Eseménynaptár
Ezt a programot elsősorban manuális korrekciós technikákat követően ajánljuk, amikor a krónikus szöveti elváltozásokat megszüntettük, az ízületek szabad mozgáslehetőségeit visszaállítottuk, így a helyesen kivitelezett korrekciós gyakorlatok előtt megszűnt minden nehezítő akadály (pl. fájdalom, mozgásbeszűkülés, ízületi blokk, amely túlterheli a erősítendő izomzatot).
Gyakran ortopédiai, neurológiai panaszok esetén mobilizációt, nyújtást, erősítést, a stabilitás és egyensúly fejlesztését ajánlják, ahogy traumát vagy műtéti beavatkozást követően is, melyre a korrektív tréning alapos állapotfelmérést és a terápiás terv kidolgozását követően a rehabilitáció egyik legfontosabb eleme.
A terapeuta által végzett ízületi- és lágyrész manuálterápia után a kezelés következő fázisa az önkorrekciós gyakorlatok megtanulása, a páciens számára legfontosabb gyakorlatsorok alkalmazásának és fontosságának átbeszélése.
Emiatt a manuálterápia kezelést első alkalommal kb. 30 perces korrektív torna-program összeállítása, megtanulása érdekében 30 perces meghosszabbított formában javasoljuk. A korrektív torna egy rendkívül individuális, egyénre adaptált eszközös, vagy eszköz nélküli lazítást, átmozgatás, átmozgatás és erősítést, vagy csak erősítést biztosító gyakorlatsor, amelyet a kezelést követő 6-7 napban, a következő manuális terápiáig mindenkinek naponta, bizonyos esetekben naponta többször is végeznie kell. Minden kezelés után újabb és újabb gyakorlatok következnek, változik a gyakorlatok jellege a korrekciós nyomásoktól (manuálterápia) fokozatosan áttér a Kezelő és Páciense a korrektív coaching irányába, amely már tartogat speciális sportrehabilitációs elemeket is, az alapbetegség függvényében.
Nagyon gyakran kapcsolódik a korrekciós tréning a Dorn terápiához (speciális gerincterápia), amely így 6 kategóriába sorolja a kezelés után adható önkorrekciós gyakorlatok típusát:
- 1.) Lágyrészblokkok oldására irányuló gyakorlatsorok - eszközös gyakorlatok az izmok, inak és izompólya lazítására.
- 2.) Masszív, nehezen oldható ízületi blokkok feloldására irányuló gyakorlatsorok.
- 3.) Klasszikus Dorn gyakorlatokra épülő eszközös gyakorlatok.
- 4.) Klasszikus Dorn gyakorlatokra épülő eszközös gyakorlatok izomerősítéssel egybekötve.
- 5.) Laza átmozgató gyakorlatok.
- 6.) Dorn terápiát követő korrektív gerinctréning, mint izomerősítő tartásjavító tornaprogram.
Dorn terápia - Speciális gerincterápia szerint fontos a kezelés és az önkorrekciók hatékonysága, mely utóbbi intenzitását és jellegét helyesen, individuálisan a páciensre adaptálva kell megválasztani. 2-3 alkalommal, hetente 1x végzett Dorn terápia ideje alatt a pácienseinknek egyre több önkorrekciós gyakorlatokat adunk. Ezekkel célunk az elért eredmény hosszú távú stabilizálása.
Így jutunk el a manuálterápiától a tréningekhez, pontosabban a korrektív coachinghoz a sportrehabilitációs szempontok szerint végzett tréningtervezés és vezetés területére. Az önkorrekciós gyakorlatokat, majd a korrektív tréninget (korrektív-coaching) rendszeresen végezni kell annak érdekében, hogy a komplex, mindenre kiterjedő szemlélet megvalósuljon és az elért eredmény tartós legyen.
Az önkorrekciós gyakorlatok az idő előrehaladtával, valamint az alapbetegség alapján a terhelés függvényében állandóan módosulnak. Ebből kifolyólag nem csak 2-3 hónapig kell csinálni, hanem változó gyakorisággal de állandóan. A panaszok megszűnését követően nem rehabilitáció, hanem inkább a prevenció érdekében.