki egy szinte már teljesen feledésbe merült népi gyógymódot fejlesztett tovább tudományos összefüggésekkel, gyakorlati tapasztalatokkal alátámasztva.
A módszer néhány évtized alatt nagy népszerűségre tett szert, nem csupán hazájában Németországban, hanem a világ számos más területén is. Jelenleg a gerinc megbetegedéseinek kezelésében az egyik leggyakrabban alkalmazott módszerek közé tartozik.
A terápia minden esetben abból indul ki, hogy a gerinc területén jelentkező panaszok okai a legtöbb esetben (80%-ban) visszavezethetők az alsó végtagokra, azok hosszúságának eltérésére. A kezelés legfontosabb alapja az emberi testet egy egységes, komplex modellként elemző gondolkodásmód.
A Dorn korrekciós sorozat soha nem lokálisan szemlél, hanem minden esetben a struktúrán (izom, ízület együtt) belül az okok és következmények felkutatására, elhatárolására, majd a megbetegedések okainak gyors és hatékony megszüntetésére törekszik.
Dorn terápia néhány kiemelten fontos szempontja:
1. Fiziológiás strukturális viszonyok megteremtése/javítása.
Az emberi test statikájának alapja az alsó végtagok egyenlő hosszúsága. Csak így lesz fiziológiás helyzetű a végtagokra épülő medence, valamint a medencére támaszkodó gerinc. Ebből kiindulva a terápia nem a gerinc kezelésével kezdődik, hanem az alsó végtagok vizsgálatával, majd az esetleges végtaghossz különbségek korrigálásával – az alsó végtagok ízületein keresztül. Csak az alsó végtagok és a medence korrekcióját követően kerülhet sor a gerinc kezelésére, a csigolya blokádok oldására.
Az összes csigolya blokád elhárítása/feloldása a cél. A csigolyák összeköttetésben állnak egymással és mozgékonyak. Ezek a környező szövetek által is pozícionáltak. A korrekcióknál a csigolyákat külső nyomással vissza kell állítani fiziológiás helyzetükbe, azonban nem a környezetüktől függetlenül. Egy-egy csigolya helyzetének eltérése esetén az izmok nem működnek szimmetrikusan. Rosszabb esetben pedig az aszimmetrikusan működő izmok megerősítik a csigolyákat hibás helyzetükben. Ez pedig már egy komplex neuro-muszkuláris folyamat eredménye. Létrejön egy ördögi kör, amit lehetőleg gyorsan meg kell szüntetni.
A hatékonyság és a gyorsaság érdekében a Dorn terápia nagyon jó eszközként áll rendelkezésre. A csigolya blokád kifejti hatását az adott csigolyával szegmentális összeköttetésben álló belső szervre, illetve a gerinc mentén futó meridiánok energiakeringésére is. A blokád feloldásával ennek a kettő, a gerincoszlophoz közvetett formában kapcsolódó területnek a működését is lehetőség van jótékonyan befolyásolni.
2. Korrekció közben végzett aktív, egyszerű gyakorlatok a páciens részéről.
A terapeuta csak akkor korrigál amikor a korrigálandó ízület „mozgásban van”, az ízület körüli izmok aktívan dolgoznak. A páciens részéről az aktív korrekciós gyakorlatok meghatározott ismétlésszámban és folyamatosan végzendőek, miközben a terapeuta a korrekciós nyomás erősségét folyamatosan, fokozatosan adagolja. A gyakorlatszám befejezéséig a korrekció impulzusszerű és folyamatos ismétlésekkel jár. Minden egyes ízületi korrekciót lokális vizsgálat követ, amely segítségével a terapeuta megállapítja, hogy mennyire volt eredményes a korrigálás, illetve szükséges ismételni, vagy sem. Egy ízület korrekciója, egy kezelés alkalmával kb. 3-szor ismétlődik. Mivel a környező izmok dolgoznak és a korrekció erősségét is a páciens szabályozza, így a kezelés ezáltal teljesen kockázatmentesen végezhető.
3. Önkorrekciós gyakorlatok.
A terápiához minden esetben hozzá tartoznak az egyénre szabott önkorrekciós gyakorlatok. Egyrészt a kezelés közben és utána, másrészt a páciens által önállóan, lehetőség szerint naponta. A terápia így még komplexebbé válik, hiszen nem csupán a kezelés alkalmával végzett korrekciók kapnak hangsúlyos szerepet.
