Az utóbbi években nagy szerep jutott a sportrehabilitációs szakembereknek krónikus megbetegedések kezelésében is. Különösen azért, mert a mozgásszegény életmód miatt megszaporodtak az un. civilizációs betegségek, mint pl. az oszteoporózis, az artrózis, a magas vérnyomás, a 2. típusú cukorbetegség, az elhízás stb. Sportfizioterápiával, Sportrehabilitációval kapcsolatosan kettő fontos tényt már az elején szeretnék leszögezni:
- A sportfizioterápia, a sportrehabilitáció nem csupán funkcionális tréningek sorozatából áll.
- Nem csak azok számára fontos e terület ismeretanyagának megszerzése, akik élsportolókkal foglalkoznak, hiszen az az információ halmaz, amely egy ilyen szakember birtokában van, a hétköznapi értelemben vett rehabilitációhoz is szükséges!
Egy érdekesség a WHO adatbázisából, amely tükrözi a 2. típusú cukorbetegség mennyire elterjedőben volt az elmúlt években/évtizedekben: WHO 1998-ban közölte, hogy 1995-ös mérések eredménye szerint a 2.típusú diabétesz a teljes lakosság körében 4% volt. Akkor előre megjósolták, hogy ha a korábbi tendencia úgy marad, akkor ez az érték 2025-re eléri az 5,4%-ot. Sajnos ez az érték már 2003-ra 5,2%-ra emelkedett. Van lehetőség ezen változtatni a sportfizioterápia eszközeivel is!!!
Sportfizioterapeuta, a Rehabilitációs Tréner munkája a jövőben egyre inkább kiterjed majd a krónikus megbetegedések területére. Ez a tendencia figyelhető meg Németországban, ez lesz - néhány évvel később - Magyarországon is! Szükségünk van a jelenleginél több szakemberre! Egy Sportfizioterapeuta, Rehabilitációs Tréner
- rendelkezik azzal a tudással, amely a tréning elméletet, az edzésterv készítést, a táplálkozásélettant, a tréningfiziológiát, a tréningpszichológiát foglalja magába;
- tud táplálkozási tanácsokat adni, ismeri a szövetek speciális viselkedését a különböző tréninghatásokra, tudja hogyan lehet ezt kihasználni sérüléseknél, patológiás/degeneratív elváltozásoknál;
- tudja, hogyan lehet a civilizációs megbetegedések tüneteit, következményeit egyéni, specifikus, individuális tréninggel pozitív irányban befolyásolni;
- ismeri, hogy hogyan lehet a szöveteknek megfelelő edzésingereket adni prevenciós célból, a sérülések, degeneratív megbetegedések elkerülése, vagy számuk lecsökkentése érdekében.
Sokat beszélünk arról, milyen káros hatása van az immobilizációnak, mégis a lehető leghosszabb ideig nem nyúlunk a sérült testrészhez, vagy ha igen, nem biztos, hogy megfelelő ingereket alkalmazunk.
Sokat beszélünk a csontritkulásról, arról mennyire fontos oszteoporózisban szenvedő embereknél a helyes testmozgás, mégis biztosak vagyunk abban, hogy a legmegfelelőbb ingereket kapják a talajtornánál, a masszázsnál, a szubaqualis tornál, vagy a kerékpározásnál? Bizonyos esetekben pontosan azokat a gyakorlatokat kerüljük, amelyek a legfontosabb ingerei lennének a pozitív irányú csontátépülésnek.
Sokat beszélünk a bokasérülés, csonttörés utáni rehabilitációról, de gondoltunk e már arra, hogy az izmokat, a csontokat, az ízületeket, a fasciahálót, a kinematikus funkcióláncot, a tehermentesítés következményeit külön problémaként kezeljük más-más terápiákkal, különválasztva az okokat és következményeket? Mindezt azért, hogy egy 2-4 hetes immobilizáció után ne kelljen a következmények következményeivel kezdeni a rehabilitációt, hanem direktben tudjuk az oki kezeléseket végezni!
Gondolunk e arra, hogy a kinematikus láncreakció, az alulról fölfelé haladó funkciólánc - amennyiben nincs időben blokkolva, kezelve - az idő előrahaladtával a terhelés függvényében később majd SI ízület, a térd, a gerinc, a hát, a nyak, a fej stb. területén (ízületekben, lágyrészekben) okozhat panaszokat? Gondolunk e arra, hogy egy ín-, vagy szalagsérülés bekövetkezhet a helytelen táplálkozás miatt, vagy a nem megfelelően alkalmazott edzésingerek, edzésintenzitás miatt? Végül, de nem utolsó sorban a Sportfizioterapeuta, Rehabilitációs tréner munkája már a sérülés pillanatában kell, hogy elkezdődjön! Ez is döntő tényező, amely rövidítheti, vagy gyorsíthatja a gyógyulás idejét!
