+36 1 790 9900 | WhatsApp: +36 70 311 1094 | « Ügyfélszolgálat 900 - 1800 | Hírlevél »
 
   
  
 
Kosár
0 Termékek - 0 Ft
A kosara üres!

Elemek megjelenítése címkék szerint: cukorbetegség

csütörtök, 09 Július 2015 12:31

Profi sportolói rehabilitáció - Sportfizioterápia

A sportfizioterápia a gyógytorna (fizioterápia) egy olyan továbbfejlesztett területe, ahol speciálisan a hobbi, vagy profi sport területén egyaránt a sporttevékenységet végzők egyéni sérüléseire (akut és krónikus), azok leküzdésére alkalmazott komplex egészségügyi és sporttudományi ismeretanyagon alapúló kezelési eljárásokat végzünk. 
 

Profi sportrehabilitációs programok célja:

Hatékonyság, az eredményesség és a rövid távú kezelésekkel történő sikeres és eredményes panaszmegoldásokra fókuszáló programok a sporttudományok, szöveti fiziológia, biokémia, biomechanika ismeretei, valamint a klasszikus értelemben vett fizioterápia területeit sikeresen ötvöződik, megteremtve ezáltal a gyors és hatékony gyógyulást, a sportba való mielőbbi sikeres és szövődmény mentes visszatérést, akár egy új, alapjaiban megváltoztatott tréningprogrammal biztosítottan a hosszú távú prevenció érdekében!
Mindezen célok elérésében alkalmazott speciális szakterületek, melyek megjelennek a terápiákban:
  • - Sérülések akut ellátása, stabilizálása. Ezek mellett a elsődleges, másodlagos, harmadlagos prevenciós folyamatok.
  • - Szöveti sérülés jellegére és az egyénre (céljaira, elvárásaira) épített gyógyító, támogató rehabilitációs (egyéni mozgásmintára és sportágspecifikus)
  • - Funkcionális diagnosztika és rendszeres mozgásminta szűrés, elemzés kiértékelés.
  • - Sérülésspecifikus, egyénre szabott sportolói igényeknek megfelelő rehabilitációs tréningek sora a tervezéstől az alapozáson át a sportba való visszatérésig. Beleértve a különféle képességek fejlesztését célzó edzésprogramokat is.
  • - Állandó monitorozás, a szöveti reakciók elemzése a kezelések közötti időszakban.
  • - Táplálkozásélettani, sportpszichológiai tanácsadás,
  • - Edzéstervezés, edzéskíséret, edzésterv frissítések sérülésspecifikusan.
  • - Manuális terápiák és sz.e. a gyógytorna.

Legyen szó akut sérülésről (csonttörés, szalagsérülés, izomszakadás, zúzódás stb.), vagy krónikus panaszokról (pl. szöveti feszülésből, túlterhelésből adódó izomfeszesség, gyulladások, porckorong és egyéb porckopási problémák) profi sportolókkal foglalkozó szakembereink a fentebb felsorolt kategóriák szerint egy komplex sportrehabilitációs szolgáltatást biztosítanak a Rehab Akadémián.

 

Mi az a sportfizioterápia? Mi a sportrehabilitáció?

A tradicionális sportfizioterápia mellett az utóbbi években egyre fontosabb tényezővé vált a krónikus megbetegedések sportfizioterápiás szemlélettel végzett kezelése is. Egyre hangsúlyosabb szerepet kap a sportfizioterapeuta munkája olyan krónikus megbetegedések kezelésénél is, mint pl. cukorbetegség, ízületi kopások, osteoporosis, elhízás. Egy sportfizioterapeuta, rehabilitációs tréner szaktudása alapján

  • sportspecifikus, megbetegedés specifikus edzésterveket dolgoz ki, hajt végre.
  • ellátja Önt táplálkozási tanácsokkal
  • ismeri a megbetegedésekben érintett szövetek speciális regenerációs ingereit, melyeket képes adaptálni az edzéstervek felállításakor individuálisan
  • ismeri a szövetek speciális viselkedését a különböző tréninghatásokra,
  • tudja hogyan lehet ezt kihasználni sérüléseknél, patológiás/degeneratív elváltozásoknál;
  • tudja, hogyan lehet a civilizációs megbetegedések tüneteit, következményeit egyéni, specifikus, individuális tréninggel pozitív irányban befolyásolni;
  • ismeri, hogy hogyan lehet a szöveteknek megfelelő edzésingereket adni prevenciós célból, a sérülések, degeneratív megbetegedések elkerülése, vagy számuk lecsökkentése érdekében.