A Dorn féle gerincterápia egy rendkívül hatékony és biztonságos módszer. A hatékonyság elsősorban abban nyilvánul meg, hogy a páciens sokszor már az első, kb. 60 perces kezelés alkalmával érezni fogja a javulást, a terápia kezdete előtt még jelen lévő kellemetlen tünetek csökkenését vagy teljes megszűnését. Gyakorlati tapasztalatokon alapuló megállapítás, hogy enyhébb elváltozások esetén 1-2 alkalommal végzett heti egy kezeléssel teljesen megszüntethetők a panaszok. Súlyosabb elváltozások esetében 3-5 alkalommal végzett kezeléssel már viszonylag hatékony javulás érhető el a páciens állapotában. Biztonságos módszer, hiszen szinte teljesen rizikómentes. Sérülések, károsodások a mozgás szervrendszerén belül a korrekciók jellegéből adódóan kizártak.
Dorn terápia hatékonysága tovább fokozható egy, a kezelés előtt vagy után végzett Breuss masszázzsal. A két egymástól teljesen független terápia a gyakorlatban nagyon jól kiegészíti egymást. Ezek alkalmazásának sorrendje általában a páciens általános mozgásszervi állapotától függ. Csigolyák korrekciója előtt alkalmazott masszázs segíti a paravertebrális izomzat relaxációját, a gerincoszlop nyújtásával a porckorongok tehermentesítése érhető el, valamint lehetőség van a szövetek átmelegítésére, előkészítésére a masszázst követő korrekciókhoz. Dorn terápiát követően alkalmazott masszázzsal pedig a korrekciók utáni regeneráció gyorsítható.
Terápia alkalmazási területei:
1. Megbetegedések kezelése (mozgásszervi, belső szervi megbetegedések, pszichés elváltozások) A gyakorlatban előforduló esetek jelentős része (kb. 80%) mozgásszervi megbetegedés.
2. Prevenció
Kezelés folyamata
A Dorn terápia egy hatásos kezelési forma krónikus és akut fájdalmaknál, zsibbadásnál, aszimmetrikus testásoknál, izomfájdalmaknál, gerincműtétek után, alsó végtagi hosszkülönbséggel járó mozgásszervi betegségeknél. A terápia kb. 60perces, 90 perces kezelés, általában 2-5 alkalommal, heti 1x. A páciens minden kezelés után kap házi feladat gyakorlatokat, melyeket naponta kell végeznie.
Az eddigi tapasztalatok alapján elmondható, hogy a gerincoszlop és egyéb ízületek területén jelentkező funkciózavarok, blokádok nagyon jól kezelhető Dorn terápiával. Különösen a komplex összekapcsolt fájdalmak jó indikációk. Ezen kívül a terápia alkalmas egyéb más megbetegedések kezelésére is, melyek direkt vagy indirekt úton kapcsolatban állnak a csigolyákkal.
A Dorn terápia nem csak egy kezelés, annál kicsit több. Nem csak ízületi blokádot korrigálunk. Az izomzaton és ízületi rendszeren kívül kezeljük a meridiánokat és a csigolyához tartozó belső szervek működésére is pozitívan hatunk. Lokális és általános hatást egyaránt kiváltunk a páciens szervezetében. A terápia egy egységes koncepció (elgondolás, terv, felfogás, felépítés) mivela gerincoszlop kezelése kifejti hatását nemcsak más ízületekre, testrészekre, hanem a belső szervi és pszichés működésekre is. A páciens mindig közreműködik az egyórás kezelés ideje alatt. A korrekciók hirtelen mozdulatok, passzív nyújtások nélkül dolgozik, nagy hangsúlyt fektetve a páciens aktivitására. Ezért a kezelés alatt a páciens tudja kontrollálni a korrekció erősségét is.
A legtöbb Dorn terapeuta páciensét kb. egy óráig kezeli. Ez alatt az idő alatt lehetőség van egy átfogó, részletes vizsgálatra, a páciens valamennyi ízületének kezelésére, illetve korrekciós gyakorlatok megtanítására is.