Az elmúlt 20 évben egyre több felnőtt ember kezdett el hobbi szinten sportolni, emiatt megnövekedett a sportsérülések gyakorisága is (Petridon et al. 2003). Egy vizsgálat kimutatta, hogy csak Németországban a felnőtt lakosság 3,1%-a valamilyen sportsérülés miatt nem volt hosszabb-rövidebb ideig munkaképes (Schneider et. al. 2006). Munkakiesés, amely a társadalom és az egyén számára egyaránt veszteség. 60%-a a sérüléseknek zúzódás, szalagsérülés, 18%-a csonttörés volt. Hollandiában kb. 1,5 millió sportsérülést regisztrálnak évente. Ennek fele orvosi/sportorvosi ellátást igényel, melynek költségei - csak orvosi oldalról - 230 millió Euró/év. Azonban a sérülés miatti munkakiesés költsége sokkal magasabb, min. 1 milliárd Euró (Breedvelt et.al. 2008). Ezek a számok is mutatják, mennyire fontos a sportrehabilitációs ismeretekkel rendelkező szakemberek munkája a rehabilitáció/sportrehabilitáció és a prevenció területén egyaránt! A gyógyulás idejét le kell csökkenteni, gyorsítani kell egy szakszerű rehabilitációval/sportrehabilitációval!
A megfelelően képzett sportrehabilitációs szakember munkája 4 nagy területre kell, hogy kiterjedjen:
- Sérülésprevenció
- Elsősegély
- Modern aktív rehabilitáció, orvosi tréningterápia
- Teljesítménynövelés - edzés, coaching
2012-ben indítottuk el képzési projektünket (International Academy For Sportscience közreműködésével), amelyben számos magyar vezető football egyesület képviselteti magát. Ez a 2 éves képzést magában foglaló projekt 2015-ben ér véget. A sportnak, a rehabilitációnak szüksége van a jelenleginél is több Sportfizioterapeutára, Rehabilitációs trénerre! E célunk elérése érdekében átalakítottuk képzési egységeinket, hogy még több szakember (orvos, gyógytornász, edző) számára legyen elérhető a Sportfizioterápia ismeretanyaga! 2014.06.25-én beindul a Sportfizioterápia Alaptanfolyam 2x5 napos továbbképzés keretében.
Átalakításunk szempontjai a következők:
1.) pont: MÉG TÖBB SZAKEMBER tudjon bekapcsolódni a sportrehabilitációba! (Lsd. a témában 2013. december 8-án, megtartott nyílt nap egyik előadásának rövid kivonata -http://www.physio-vit.hu/index.php/bejegyzesek-erdekessegek/rehabilitacioban-meg-tobb-sportfizioterapeuta)!
2.) pont: Már az ALAPKÉPESÍTÉS után el tudjanak kezdeni a szakemberek sportrehabilitáció területén dolgozni.
3.) pont: SZIGORÚBBAK legyenek a nemzetközi oklevél megszerzésének feltételei! Csak a szükséges gyakorlati idő letöltésének igazolása után tudjuk elfogadni a jelentkezési igényeket a nemzetközi szintű képzésre, illetve csak ennek birtokában kapnak a Résztvevőink nemzetközi szintű oklevelet, a záróvizsga után!
4.) pont: A nemzetközi szintű képzés megszerzése előtt elegendő ideje legyen mindenkinek arra, hogy EGYÉNI GYAKORLATI TAPASZTALATOT szerezzen, amely hozzásegíti a Résztvevőt a komplexebb egységek elméleti részének még mélyrehatóbb elsajátításához!
5.) pont: A feltételek szigorítása (kötelező gyakorlati idő letöltése) számunkra fontos szűrőállomásként működik majd a jövőben. Ezzel szándékunk, hogy csak és kizárólag a szakterület iránti komoly érdeklődőket engedjünk be a nemzetközi képzésbe!
Aktuális és hivatalos információ a képzésről ügyfélszolgálatunkon keresztül kérhető a 36 1 790 9900 központi telefonszámon keresztül.
Kanyó Ildikó, Sportfizioterapeuta (DOSB)