Rendszeresen hangsúlyozzuk, milyen káros hatásai vannak az immobilizációnak. Munkánk során speciális, a szöveti sérülések típusának és a szövetek terhelhetőségének függvényében minden esetben törekszünk az immobilizáció minimalizálására, vagy megszüntetésére.

Rendszeresen hangsúlyozzuk a csontritkulás általunk favorizált és hosszú távon akár prevenciós célból is nagyon effektívnek tartott rehabilitációs protokollját, amely egyaránt vonatkozik az erőfejlesztésre, az általános átmozgató tornára, valamint a csontszövet minőségének további romlását megfékező, annak helyes irányú átépülését segítő tréningre.

Nagy hangsúlyt fektetünk pl. a bokasérülés, csonttörés utáni céltudatos rehabilitációra, ahol az izmokat, a csontokat, az ízületeket, a fascia hálót, a kinematikus funkcióláncot, a tehermentesítés következményeit külön problémaként kezeljük más-más terápiákkal, különválasztva az okokat és következményeket. Mindezt azért, hogy egy 2-4 hetes immobilizáció után ne kelljen a következmények következményeivel kezdeni a rehabilitációt, hanem direktben tudjuk az oki kezeléseket végezni!

Külön figyelmet fordítunk a kinematikus láncreakció, az alulról fölfelé haladó funkciólánc gyors blokkolására, mert ha ez nincs kezelve, az idő előrehaladtával a terhelés függvényében később majd az SI ízület, a térd, a gerinc, a hát, a nyak, a fej stb. területén (ízületekben, lágyrészekben) okozhat panaszokat.

Figyelünk egy ín-, vagy szalagsérülés bekövetkezésének táplálkozásélettani szempontok szerinti megelőzésére is, vagy ha már bekövetkezett a táplálkozás helyességére a hatékony gyógyulás érdekében.

A hétköznapokban alkalmazott passzív rehabilitációs kezelések (elektroterápia, pakolás, jegelés stb.) egy sportfizioterapeuta számára nem az elsődleges kezelési formák. Sportrehabilitációban fontosabb

  • a sport, sporttípus analízise, szöveti sérülés tényezőinek felkutatása,
  • a szövet gyógyulásának segítése különféle tréningekkel, sz. e. sportspecifikus módon,
  • célzott gyógyulási időszak megsaccolása a gyógyulást befolyásoló külső tényezők (pl. jegelés, gyógyszerelés, sz. e. rögzítők) függvényében,
  • szöveti gyógyulás gyakorlatokkal történő gyorsítása,
  • helyes táplálkozási szokások, életmódbeli tanácsok átadása,
  • individuális kezelési tervek sérülés típus szerinti írása, megtanítása, alkalmazása, ellenőrzése,
  • a helyes gyógyulási folyamat kontrollálása.
  • prevenció, az újbóli sérülések létrejöttének megelőzése.

2012. óta azon dolgozunk, hogy a német nyelvterületű országokban megismert sportrehabilitációs koncepciókat hazánkban is elterjesszük, ezáltal a magyar sportrehabilitáció területén tapasztalható hiányosságokat pótoljuk. Első lépésben végrehajtott projektünk sikeresen záródott, koncepciók betört a magyar profi sport világába, ott ezáltal jelen vagyunk a sportolók rehabilitációjában (MLSZ, UTE, Győri ETO, MASZ, Magyar Jégkorong Szövetség, Paksi FC, PMFC, UVSE, DVTK, Budapest Honvéd, Magyar Labdarúgó Akadémia, Ferencvárosi TC, Videoton FC stb.)

Magyar és nemzetközi területeken tevékenykedő intézményünk kezében kettő nagy és egyben jogvédett irányzat van. Az egyik képzés az International Academy For Sportscience közreműködésével, a City University Los Angeles, valamint a World Commission For Sports Biomechanics védnöksége alatt folyó "Physical Rehabilitation Trainer® - PRT®", azaz I.A.S. Sportfizioterápia, Rehabilitációs tréner PRT® képzés. Másik nagy sportrehabilitációs irányzat a DOSB Sportfizioterápia (Deutscher Olympischer Sportbund - Német Olimpiai Sportszövetség védnöksége alatt álló) képzés, Németországon belül. 

