Elemek megjelenítése címkék szerint: Schroth terápia
Gerincferdülés kezelése – Modern scoliosis terápia Schroth módszer szerint
Tudta, hogy budapesti és vidéki rendelőnkben elérhető a gerincferdülés napjainkban leghatékonyabb és nemzetközileg elismert terápiája, a Schroth módszer szerinti 3 dimenziós korrekciós terápia?
Ezt a technikát a gyógytornán belül használjuk, ahol a gerinc 3 dimenziós (frontális, szaggitális és horizontális) deformitását korrigáljuk vele. Mindezt alulról a keresztcsonti/medencecsonti területektől fölfelé a fej irányában haladva tesszük, ahol különböző aszimmetrikus korrekciós helyzetekkel korrigálunk a 3 dimenzionális eltérést.
A gerincdeformitást a terápia során minden esetben aktív korrekciókkal végezzük, ahol kiegészítőleg proprioceptív és exteroceptív ingereket veszünk igénybe, valamint a korrekciók segítése érdekében speciális légzéstechnikát is alkalmazunk. A korrekciós tornagyakorlatok sokrétűek, komplexek és erős koncentrációt igényelnek a foglalkozások alkalmával.
Mi a célja a speciális gyógytorna gyakorlatoknak?
Célunk a tornagyakorlatokkal a növekedési zónák felszabadítása a kompresszió alól. Mindezt a "felszabadítást" elongációs helyzetben, deflexiós, derotációs komponenseket alkalmazva végezzük. Kiemelt figyelmet fordítunk az egyensúlyi helyzetekre is, valamint a növekedési zónák tehermentesítésére, a tartási sztereotípiák rendezésére pl. vizuális visszacsatolások, majd interoceptív ingerek és a kortikális kapcsolatok erősítése érdekében. Mindezt a gerincferdüléssel kialakult aszimmetriák csökkentése miatt.
Kiemelt figyelmet fordítunk a légzésre és a légzéskorrekciókra.
Miért fontos a légzés és a légzéskorrekció?
A gerincferdülés mellé társuló mellkasi deformitások miatt a konvex oldali mellkasrész inspirációs helyzetben, a konkáv oldali pedig exspirációs helyzetben rögzült. Ennek az aszimmetriának a feloldását végezzük el a korrekciós légzéssel, mindez nem csupán a mellkas és a tüdő, de a bordák gerinchez kapcsolódása miatt a gerinc funkciójának a javítását is segíti a görbületek korrekciójakor.
Gerincferdülés kezelése a Schroth szerinti modern scoliosis terápával a PhysioVit® gyógytorna, manuálterápia, sportrehabilitációs rendelőiben elérhetők. Időpont foglalásért hívja ügyfélszolgálatunkat vagy írjon a képernyő jobb alsó sarkában megjelenő chat vonalon!
Telefonos elérhetőségünk munkanapokon 9:00-18:00 óra között a következő: +36 1 790 9900
Scoliosis és Dorn terápia
Scoliosis (gerincferdülés) két nagy csoportját különböztetjük meg
1.) Funkcionális scoliosisok esetében (amely lehet elsődleges és másodlagos) nincs jelen 3 dimenziós elváltozás. A gerinc oldalirányú görbületéhez nem társul elcsavarodás, és ezáltal bordapúp sem. A görbület előre hajolt vagy fekvő helyzetben eltűnik. Az ilyen típusú scoliosiok egyik része (másodlagos funkcionális scoliosisok) a végtaghossz abszolút vagy relatív különbsége miatt alakulnak ki.
Rövidebb oldali medencefél lebillenése, a ferde medenceállás miatt a gerinc oldalirányban elhajlik a kompenzáció érdekében. Ez a típusú scoliosis időben korrigálva a lábhosszkülönbség megszüntetésével pozitívan befolyásolható. Amikor azonban a funkcionális típusú scoliosis hosszabb ideig fennáll, és nem kezelik, strukturális elváltozások jöhetnek létre.
2.) Strukurális scoliosisnál már jelen van 3 dimenziós elváltozás is. A gerinc oldalirányú görbülete (frontális síkú elváltozás) mellé társul annak elcsavarodása (horizontális síkú elváltozás), valamint a fiziológiás homorulatainak elsimulása vagy fokozódása (saggitalis síkú elváltozás). A csigolyák deformálódnak,melyet az izmok és szalagok elváltozása is követ. Az izomzat a görbület egyik oldalán megnyúlik, az ellentétes oldalon pedig rövidül, de mindkét esetben gyengül.
A scoliosis különböző életkorokban jelentkezhet és a gerinc bármely szakaszán megjelenhet. Kialakulása és romlása sok esetben a gyors növekedés időszakára tehető. Kezdetének időpontja jelentősen befolyásolja a görbület nagyságát, és bizonyos szempontokból alkalmazott terápiák sikerességének mértékét is.
Nagyon fontos szempont a célzott, az egyéni, a rendszeresen végzett, és az időben elkezdett terápia a növekedés befejezéséig, illetve felnőttkorban is. Szóba jöhető manuális kezelési lehetőségek közül a Dorn terápia előnyös lehetőséget biztosít elsősorban a csigolyák mobilizálására, az izmok lazítására és a fájdalom csökkentésére. Emellett kiegészítőként szükség van hatékony izomerősítésre is. Olyan egyéni gyakorlatokra, melyek a gerinc korrekciójának elérését intenzív izommunkával is segítik.
Strukturális scoliosisnál, amikor nélkülözhetetlen cél a gerincferdüléses tartás – 3 dimenziós eltérés - korrekciója, ennek megtartása, fontosnak tartom kihangsúlyozni, hogy a Dorn terápiát ki kell egészíteni egyéb, a célnak legjobban megfelelő, specifikus terápiákkal. Például Schroth terápiával (modern scoliosis terápia), melynél alkalmazott gyakorlatok célja a gerincferdüléses tartás korrigálása, az izomerősítés és a belső testkép normalizálása. Az esetek egy részében pedig a szív és a tüdő teljesítményének fokozása, a fájdalom, a porckorongok degenerációjának csökkentése. A kétféle terápia közös célja a korrekció, de az alkalmazott eszköztáruk más! Ebből a szempontból kiindulva egymásnak hatékony kiegészítői lehetnek, de egymást nem tudják helyettesíteni, kiváltani!
Másodlagos funkcionális scoliosisnál a mozgatórendszerre kifejtett közvetlen hatások közül a Dorn terápia hatékony a végtaghossz különbségének, a medence ferde helyzetének és a gerincoszlopnak a korrekciójára, az esetleges fájdalmak kezelésére. A helyesen megválasztott és rendszeresen végzett önkorrekciós gyakorlatokkal az eredmény hosszú távra is stabilizálható.
A Dorn terápia önkorrekciós gyakorlatait minden esetben egyénre szabottan, a scoliosis típusától, súlyossági fokától és kortól függően kell megválasztani.
Az eredmény további fokozása érdekében szintén szükséges lehet egyéb kiegészítő, intenzív izomerősítő gyógytorna gyakorlatrendszer alkalmazása is, kiemelendő, hogy ebben a Schroth terápia az elsődleges, a Dorn pedig csupán kiegészítő lehet. Kérje szakképzett gyógytornászok, Schroth terapeutáink tanácsát, a gerincferdülés kezelésében, terápiás lehetőségeiben.
Írta: Kanyó Ildikó, Schroth terapeuta (Németország), gyógytornász, Nemzetközi Dorn instruktor