+36 1 790 9900 | WhatsApp: +36 70 311 1094 | « Ügyfélszolgálat 900 - 1800 | Hírlevél »
 
   
 
Kosár
0 Termékek - 0 Ft
A kosara üres!

Elemek megjelenítése címkék szerint: vállsérülések rehabilitációja

Időnként mindenkivel megesik, hogy kevés az ideje. Viszont akárhány állásban is dolgozzon az ember, vagy csak szervezze a gyereke, családja, önmaga életét, ha olyan mértékű fájdalma van amitől már aludni sem bír, elmegy az orvoshoz, kivárja a sort.

Kisgyermekes anyuka páciensem is orvoshoz fordult miután megrántotta karját. Az orvosok rotátor köpeny sérülést állapítottak meg nála, karját aktívan 70 fokig tudta emelni. Sajnos betegszabadság nem jöhetett nála szóba, számítógépes munkája nem segítette elő a gyógyulását.
 
Tanítottam neki tornagyakorlatokat, melyek végzésével képes volt elhagyni a fájdalomcsillapítót, és aludni de a mozgástartomány nem sokat változott. Kezelés után kineziológiai tapaszt tettem fel neki, mellyel 80 fokig képes volt megemelni karját.
 
Olyan hétköznapi teendőket mint a hajmosás még mindig nem tudott kivitelezni a bal kezével. Próbáltuk fájdalomtól mentessé tenni a mozgást és növelni tartományát manuálterápia segítségével is, ami segített is, de csak nem volt tökéletes.
 
Legutóbbi alkalommal nagyon rossz állapotban jelent meg, sokat dolgozott aznap, fáradt is volt, és még az időjárás is csak rontott a helyzeten. Bemelegítést követően finoman átmozgattam, fájdalomhatárig, mely már 60-70 fokos abdukciónál jelentkezett. Ezután próbáltam pnf-techikákkal javítani a helyzeten,mellyel nyertünk plusz 10 fokot. Örültem, de nem  voltam elégedett. Így úgy döntöttem megpróbálok valami mást, PNF technikát vegyítettem Flossing használatával. Vissza tesztelésnél a páciens aktív mozgástartománya nőtt 120 fokra.
 
Nem tudom melyikünk volt a boldogabb, minden esetre mindketten tanultunk egysmástól. A páciens azt hogy mindig van remény, és habár a hétköznapi mozgások terén sok a kudarc, az alkalomról alkalomra  csökkenő fájdalom, és növekvő mozgástartomány, és megőrzött munkaképesség mégis kárpótol egy kicsit.
 
Részemről még mindig csodálattal tölt el hogy kis ingerekkel mennyit tudunk segíteni a testnek, és fontos hogy mindig gyarapítsuk az eszköztárunk terapeutaként, hogy maximálisan egyénre szabjuk a terápiát.
 
Cikket írta/szerző: Gálfi Lotti (gyógytornász, sportfizioterapeuta/PhysioVit Rehab Akadémia)
 

Tisztelt Olvasó! Felhívjuk a figyelmet arra, hogy jelen cikk szerzői jogi védelem alatt áll. A cikk, vagy egy részének bármilyen felhasználásához ( másoláshoz , fordításhoz stb.)  a szerző előzetes írásbeli engedélye szükséges. A szerzői jog megsértése súlyos jogi következményeket von maga után.

 

Kérje a témában profi gyógytornászaink, sportfizioterapeutáink tanácsát a módszerről itt: +36 1 790 9900

A mozgásszervi terápiák egy speciális fajtája a proprioceptív tréning. A proprioceptív tréning célja a koordináció, a egyensúly és a motoros képességek javítása. A propriocepció tulajdonképpen a különböző testrészek, testhez viszonyított helyzetének az érzékelését jelenti. Ez a mechanizmus fontos szerepet játszik az ízület dinamikus stabilitásában, védelmében. Ahhoz, hogy a propriocepció létrejöhessen szükség van olyan ingerfelvevő rendszerre, amely az ízületi helyzeteket érzékeli. Ezeket receptoroknak nevezzük. A proprioceptív receptorok az izmokban, szalagokban és az ízületi tokokban helyezkednek el és folyamatosan információt küldenek az agynak, ezek aktuális állapotáról.

Az agyunk ebből tudja, hogy milyen mértékben feszül az izom, illetve milyen az ízületi helyzet. Az agy elemzi a beérkező információhalmazt és egy parancsot küld vissza a perifériára, amely segítségével befolyásolni tudja az izmok működését. Ez egy tudat alatti mechanizmus, amely a másodperc tört része alatt kell, hogy megvalósuljon. A fentebb említett folyamat sebességének a fontossága az alábbi hétköznapi példával kiválóan demonstrálható. Például, ha sétaközben egyik lábunkkal egy kavicsra lépünk, a lábunk billenését érzékelik a receptorok és információt küldenek az agyba, amely egy gyors elemzés után döntést hoz, hogy a sérülések kerülése érdekében, mely izmokat kell aktiválni és relaxálni, majd parancsot küld ezekhez.