Amennyiben Ön sportoló, akkor ennek a kettő világhírű sportrehabilitációs irányzatnak gyógyító hatásait próbálhatja ki nálunk. Amennyiben Ön nem sportolóként venne részt sportrehabilitációs kezeléseinkben, de sérüléssel (pl. csonttörés, szalag szakadás, artroszkópia), gerincsérvvel, állandóan visszatérő krónikus íngyulladásokkal küszködik (kb. Achilles-ín, patella ín, teniszkönyök, golfkönyök stb.), ízületi kopása, cukorbetegsége, csontritkulása van, akkor szintén nálunk a helye. Speciális edzésekkel biztosítjuk a gyógyuláshoz, vagy  állapotjavuláshoz vezető utat szakképzett sportfizioterapeutáink, rehabilitációs trénerek irányítása mellett.

 

Információ kérése és időpont foglalás érdekében hívja ügyfélszolgálatunkat vagy írjon a képernyő jobb alsó sarkában megjelenő chat vonalon!

Telefonos elérhetőségünk munkanapokon 9:00-18:00 óra között a következő: +36 1 790 9900

 

A táplálékkal felvett glükózt a hasnyálmirigyben termelt inzulin segítségével bontja le és hasznosítja a szervezet. Az izom az inzulin közreműködésével tudja a glükózt felhasználni. Amennyiben nem termelődik megfelelő mennyiségű inzulin, vagy az nem fejti ki a szokásos hatást, akkor a vércukorszint emelkedik.

Probléma akkor van, ha az éhgyomri vércukor érték ismételten eléri, vagy meghaladja a 7 mmol/l-t. Akkor is cukorbetegség állapítható meg, ha a bármikor mért vércukor szint eléri, vagy meghaladja a 11,1 mmol/l-t és ezzel párhuzamosan jellegzetes tünetek jelentkeztek.

Cukorbetegség tünetek:

  • magas vércukorszint
  • megnő az ürített vizelet mennyisége
  • vizelettel glükóz is ürül
  • szomjúságérzet
  • elhúzódó sebgyógyulás
  • ismételten jelentkező pattanásos bőrbetegség
  • viszketés
  • nőgyógyászati folyás
  • megtartott étvágy mellett a testsúly csökkenhet, mivel a glükóz nem tud beépülni a szervezetbe.

Cukorebetegség típusai:

  • 1-es típusú diabétesz: Ennek hátterében legtöbbször az áll, hogy a szervezet védekező immunrendszere idegenként ismeri fel a saját sejtek egy részét. Autoimmun gyulladás következtében elpusztulnak a hasnyálmirigy inzulint termelő béta-sejtjei. Ez a diabétesz bármely életkorban előfordulhat, de leggyakrabban gyermek és fiatal felnőttkorban jelentkezik. A betegek általában soványak, gyakori a jelentős fogyás a betegség megállapítása előtt. A tünetek itt gyorsan alakulnak ki és a betegek kezeléséhez inzulin szükséges.
  • 2-es típusú diabétesz: Ebben az esetben a béta sejtek termelnek inzulint, de az nem fejti ki a megfelelő hatását, mert érzéketlenek vele szemben a sejtek. Ezen érzéketlenség, az un. inzulinrezisztencia miatt emelkedik a vércukorszint. A magas vércukorszint, hyperglikémia miatt a béta-sejtek több inzulint próbálnak termelni, majd a folyamat során az inzulintermelés elégtelenné válik és hosszú betegségtartam után teljesen kimerülhet. A betegség kezdetén gyakori a tünetmentesség, a diabétesz tünetei csak lassan alakulnak ki. A 2-es típusú betegek többsége, kb. 80%-a elhízott, többségük a magas vérnyomástól is szenved.  E diabéteszforma gyakorisága szorosan összefügg az életmóddal; a mozgásszegény életmód, az elhízás, az egészségtelen táplálkozás döntő szerepet játszik e betegség kialakulásában. Manapság az elhízás gyermek és serdülőkorban is jelentkező rohamos terjedésével azonban ebben a korban is egyre több diabétesz jelentkezik.