Dorn terápia kezelés lefolyása:
1.) lépés: Dorn terápia kezdete előtt a kezelő alaposan kikérdezi páciensét. Minden kezelést meg kell előznie a terápiáról szóló részletes tájékoztatónak, valamint egy széleskörű, alapos, körültekintő betegvizsgálatnak.
2.) lépés: Ezt követően háton fekvő helyzetben történik az alsó végtag hosszkülönbségének vizsgálata, majd eltérés esetén annak megszüntetése – súlyos és komplex patológiás elváltozás esetében pedig a javítása. Az a lépés a terápia alapja, hiszen az alsó végtag hosszkülönbségének javítása vagy megszüntetése nélkül nem tudjuk a medence gerincoszlop kezelését megfelelően elvégezni.
A korrekció közben a terapeuta mindig kommunikál páciensével, megtanítja neki azokat a gyakorlatokat, amelyeket korrekció közben kell végeznie. A kezelés közben önkorrekiós gyakorlatok betanítása is történik, annak tudatosítása érdekében, hogy a gyakorlatokat minden nap önállóan is el kell végezni. A páciens már ekkor érzi és látja szervezete reakcióit, megérti a gyakorlatok értelmét.
3.) lépés: Az alsó végtag ízületeinek korrekcióját követően a terápia álló helyzetben folytatódik tovább. Így kerül sor – egy alapos vizsgálatot követően - a medence beállítására, a medence és a keresztcsont közötti ízület, a keresztcsont és az ágyéki – háti gerincszakasz alsó részén lévő csigolyák korrigálására. A gerinc csigolyáinak mobilizálása közben a páciens szintén gyakorlatokat végez.
4.) lépés: A felső háti gerincszakasz korrekciója ülő helyzetben történik. Ekkor a páciens egyik vagy másik oldali felső végtagjával – vagy mindkettővel egyszerre - végez gyakorlatokat. A háti gerincszakasz korrekcióját követően, a páciens állapotától függően sor kerülhet a bordák ízületeinek, a vállöv ízületeinek kezelésére is.
5.) lépés: A nyaki gerincszakasz kezelésénél a páciens ülve marad, a terapeuta kitapintja majd kezeli a nyaki csigolyákat. A kezeléskor a páciens a fejét állandóan jobbra-balra forgatja lassú tempóban.
6.) lépés: A gerinc kezelése után a kezdeti panaszoktól függően fontos még, a felső végtag ízületeinek kezelése is.
7.) lépés: A kezelést követően adunk a páciensnek egy frissen kinyomtatott, fotókat is tartalmazó gyakorlatsort azokból a gyakorlatokból összeállítva, melyeket a terapeutától kapott. Az általunk kiadott jegyzetek tartalmaznak ezen kívül hasznos információkat, betartandó instrukciókat, szabályokat is.
A gyakorlatban előfordulhat, hogy - a Dorn terápia kezdete előtt végzett vizsgálat eredményétől függően - a terapeuta szükségesnek ítéli meg egy bevezető Breuss masszázs elvégzését. Mindezt azért, hogy meg tudja teremteni a Dorn terápiánál alkalmazott könnyebb manuális korrekció lehetőségét. Ugyanakkor egy gerincregeneráló „porckorongmasszázs” (Breuss masszázs) jó levezetője lehet egy Dorn terápiának, hiszen segíti a regenerációt. Ettől függetlenül a Dorn terápia és a Breuss masszázs alkalmazható önállóan is.
PHYSIOVIT által 2009-ben elindított Dorn és Breuss tanfolyamok
Dorn és Breuss terápia a világ számos országában egyre gyakrabban alkalmazott kezelési módszer a gerincpanaszok, különböző eredetű gerincfájdalmak csökkentésére. A módszerrel 2006-ban ismerkedtem meg Németországban. Első alkalommal elbűvölt hatékonysága és a mai napig sikeresen alkalmazom mindennapi munkám során Európa egyik legnagyobb győgyfürdő városában, Bad Füssingben (valamint Bad Griesbachban és Bad Birnbachban), ahová Németország különböző részeiről érkeznek hozzánk betegek, valamint a nyári hónapokban fogadunk pácienseket egyéb országokból is (pl. Olaszország, Hollandia, Spanyolország, Oroszország, Dánia).