Amennyiben a folyamat nem vagy nem elég gyorsan játszódik le az izmok nem tudják lefékezni az adott lábat, amely így tovább gördül nyújtva magával az ízületi szalagokat.

A propriocepció mellett létezik egy másik szabályozó mechanizmus is, amelyet kinesztézisnek nevezünk. A különbség csupán annyi, hogy ez egy tudatos reakció. A test hatékony és biztonságos mozgásához mindkét rendszer egyidejű, harmonikus együttműködésére van szükség. Ez a precíz szabályozórendszer speciális tréningek alkalmazásával tovább fejleszthető. A módszer hatékonyságát mi sem támasztja alá jobban, mint az, hogy manapság a proprioceptív tréning különböző labdajátékot üzők edzéstervének szerves részévé vált.

A kutatások szerint a proprioceptív tréning alkalmazása jelentős mértékben csökkentette a sérülések számát a labdajátékokat űzők körében. Sportolás közben nem csak az idősebb korosztályt fenyegeti a sérülés veszélye, hanem a serdülőkorú gyermekeket is, hiszen a vízilabda, a kosár-, a kézilabda játékosok vállízülete jelentős terhelésnek van kitéve a folyamatos igénybevétel során. A programcélja a vállízületi mozgásterjedelem fokozása, a váll körüli izomzat erősítése, illetve a kar sportspecifikus funkcionális teljesítményének növelése.

A proprioceptív tréning beiktatásával próbálunk csökkenteni a sérülések előfordulásán azáltal, hogy mozgásprogramba olyan elemeket építünk, melyek instabil helyzeteket teremtenek, amelyben a résztvevők hatékonyan el tudják sajátítani a sérülést okozó mozgások automatikus korrekcióját. Ha már kialakult a sérülés, az azt követő rehabilitáció hosszú, általában több hónapot igénylő folyamat, mely a maximális, sérülés előtti sportteljesítmény helyreállítására törekszik.

Éppen ezért kiemelten fontos az edzések során megfelelő hangsúlyt fektetni a sérülések megelőzésére; a zúzódások, rándulások, törések elkerülésére. Ezt bizonyítja a kutatásunk eredménye is.

Vizsgálati csoportunkat a Debreceni Vízilabda Sportegyesület (DVSE) 17 serdülő vízilabda játékosa alkotta, akik rendszeresen, nyolc héten keresztül, heti három alkalommal vettek részt a proprioceptív mozgásprogramban a vízi edzések mellett. A foglalkozások fél órán át tartottak, melyben ötvöztük az ízületi helyzetérzékelés-, egyensúly- és koordinációfejlesztő gyakorlatokat, valamint a váll körüli izomerősítő feladatokkal.

A tréningprogram kezdetén és végén megvizsgáltuk a vállpanaszok előfordulását és intenzitását, a váll körüli izmok erejét, a vállízület mobilitását és nyújthatóságát. A kapott eredmények szerint a kérdőíves felmérés alapján, a tornaprogram végén a résztvevők 76%-ánál csökkentek a vállízületi fájdalmakra vonatkozó tünetek.

Összességében eredményeink alapján elmondható, hogy egy rövid, nyolc hetes proprioceptív tréningprogram is képes pozitív hatást gyakorolni a sportolók vállízületének mobilitására és nyújthatóságára egyaránt.

Írta: Leiti Renáta, gyógytornász

A cikket másolni, sajátként feltüntetni tilos. Ezzel kapcsolatos szerzői jogi nyilatkozatunkat itt olvashatja.

PhysioVit központ

images/physiovit13/physiovit_1.jpg
images/physiovit13/physiovit_2.jpg
images/physiovit13/physiovit_210.jpg
images/physiovit13/physiovit_22.jpg
images/physiovit13/physiovit_23.jpg
images/physiovit13/physiovit_24.jpg
images/physiovit13/physiovit_3.jpg
images/physiovit13/physiovit_4.jpg
images/physiovit13/physiovit_6.jpg
images/physiovit13/physiovit_8.jpg
images/physiovit13/physiovit_9.jpg
images/physiovit13/physiovit_30.jpg
images/physiovit13/physiovit_33.jpg
images/physiovit13/physiovit_32.jpg
Top

Honlapunk cookie-kat használ annak érdekében, hogy az Ön számára a legjobb böngészési élményt nyújtsa.
A weboldal használatával Ön elfogadja jelen felhasználási cookie-kat.