Sajnos valódi robbanás a 2-es típusú betegek járványszerűen növekvő számában tapasztalható, mert az összes cukorbeteg 9/10-e 2-es típusú. A mozgásszegény életmód, a helytelen táplálkozási szokások elterjedése miatt világszerte egyre jobban növekszik a 2-es típusú cukorbetegek száma. Becslések szerint 2025-re a jelenlegi szám megduplázódik (WHO)! Ez azt is jelenti, hogy a cukorbetegség kezelésére fordított összegek is duplázódnak.

A cukorbetegség nemzetgazdasági terhe Magyarországon is jelentős. Kb. félmillióra becsüljük a cukorbetegek számát és valószínűsítik, hogy további közel félmillió embert érint a cukorbetegség „előszobájának” is nevezhető állapot, a csökkent glükóztolerancia. Ez azt jelenti, hogy ha egy szokásos reggeli után megmérnék ezeknek az embereknek vércukor szintjét, akkor az már kóros lenne.

Ezért is tartjuk óriási jelentőségűnek feladatunkat a sportrehabilitációs szemléleten alapuló PRT® Diabates tréning bevezetését, miszerint időben elkezdett szemlélet és specifikus tréning változtatással kiválóan kezelhető, vagy megelőzhető a betegség kialakulása/ további terjedése!

Mi a feladat?

Helyes táplálkozás és a rendszeres testmozgás, edzés rehabilitációs trénereink irányításával kidolgozott edzéstervek alapján. Az már közismert tény, hogy az aerob (oxigénigényes) mozgás jótékony hatással van a cukorbetegségre, azonban az elmúlt években egyre több olyan tanulmány is született, amely a súlyzós edzéseket emeli ki, vagy a kettő kombinációját hatékony megoldásként.

Németországban már megismertük a Német Olimpiai Sportszövetség (DOSB) koncepcióiban, milyen edzéstervekkel dolgoznak ennek a krónikus megbetegedésnek tréninggel végzett kezelésében. Oktatási Központunkban már évek óta folyik International Academy For Sportscience (IAS Hollanadia) Sportrehabilitációs koncepciója, amely kiváló irányelveket, kezelési koncepciókat mutat be a diabétesz kezelésre vonatkozóan. Ezt külföldön már sikeresen alkalmazzuk, ott már bizonyította jótékony hatása. Ezek a koncepciók most már elérhetők egészségközpontunkban is!

Egy átfogó állapotfelmérés alkalmával tréning terveket dolgozunk ki, amelyek az inzulin beadásának idejéhez szigorúan alkalmazkodnak, individuális gyakorlatokkal, egyénre szabott edzésekkel törekszünk az inzulin érzékenység növelésére, az izomzat állapotának javítására, az izom hypertófia receptorokra kifejtett kedvező hatásának javítására, a laktikus edzések hatására bekövetkező előnyök megteremtésére, az utóégetés előnyösségére (zsírégetés) a beadott inzulin mennyiség függvényében. Mindezt úgy alakítjuk ki, hogy Pácienseink választják ki a számukra szimpatikus mozgásformát.

Súlyzós tréning csökkenti a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Azoknál a Pácienseknél, akik rendszeresen végeznek súlyzós tréninget - ez heti öt napon át gyakorolt, alkalmanként 30 perces súlyzós edzést jelent - akár 34 százalékkal csökkenhet a 2-es típusú cukorbetegség kockázata, valamint növelhető az inzulin érzékenység is. Megfelelően kialakított életmóddal a már kialakult cukorbetegség súlyossága enyhíthető. Megfelelően összeállított programmal a szükséges gyógyszerek mennyisége is csökkenhet.

 

Információ kérése érdekében hívja ügyfélszolgálatunkat vagy írjon a képernyő jobb alsó sarkában megjelenő chat vonalon!

Telefonos elérhetőségünk munkanapokon 9:00-18:00 óra között a következő: +36 1 790 9900

 

 

 

PhysioVit Központ

Top

Honlapunk cookie-kat használ annak érdekében, hogy az Ön számára a legjobb böngészési élményt nyújtsa.
A weboldal használatával Ön elfogadja jelen felhasználási cookie-kat.