Egy igen érdekes és hasznos esetbemutatót szeretnék ma megosztani minden kedves olvasóval, amely az elmúlt hetek egyik érdekes esetét prezentálja, kiemelve azt az elhagyhatatlan tényt, hogy a fascialáncoknak a modern rehabilitációban ma már nélkülözhetetlen, kihagyhatatlan szerepe van a fájdalmak, egyéb negatív panaszok kialakításában, vagy fenntartásában. Ha eredményesen akarunk rehabilitálni, a panaszokat viszonylag gyorsan, relatíve rövid időn belül szüntetni, akkor a kiváltó okokat és a következményeket sok esetben külön-külön, más-más terápiákkal kell kezelni, de ebben a fasciának kiemelt szerepet kell betöltenie.
A napokban megkeresett minket egy sarokcsonti és környéki problémával, annak állandóan kiújuló gyulladásával hosszú hónapok óta küszködő páciens a Rehab Akadémián és segítségünket kérte panaszai megszüntetésében. A sarokcsonti fájdalomhoz társult igen erős Achilles-ín letapadás is. Mindezek a járást nagyon kellemetlenné tették számára, hiszen 100 méter után rendkívül erős, éles, szúró fájdalom alakult ki a sarokcsont és az Achilles-ín mentén egyaránt.
A sarokcsont és az Achilles-ín rendszeres irritálását kiváltó tényezőkhöz egy rendkívül erős mediális boltozat (belső talpéli) süllyedés is társult, amely nem tett jót a sarokcsont pozíciójának, hiszen ott egy valgus állás alakult ki. Mivel azonban 26 éves és szeret futni az igényét, miszerint a kezeléstől elvárja, hogy ismét tudjon majd kedvenc sportjában tevékenykedni, nagyon komolyan kellett venni.
Az orvosi leletet átolvasva és a terápiás javaslatot elindítva a dokumentumok szerint a lökéshullám terápiát kezdtük meg a sarokcsont, az Achilles-ín, a talpi fascia (aponeurosis plantaris) területén.
A lökéshullám készülék beállításánál ügyeltünk arra, hogy a panasz, a tünet kialakításában különféle szövettípus szerepel, másfajta érzékenységgel (izom, ínszövet, csonthártya, ízom-ín átmenet, amely gyulladt is, talpi fascia) és ezek a készülék által kiváltott hullámokra eltérő módon reagálnak. Elindultunk tehát a fascia lazítására használt lökéshullám programmal, majd áttértünk az izom, a m. triceps surae lazítására is. Ezt követően következett az ínszövet, az Achilles-ín és a tapadási pontja. Ínszövetet lazító beállításokkal indultunk itt, majd átállítottuk a készülék erősségét és frekvenciáját a keringés javító beállításra és ezt követően következett a csonthártya lazítás.
Mindezt azért, hogy a lokális panaszokat hamar ki tudjuk oldani, a sarokcsonti fájdalmakat enyhítve a járást kissé fájdalomtól mentesebbé tudjuk tenni.
30 perces lökéshullám terápiát követően következtek azok a funkcionális tesztek, melyek a sarokcsonti fájdalmak kiváltó okára irányították rá a figyelmünket. Így a következő lépésben ezek megszüntetésére fókuszáltunk, hiszen el akartuk kerülni, hogy páciensünk 100-300 méter megtétele után újból érezze a kiújuló sarokcsonti és Achilles-ín környéki fájdalmakat.
A kiváltó okok feltérképezése miatt elő kellett venni és elemezni azokat a funkcionális láncokat, melyek a terhelést befolyásolják és a testtartás, az igénybevétel függvényében kialakulnak az alsó végtag különböző oldalain keresztül haladva. A páciensünk esetében az anteromediális kötőszöveti lánc és a poszteromediális fascialánc egyaránt érintett volt, a fájdalom kialakításában és a gyulladásos folyamatok fenntartásában igen erősen szerepet játszott.
A fascialánc kezelésnél kiemelendő, hogy annak érdekében, hogy ne jöjjön létre terhelés hatására, járáskor, futáskor a fájdalom, fontos volt a mediális talpi boltozat, a m. tibialis anterior és a tibia csonthártyájának lazítása is. Ezen megközelítésben páciensünk esetében összességében 4 alkalom lökéshullám kezelés és egy alkalommal végzett fascialánc kezelés elegendő volt a tünetmentesség elérése érdekében. Kezelések közötti időben a fokozatosság és a terhelhetőség figyelembe vétele mellett meg tudta kezdeni az óvatos terhelést, illetve kezelést követően ismét elkezdett futni, amely már fájdalmaktól mentes volt.
Kiemelendő, hogy a hosszanti talpi boltozat süllyedése hosszú távon lehet egy olyan irritáló tényező a terhelés függvényében, amely későbbiekben ismételten túlterhelheti a kötőszöveti láncot, abban letapadások alakulhatnak ki, ha erre a panaszmentesség elérése után nem figyelünk. Azonban tudatos tréninggel, izomlazító technikák otthoni rendszeres alkalmazásával jól lehet végezni a kötőszöveti és izomlazítást megelőzés (prevenció) céljából. Páciensünk meg is kapta azokat a kötőszövet lazító instrukciókat, melyet az ő esetében rendszeresen végeznie kell majd a boltozatsüllyedés és a rendszeres futás miatti panaszok kiújulásának elkerülése miatt.