Istruktorként a terápia oktatásával kapcsolatos előkészületeket már 2009-ben elindítottuk, majd 2010. elején kezdtem el Magyarországon a német PHYSIOVIT-en keresztül. Örömmel mondhatom, hogy az elmúlt néhány év alatt hazánkban is számos szakember ismerhette meg a terápiát és alkalmazhatja azóta pácienseinek kezelésében. Ma már a PHYSIOVIT Oktatási - és Terápiaközpont szervezésében folynak tanfolyamok, melyeket Magyarország nagyvárosaiban fokozatosan bővítünk.
Sok esetben tapasztaltam -belföldi-külföldi oktatások során egyaránt -, hogy a Dorn tanfolyamok résztvevői részére fontos a kellő számú gyakorlati tapasztalat megszerzése. A tanfolyam egész ideje alatt és végzett, kezdő terapeutaként egyaránt. Nálunk ezért 2 modulból áll a képzés. Az első modul ideje alatt megszerzett elméleti és gyakorlati ismereteket mindenkinek lehetősége van otthonában, munkahelyén gyakorolni. Gyakorlás közben felmerülő kérdések megbeszélésére kialakítottunk egy zárt rendszerben (e-Campus) van lehetősége egyeztetni társaival. Itt résztvevőinknek lehetőségük van közvetlenül felvenni a kapcsolatot oktatókkal, kolléganőkkel, kollégákkal és a bizonytalanságot, vagy vitatott pontokat előidéző kérdéseket az oktatókkal meg tudják beszélni. Tapasztalatot tudnak cserélni társaikkal, korábban végzett terapeutákkal.
PHYSIOVIT-nél minden tanfolyamunk esetében fontosnak tartjuk a gyakorlati tapasztalatokon alapuló oktatást, így ezt tartjuk szem előtt a Dorn és Breuss tanfolyamok esetében is.
Az 1970-es években kialakult terápia az elmúlt évtizedek alatt sokat fejlődött a terapeutáknak és a tudományos vizsgálatoknak köszönhetően. A fejlődés területén fontosnak tartom a tapasztalatcserét több oktatóval. Volt szerencsém Dieter Dornt megismerni, a terápiát tőle elsajátítani, és volt szerencsém több neves Dorn-Breuss Instruktortól tanulni, akik sok tapasztalattal gazdagítottak.
Gyógytornász- fizioterapeutaként, sportfizioterapeutaként, manuálterapeutaként úgy látom a gyakorlati hatékonyság fokozása érdekében a Dorn terápia is kiegészíthető a hatékonyságot még tovább fokozó, kiegészítő kezelésekkel. Ezek részben a terápiánál is adottak, mint pl. bizonyos triggerpontok, tenderpontok kezelése (csak nem így nevezzük), másrészt pedig a tapek (kineziotape, kineziológiai tape) segítségével itt is kiegészíthető a kezelés, a hatékonyság két kezelés közötti időszakban tovább fokozható. Kínáljuk is a tanfolyamok keretein belül néhány fontosabb taping kezelési/ragasztási módszer megtanítását és néhány triggerpont, tenderpont kezelésének lehetőségét.
Dorn terápia és Breuss masszázs tanfolyamaink minden esetben 3 fő részből állnak:
- Dorn terápia - speciális ízületi mobilizációs technika (funkcionális anatómia, biomechanika, terápia alapjai, betegvizsgálat, speciális tesztek, korrekciós lehetőségek és formák, gyakorlatok, meridiánok, csigolyák és belső szervi-, illetve pszichés megbetegedések, gerincvelői idegek és meridiánok kapcsolata, csigolyák és meridiánok kapcsolata) inkl. Dorn terápiához kapcsolódó taping technikákkal (PHYSIOTAPE) és Triggerpont és Tenderpont kezelési lehetőségeivel.
- Dorn terápiához kapcsolódó önkorrekciós gyakorlatok
- Gerincregeneráló Breuss masszázs
Az 50 órás, 2 modulból álló gyakorlat elméleti és gyakorlati vizsgával végződik!
Bővebb információ honlapunkon, Emailben, vagy telefonon.
- Weboldal: www.physio-vit.hu
- Email cím: info@physio-vit.hu
- telefonon 3670 945 8877
- Kanyó Ildikó
- Dorn-Breuss Instruktor, gyógytornász, manuálterapeuta, sportfizioterapeuta
- PHYSIOVIT ügyvezetője